Ezeket látta már?

A düh kezelhető?

Betegségek
2011. szeptember 18. 09:39
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az agy egyik ingerületátvivő anyaga, a szerotonin szintje befolyásolja azokat az agyterületeket is, amelyek a düh szabályozásáért felelősek - állapították meg brit kutatók.

A Cambridge-i Egyetem kutatói egészséges önkénteseket vizsgálva úgy találták, hogy amikor a szerotonin szintje alacsony, akkor az agynak nehezebb kontrollálnia a haragra adott érzelmi választ.

no-kiabal-telefon-d00000E6Ed4a14ef473a9

Forrás: Napidoktor


Bár a csökkent szerotoninszintet már korábban is összefüggésbe hozták az agresszióval, ez az első tanulmány, amely megmutatja, miként segíti a vegyület a viselkedés szabályozását, és miért hajlanak egyesek könnyebben az agresszióra.

A vizsgálatban részt vevő emberek szerotoninszintjét az étrendjükkel változtatták meg. A szerotonint megvonó napokon olyan aminosavakból álló keveréket kaptak, amelyből hiányzott a triptofán, a placebó napokon azonban ezt is tartalmazta a keverék. A triptofán nevű aminosav a szerotonin építőeleme.

Az önkénteseknek dühös, szomorú és érzelmileg semleges arcokat mutattak, miközben agyukat funkcionális mágneses rezonanciás készülékkel (fMRI) szkennelték. Az agyi szkenneléssel nyomon tudták követni, hogy az önkéntesek egyes agyi területei miként reagáltak a képekre és egymással hogyan kommunikáltak ennek hatására. Kiderült, hogy az alacsony szerotoninszintű napokon az agy amygdala elnevezésű - az érzelmekre gyorsan reagáló - területe és a homloklebeny közti kommunikáció meggyengült.

A tanulmányt a Biological Psychiatry című szakfolyóirat ismertette.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# idegrendszeri betegség # kutatás # pszichés betegségek # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés