Ezeket látta már?

A náthavírus hidegben jobban szaporodik!

Betegségek
2019. február 12. 10:50
Módosítva: 2019. február 12. 10:50
orrfujas-hidegben_0

Egy újabb vizsgálat szerint a közönséges megfázás vírusa (rhinovírus) alacsonyabb hőmérsékleteken jobb szaporodást mutat. Lássuk, mire jutottak!

forÍgy pl. az emberi orrnyálkahártyán, amelynek hőmérséklete valamivel alacsonyabb, mint a "maghőmérséklet". Ez az eredmény megerősítheti a köztudatban elterjedt nézetet, miszerint hidegben könnyebben elkapjuk a megfázást.

Jobban szaporodik a rhinovírus alacsonyabb hőmérsékleten

A közönséges náthavírus szaporodásával kapcsolatos vizsgálat az amerikai Yale egyetemen készült. A kutatók egyébként régóta tudták, hogy a rhinovírus alacsonyabb hőmérsékleten jobban szaporodik. A korábbi vizsgálatok azonban főleg arra fókuszáltak, hogy a testhőmérséklet hogyan befolyásolja a vírus életkörülményeit. Az immunrendszer sajátságait kevésbé vették figyelembe.

A hőmérséklet és az immunrendszer állapota közötti kapcsolatra világítottak rá a mostani vizsgálatok. A Yale kutatói megnézték, hogyan reagál a rhinovírus laboratóriumi körülmények között immunsejtekben, ha a hőmérséklet a (normál) 37°C, illetve, ha csak 33°C. Az eredmények azt mutatták, hogy a "veleszületett" immunválasz az alacsonyabb hőmérsékleten károsodott.

orrfujas-hidegben_0

Forrás: sciencedaily.com


Nem is a vírus jelenléte a döntő?

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a változó hőmérsékleti körülmények önmagukban is hatnak az immunrendszer működésére, nem is annyira maga a vírus. Megfigyelték, hogy milyen (genetikailag károsodott) egerek légúti sejtjein az immunrendszer vírusellenes válaszreakciója. Érdekes, hogy az eleve immunkárosodott állatokon már magasabb hőmérsékleten is gyorsabban szaporodott a vírus. Ez azt bizonyítja, hogy nem a vírus jelenléte a döntő – hanem az immunrendszer általános állapota.

Bár a kutatás egereken zajlott, az emberen észlelhető vírusbetegséghez is adhat támpontot, hiszen a rhinovírus az emberek kb. 20%-ában bármikor jelen lehet – nemcsak ősztől tavaszig. Általában úgy tűnik, hogy az alacsonyabb hőmérséklet gyengíti az immunválaszt. Nagyanyáink népi bölcsessége, hogy megfázás ellen tartsuk melegen arcunkat, orrunkat, így válik igazzá...

A kórokozók a meleg szobában is tanyáznak! Olvasson tovább!

A Yale egyetem kutatói abban reménykednek, hogy eredményeiket más területeken is hasznosítani lehet, pl. a gyermekkori asztmával kapcsolatos immunválasz, kezelési lehetőségek terén. Olyan vizsgálatokat kezdeményeznek, ahol megnézik, hogy a rhinovírus kiváltotta asztma hogyan befolyásolja a szervezet immunválaszát.

forrás:Sciencedaily

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencedaily.com
# influenza # Megfázás # nátha # terápia # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés