Ezeket látta már?

A halálozási kockázat előjelzője

Betegségek
2011. szeptember 06. 10:22
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Vérben lévő fehérje jelzi a halálozási kockázatot. Az Uppsalai Egyetem (Svédország) munkatársai a vérben keringő fehérjét írtak le, mely kapcsolatba hozható az időskori halálozással. A katepszin S nevű fehérje a gyulladásos folyamatokban, ezen keresztül pedig a daganatos, illetve a szív- és érrendszeri betegségben is érintett.

A Journal of the American Medical Association (JAMA) legfrissebb számában megjelent tanulmány felveti, hogy gyógyszeresen befolyásolni lehet az adott fehérje működését. Ugyan erre, illetve a diagnosztikus felhasználásra törekedő vizsgálatok folyamatban vannak, a szakértők szerint a gyakorlati alkalmazás azonban még nagyon távoli.

labor-280x200-d00000534d4ea02b91000

Forrás: Egészségügyi Minisztérium


Korábbi tanulmányok szerint a katepszin S nevű enzim szintje általában magasabb elhízottakban, cukorbetegekben és szívbetegekben. A testsúlycsökkenés a katepszin S szintjének esését vonja maga után. Ily módon merült fel, hogy az enzim szerepet játszhat az érelmeszesedés folyamatában, valamint a befolyásolhatja a daganatos sejtek kialakulását és terjedését.

A svéd kutatók klinikai mintában idős betegeknél megállapították, hogy a katepszin S magas szintje megnövekedett halálozási aránnyal jár. Az első vizsgálatban 1000 férfi vett részt (átlagéletkor 71 év), az utánkövetési periódus 13 éves volt. A második vizsgálati csoportban a résztvevők fele férfi, másik fele nő volt, az átlagéletkor az előzővel megegyezett.

Az elemzést statisztikailag súlyozva kor, vérnyomás, cukorbetegség, dohányzás, testtömeg, koleszterinszint, illetve pozitív kórtörténet szerint, az első csoportban a magas katepszin S szint 60 százalékkal növelte a halálozási kockázatot. Az enzim magas szintje ugyanakkor 62 százalékkal megnövelte a szív- és érrendszeri betegség következtében kialakult halálozás kockázatát, továbbá kismértékben a daganatos halálozást.

A második csoportban a magas enzimszint mind a férfiak, mind a hölgyek esetén kétszeres halálozási kockázattal társult. Mindazonáltal az ok-okozati viszonyra nem sikerült rávilágítani.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # életmód # kutatás # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés