Ezeket látta már?

Asztma, szénanátha - egy betegség, vagy kettő?

Betegségek
2011. augusztus 22. 11:59
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az asztma elnevezés ókori görög eredetű, nehéz légzést jelent. A betegség első leírása Hippokratész tollából való, aki az asztmát az epilepsziához hasonlította, s úgy vélte, a klíma, a nedvesség, és az egyén foglalkozása egyaránt szerepet játszhat a betegség kialakulásában. Azóta az is kiderült, hogy egyes tényezők nemcsak a kialakulást, hanem a betegség súlyosságát is befolyásolják- legtöbbször ilyenkor, az allergiaszezonban. Ha eddigi tünetein kívül új panaszok is jelentkeznek, elképzelhető, hogy az asztmán kívül a szénanáthával is meg kell birkóznia.

Az utóbbi évtizedekben nagyot fordult a tudomány állása: míg a múlt században a szívet és az érrendszert nem kímélő adrenalint az asztma gyógyításának felbecsülhetetlen értékű gyógyszereként tartották számon, napjainkban olyan készítmények is elérhetőek, melyek biztonsággal szedhetőek, s az asztma és a szénanátha együttes kezelését is lehetővé teszik.

asztma280x200-d00000BFB0bbcbd6f83f0

Forrás: MTI


Annak idején az emberek úgy vélték, a dohányzás enyhíti az asztma tüneteit, ma viszont tudjuk, hogy e káros szenvedély az asztma kialakulásának egyik rizikófaktora, hiszen a cigarettafüst és a cigarettából felszabaduló mérgező anyagok roncsolják a légutak nyálkahártyáit, fokozott nyáktermelésre késztetik a hörgőket és összehúzzák a hörgőizmokat. Ez önmagában is rendkívül ártalmas, pláne akkor, amikor eleve fennáll a hörgők allergia okozta krónikus gyulladása, vagyis az asztma.

A betegség legjellemzőbb tünetei; a nehézlégzés, a mellkas szorító érzése, és a köhögés abból fakadnak, hogy a légzés folyamatában részt vevő hörgők az azokat bélelő nyálkahártya duzzanata, és a hörgőizomzat görcsös összehúzódásainak következtében beszűkülnek, ezért nehezebben áramlik keresztül rajtuk a levegő. A kezeletlen, vagy rosszul kezelt asztma nagymértékben rontja az életminőséget, csökken a beteg fizikai terhelhetősége, és jelentősen beszűkülhet az élettere. Nem szabad tehát homokba dugni a fejünket, a tünetek jelentkezésekor a lehető leghamarabb fel kell keresni egy szakorvost, és megkezdeni a kezelést.

A betegség kialakulását elősegíti a családban előforduló allergiás megbetegedés, illetve, az egyént érő környezeti hatások, pontosabban az, hogy a gyulladást kiváltó anyagok milyen koncentrációban és menyire tartósan érintkeznek a betegségre hajlamos egyén szervezetével.

Hörgőszűkületet, asztmás rohamot az allergéneken kívül (pl. pollen, bizonyos ételek, állati szőrök, vegyi anyagok) egyes gázok, a légkör, az időjárás változásai (pl. hideg, száraz levegő belégzése), légúti vírusfertőzések, fizikai megterhelés, vagy pszichés hatások egyaránt előidézhetnek, ezért fontos, hogy jól ismerjük betegségünket, egyéni érzékenységünket és tűrőképességünket, s a tünetek visszaszorítása érdekében elengedhetetlen, hogy kezelőorvosunk partnereivé váljunk a terápiás együttműködésben.

Ugye Ön is tudja, hogy az asztma sajnos "társaságkedvelő" betegség? Az asztmás betegek 80 (!) százalékában megjelenik a szénanátha is, ezért oda kell figyelnünk arra, hogy panaszaink nem romlanak- e az allergiaszezonban, illetve, hogy a jól ismert tüneteken kívül nem észlelünk- e orrfolyást, orrdugulást, szem- és orrviszketést, tüsszögést, egyszóval, a szénanátha jellemző tüneteit.

A gyakori együttes előfordulás oka az, hogy tulajdonképpen egyazon betegség két megnyilvánulási formájáról van szó: asztma esetén az alsó légutak; a hörgők, allergiás rhinitis (szénanátha) esetén pedig a felső légutak kerülnek állandó gyulladásba, s közösek az ezt előidéző tényezők is. Amennyiben a kialakult asztma mellett a szénanátha tipikus tüneteit tapasztaljuk, feltétlenül kérjünk beutaló háziorvosunktól tüdőgyógyász, vagy allergológus szakorvoshoz, mert az asztma kizárólag akkor tartható karban, ha egyidejűleg kezeltetjük a szénanáthát is!

Felhasznált szakirodalom:

Dr. Bittera, Dr Kadocsa: Szénanáthás a gyermekem, Springmed, 2003.

Dr. Herjavecz Irén: Az allergia rejtélye, Springmed, 2003.

Dr. Uhereczky Gábor: Asztmás a gyermekem, Springmed, 2003.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# Asztma # immunrendszeri betegségek # légúti betegség # szénanátha

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés