Ezeket látta már?

Az ötödik betegségről még egyszer

Betegségek
2016. március 28. 18:19
Módosítva: 2016. március 28. 18:19

A legtöbb ember ismeri a kora gyermekkor fertőző betegségeit: a kanyarót, a mumpszot, a rubeolát és a bárányhimlőt. Szerencsére az első hárommal manapság nagyon ritkán találkozunk, magát a bárányhimlőt is ritkábban észleljük, mivel a védőoltások széleskörűen elterjedtté váltak.

Egy másik vírusfertőzés azonban jóval kevésbé ismert. Ez a hivatalosan erythema infectiosum-nak, vagy másképpen, ötödik betegségnek hívnak.

A fertőzés a parvovirus B19-nek köszönhetően jön létre. A fertőzött személy köhögésével, tüsszentésével a levegőbe jutó cseppek terjesztik a betegséget. Azonban a véráram is terjesztheti, így a várandós anya magzatának is átadhatja a fertőzést.

otodik-d0000026067f8c566532f

Forrás: EgészségKalauz


Nagyjából a vírussal való találkozást követően 7 nappal rendszerint enyhe influenza-szerű tünetek jelentkezhetnek, melyek kb. egy hétig tartanak. Ezután jelennek meg a fertőzés jelei; az arc bőrén világos pirosas, a végtagok bőrén halványabb kiütések. A bőrjelenségek egy héten belül eltűnnek, de később ismét megjelenhetnek. Torokgyulladás és a mandulák duzzanata is előfordulhat.

Felnőtteket szintén megtámadhat az ötödik betegség. Többnyire a kéz, a térd, a csukló és a bokák ízületi fájdalmáról panaszkodnak. Nők hajlamosabbak az ízületi érintettségre, mint a férfiak.

Vérképzőszervi eltérés esetén az erythema infectiosum súlyosabb vérszegénységet okozhat, csökkentheti a fehérvérsejt-számot is. Ennek rendezésére időnként transzfúzió is szükségessé válhat.

Terhességben jelentkező ötödik betegség a magzat elvesztését is okozhatja, ami szerencsére egy igen ritka szövődmény.

Ahogy más vírusos megbetegedéseknél, az erythema infectiosum esetében sincsen specifikus terápia. Ágynyugalom, paracetamol segíthet a betegség kényelmesebb leküzdésében.

Ha gyermekünkön, vagy magunkon influenza-szerű tüneteket észlelünk, utána pedig világos-pirosas kiütések jelennek meg az arcunkon, erythema infectiosum betegség állhat a háttérben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fertőző betegség # gyermekbetegség # kiütés # ötödik betegség # védőoltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés