Ezeket látta már?

Az AIDS-Világnap margójára

Betegségek
2014. december 04. 08:56
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az AIDS világnapjának központi témája 2012 és 2015 között az a célkitűzés, hogy ne forduljon elő új HIV-fertőzés, legyen vége a megkülönböztetésnek, senki ne haljon meg AIDS-ben.

Mindezek érdekében az ENSZ nemzetközi szervezete, a UNAIDS 2014 szeptemberében új programot indított "90-90-90" elnevezéssel. A kezdeményezés célja, hogy 2020-ra a HIV-pozitív személyek 90%-a tudjon fertőzöttségéről, 90%-uk kapjon antiretrovirális kezelést, és a kezeltek 90%-ában a vírus a kimutathatóság szintje alatt legyen. Így 2030-ra elérhető, hogy az évente újonnan regisztrált felnőtt fertőzöttek száma ne haladja meg 200 000 főt.

Az AIDS-Világnap margójára

Forrás: Országos Epidemiológiai Központ, OTH Járványügyi Főosztály


Az AIDS-Világnap margójára

Forrás: Országos Epidemiológiai Központ, OTH Járványügyi Főosztály


Ezt a folyamatot segíti elő a 20. Nemzetközi AIDS Konferencián elfogadott Melbourne-i Deklaráció.

A deklaráció megerősíti, hogy a diszkrimináció megszüntetése képezi az alapját a HIV-járvány terjedése ellen küzdő népegészségügyi programoknak. Jelenleg több mint 80 országban van érvényben olyan törvény, amely kriminalizálja az embereket szexuális beállítottságuk miatt. Ezek a törvények fenntartják a marginalizált emberek elleni erőszakot, és növelik a HIV-vel szembeni kiszolgáltatottságot.

A deklaráció szerint minden férfinak, nőnek, gyermeknek, transznemű és interszexuális személynek egyenlő joga van a megelőzéshez, a gondozáshoz és a kezeléshez. Minden embernek egyenlő bánásmódban kell részesülnie a nemétől, etnikai hovatartozásától, szexuális orientációjától, vallásától, állampolgárságától, HIV-státuszától függetlenül.

NEMZETKÖZI KITEKINTÉS

A UNAIDS becslése szerint 2013-ban mintegy 35 mi llió [33,2 millió - 37,2 millió] HIV-pozitív személy élt a Földön; 2,1 millióan fertőződtek meg a vírussal, és 1,5 millió ember halt meg AIDS-ben. 2014 júniusában csupán 13,6 millió ember kapott antiretrovirális kezelést világszerte.

Az AIDS-Világnap margójára

Forrás: Országos Epidemiológiai Központ, OTH Járványügyi Főosztály


Az Egészségügyi Világszervezet Európai Régiójában mintegy 136 000 új HIV-fertőzöttet jelentettek az elmúlt év során, ebből az Európai Unió területén 29 000 esetet regisztráltak. Nyugat- és Közép-Európában a legtöbb újonnan bejelentett eset az MSM rizikócsoportba tartozik, azonban a heteroszexuálisan fertőződöttek száma mindkét régióban megközelíti azoknak a férfiaknak a számát, akik homoszexuális kapcsolat révén akvirálták a vírust. Ezzel ellentétben Kelet-Európában a heteroszexuálisan fertőződött személyek száma kétszerese azokénak, akik valószínűsíthetően intravénás szerhasználat révén váltak HIV-fertőzötté.

Az Európai Unió területéről gyűjtött epidemiológiai adatok szerint, a transzmisszió módja az esetek 42%-ában homoszexuális, az esetek 32%-ában heteroszexuális kapcsolat. Intravénás szerhasználat révén a bejelentett személyek csupán 5%-a fertőződött HIV-vel. Azon személyek 15%-ánál, akiknél a születés országa ismert volt, a HIV-fertőzöttek olyan országból származtak, ahol generalizált a HIV-járvány. Bár a késői diagnózisok aránya csökkent, a CD4 sejtszámok alapján az állapítható meg, hogy az esetek 44%-ában még mindig késői stádiumban diagnosztizálják a HIV-fertőzöttséget.

Az adatok tükrében az Európai Unió területén három fontos feladat áll előttünk:

- olyan prevenciós programok számának a növelése, amelyek kifejezetten az MSM populációra fókuszálnak;

- olyan széleskörű prevenciós programok kiépítése, amelyek célcsoportját a migránsok alkotják;

- a késői HIV-diagnózisok számának további csökkentése.

2013-ban az EU tagállamokban több mint 4300 AIDS megbetegedést diagnosztizáltak, és hozzávetőlegesen 1000 személy halt meg a tünetegyüttes következtében.

Források: www.unaids.org, www.ecdc.europa.eu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Országos Epidemiológiai Központ, OTH Járványügyi Főosztály
# aids # megelőzés # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés