Ezeket látta már?

Aranyesőkivonattal a dohányzásról való leszoktatásáért

Betegségek
2011. október 04. 12:12
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A citizin – melyet a gyógyászat évtizedek óta ismer – a placebónál jobban segítette a dohányzásról való leszokást, ráadásul olcsóbb is, mint a többi eljárás.

A dohányosok közül sokan segítség nélkül is képesek leszokni, azonban vannak olyanok is, akik amennyiben nem kapnak segítséget, életük végéig folytatják ezt az egészségtelen szokást. Statisztikai adatok szerint szerte a világon évente mintegy 5 millió haláleset köthető a dohányzáshoz. A citizin – kedvező ára miatt – főként a szegényebb országokban lehetne leszokást segítő alternatíva. A szert évtizedek óta forgalmazzák a kelet-európai országokban, és Robert West (London College University) vizsgálatai szerint biztonságos, és hatásos anyag lenne a leszoktatásban.

dohanyzasrol-leszokas-280x200-d000003BC0b5401276976

Forrás: MTI


A szert, mely jelenleg az Egyesült Államokban nincs törzskönyvezve, az aranyeső nevű növény kivonatából állítják elő. A hatóanyag képes pótolni a nikotint, szerkezete nagymértékben hasonlít az egyik gyógyszerhez, melyet a leszokásban használt rágógumi és tapasz tartalmaz. Lengyelországban egy kezelésre való citizin jelenleg 15 dollár, ezzel szemben Kínában a különböző leszoktató eljárások igénye 120-330 dollár, míg egy doboz cigaretta 73 centbe, vagy még kevesebbe kerül. Vagyis a citizin ára a cigarettáéhoz mérhető, az alkalmazás nem jelent lényeges járulékos költséget a szenvedélybeteg számára.

A New England Journal of Medicine legfrissebb számában megjelent vizsgálat 740 dohányosra terjedt ki, akiket véletlenszerűen két csoportra osztottak: az egyik placebót, a másik citizint kapott 25 napon keresztül. Egy évvel később a citizint szedők 8,4 százaléka hagyott fel káros szenvedélyével, szemben a kontroll csoport 2,4 százalékával. Ugyanakkor a kezelés során mellékhatások is jelentkeztek, leggyakrabban gyomorfájás, szájszárazság, légzési nehézség, vagy hányinger, mindazonáltal ezek általában enyhének bizonyultak, és nem tartottak sokáig.

Azonban a cikket kommentáló Dr. Michael C. Fiore professzor szerint (Wisconsini Egyetem, Orvosi Kar) a módszer ígéretesnek tűnik, azonban mielőtt még bizakodni kezdenénk, a vizsgálatot meg kellene ismételni újabb dohányosok bevonásával. A jelenleg elérhető leszokást segítő gyógyszerek, ugyanakkor magasabb arányú leszokást eredményeznek (15-25 százalék), azonban elképzelhető, hogy hosszabb alkalmazás esetén a citizin is hozhatja ezeket az arányokat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# dohányzásról leszokás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés