Ezeket látta már?

Ismerjük? Immunterápia az allergia ellen

Valóban hatásos az allergia elleni oltás?Immunterápia, vagy más néven vakcináció segíthet legyőzni az allergiás tüneteket, bár az oltások nem minden ember esetében hatékonyak.

A szakértők kifejezetten ellenjavallják az immunterápiát abban az esetben, ha a beteg béta-blokkolókat szed, illetve vérnyomás- és szívproblémái vannak. Minden esetben jó tanácsként elmondható, hogyha immunoterápiába kezdenénk, mindenek előtt keressünk egy jó allergológust.

Az allergia elleni vakcináció egy sor oltásból áll, amelyek idővel érzéketlenné teszik szervezetünket az allergénekkel szemben. Általában heti két oltással kezdődik a kezelés, majd később havi, félévi és évi rendszerességgel kell megkapni az oltásokat.

Kommentár: a deszenzibilizáló kezelésről

Nem újdonság a terápiában az allergiás betegségek esetén, főleg rhinitis (szénanátha) és külső tényezők által kiváltott (extrinsic) asztma esetén az immunterápia alkalmazása. Ennek lényege, hogy allergének sorozatát injekciós, ritkábban tablettás készítményekbe formulálják, és ezek a "sorozatok" növekvő adagokban kerülnek beadásra megadott iőközönként. Azért fontos az immunterápia, mert az oki kezelés, tehát nem a tünetekre irányul, nem az orrfolyásra, tüsszögésre, szemvörösségre, zihálásra stb., hanem magát az okot igyekszik megszüntetni, tehát az allergiás jelenség kialakulását. Ritka esetekben azonban veszélyes lehet, tehát csak megfelelő szintű szakellátás (allergológia-klinikai immunológia) keretein belül lehet alkalmazni, a beteg esetleg "belefuthat" egy súlyosabb anafilaxiás rohamba. Az immunterápis mellett is szükség lehet a hagyományos antiallergiás szerekre, de kisebb mennyiségben. A szerk., Dr. Székely G.

Az allergia elleni oltásokat általában szénanátha és asztma kezelésére szokták alkalmazni. Az allergia elleni oltás ezen kívül alkalmas az egyes rovarcsípésekkel szembeni túlérzékenység kezelésére is, de ételallergia kezelésére nem.

Az immunizálás előtt az orvosok bőrteszttel igazolják az allergiát, és meghatározzák, mely allergénekre vagyunk érzékenyek.

Természetesen az allergia elleni oltások nem hoznak azonnal enyhülést. A kívánt hatás általában csak a kezelés első-második évétől jelentkezik. Egyeseknél ez a tünetek teljes megszűnését jelenti, másoknak viszont továbbra is szükségük lesz allergia elleni gyógyszereikre. Mivel az allergia rendkívül komplex betegség, ezért ennek magyarázata egyelőre ismeretlen.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához