Ezeket látta már?

Aktinikus keratózis (napfény okozta keratózis)

Betegségek
2008. július 07. 15:43
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ez a betegség tulajdonképpen egy rákmegelőző állapot. A tartós, hosszú időn át tartó napfény hatásai a bőrön kerülnek ezen összefoglaló elnevezés alá. Jellemzője a pikkelyes, hámló, nehezen gyógyuló bőrelváltozás. Vannak más típusú keratózisok is (elszarusodással járó kórképek), pl. a szeborreás keratózis, porokeratózis, keratózis pilaris.

Az aktinikus keratózis a normális bőr sejtjeinek reakciója a fokozott UV sugárzásra. A bőrelváltozás pikkelyes, hámló jellegű, a bőr elszíneződik, vöröses, vagy szürkés színt is ölthet, megvastagodhat.

Leggyakrabban a napfénynek tartósan kitett bőrterületeken jelentkezik, mint az arc, a kézhát, az orr, felső ajak, homlok. Az ajkakon levő elváltozást aktinikus keilitisznek nevezik.

Jellemzően a világosabb bőrűeken fordul elő gyakrabban, vagy akik a szabadban dolgoznak bármely napvédelem nélkül. A napsugárzás károsította bőr száraz, színét veszített és ráncos.

Veszélyes- az aktinikus keratózis?

Lényegében nem veszélyes, de kellemetlen tüneteket okozhat, és esztétikai szempontból is problémát jelent.

Azért jellemzik rákmegelőző állapotnak is, mert megfigyelések szerint mintegy 10-15%-ban alakulhat át laphámsejtes bőrrákká.

Az aktinikus keratózist általában eltávolítják a bőrről, pont a fent említettek miatt. Ha a bőrön lévő elváltozás megvastagszik, vagy kifekélyesedik, meg kell mutatni az orvosnak, mert bőrrákká alalkulhat. A laphámsejtes bőrrák a bőrnek "vulkánkitörés"-szerű küllemet kölcsönöz.

Az aktinikus keratózisos beteg rendszeresen fel kell keresse az orvost, mert a jelenség basalsejtes bőrrákká (basalioma) és melanoma malignum-má is alakulhat.

Kezelés

Az aktinikus keratózis kezelésének lényege a sérült, károsodott sejtek, bőrterület eltávolítása. Az újonnan képződő sejtek, bőr már mentes a napfényártalomtól.

Nem célszerű viszont minden keratózisos elváltozást egyszerre eltávolítani: ha nagy kiterjedésű volt a napfényártalom, legfontosabb azokat, amelyek megvastagodott részek, vagy megkeményedett bőrterületek, ezek ugyanis azok, amelyeknél legmagasabb a bőrrák kialakulásának kockázata.

Milyen kezelési eljárások ismertek?

Krioterápia

A folyékony nitrogénnel történő fagyasztás révén a károsodott bőr felhólyagosodik, "levedlik", inkább lehámlik. Az arcon 10 nap, a kézen 3 hét alatt hámlik le a bőr, a lábon leglassabb a gyógyulás, mintegy 3 hónap is lehet. Az enyhébb fagyasztás nem hagy hegesedést, de az erőteljesebb mér igen, a bőr kihalványul, hegesedik. A károsodás persze kiújulhat, ekkor vagy ugyanezen, vagy más módszerrel kezelhető ismét.

Küret és kauterizáció Ez természetesen bőrgyógyászati "küret", és gyakori eljárás a korai laphámsejtes bőrrák eltávolítására. Az eltávolított részből szövettani vizsgálatra is küldenek mintát. Maga az eltávolítás egy éles, kanálhoz hasonló eszközzel történik. Az ezt követő diatermiás (elektromos árammal történő) kezelés leégeti a keratózist, és megelőzi a vérzést. A képződő heg néhány hét alatt gyógyul.

Kimetszés

  • Az elváltozás kimetszése (excíziós biopszia) úgy történik, hogy bizonyosan eltávolították a károsodott bőrterületet – tehát inkább nagyobb metszést ejtenek. Az eltávolított anyagból levett minta szövettani vizsgálatra kerül. Ez főként akkor fontos, ha az elváltozás daganatos lehet. A sebet összevarrják, majd a varratokat néhány napon belül eltávolítják – ez függ az elváltozás helyétől, kiterjedésétől is. Megmaradó heg képződik ezután.

5-Fluorouracil tartalmú krém

Főképp az arcon lévő keratózisok kezelésére alkalmas. A krémet 2-4 hétig kell alkalmazni, napi 1-2 alkalommal, az arc bőrén. A kezelt terület vöröses, érdes, és kellemetlen érzést okoz. A kezelés befejezése után viszont jó eredményeket lehet elérni.

Imiquimod

Ez a szer immunválasz-módosító, és szintén krémben alkalmazzák. 4-16 héten keresztül kell alkalmazni, heti 2-3 alkalommal. Gyulladást kelt a bőrön, ami kb. a 3. héten éri el maximumát, a későbbiekben pedig már gyógyul a bőrfelület, általában jó eredményekkel.

Fotodinámiás terápia

  • Egy fényérzékenyítő szer adását követően (porfirin-származék) lézerterápiával kezelik az érintett bőrterületet. A bőr gyakorlatilag "leég", majd néhány héten belül gyógyul.

A keratózis megelőzése

Legjobban természetesen úgy előzhető meg az aktinikus keratózis, ha a bőrt megóvjuk az UV sugárzástól. Ha már kialakult, akkor széles spektrumú, magas faktorszámú naptejjel védekezhetünk, ezt minden nap kell alkalmazni. A napvédelem nagyon fontos a világos bőrűeknek, főleg akik szabadban dolgoznak, vagy szeretik a napozást.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bőrbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés