Beképzelt fájdalom
A fájdalmat is beképzelhetjük magunknak! A fájdalom is eldőlhet a fejben - derítették ki német kutatók. Egy ideje ismert, hogy a pozitív gondolatok gyorsíthatják a felépülést, de fordítva a negatív gondolkodás is hatással van fájdalomérzetünkre.
Aki beképzeli magának a fájdalmat, annak az előbb-utóbb ki is alakul - fogalmazott a kutatás vezetője, Arne May, a Hamburgi Egyetemi Klinika idegkutatója. Eddig a beképzelés erejét csak az úgynevezett placebohatás kapcsán sikerült igazolni, amikor a betegek látszatgyógyszert vesznek be, és gyógyultnak gondolják magukat.
Forrás: MTI
Jelen kísérlet során az alanyoknak naponta enyhe fájdalmat okoztak hővel, amelyhez azonban fokozatosan hozzászoktak, így annak mértéke csillapodott. Egyeseknek azonban azt mondták, hogy a fájdalom fokozódni fog. Ezeknél a résztvevőknél, ha nem is fokozódott, de egyenletes maradt a fájdalomérzet. A kutatók ezt "nocebohatásnak" nevezik, az ezért felelős agyterület az úgynevezett operculum - írja a Die Welt című német lap internetes kiadása.
Placebohatás...
A "képzelt" gyógyszerhatásnak óriási irodalma van a világon. A lényeg valahol az, ami a cikkben is szerepel, hogy az agy, valószínűleg endorfin-rendszerén keresztül tudja kezelni pl. a fájdalommal kapcsolatos valós - vagy "képzelt" külső ingereket.
A gyógyszerkutatásban igen nagy jelentőséggel bír a placebo, tehát a hatóanyagmentes molekula, számos ún. kontrollált klinikai gyógyszervizsgálat készül olyan "elrendezésben", hogy az egyik betegcsoport kapja az aktív hatóanyagot, a kontrollcsoport pedig a placecbot, és egy bizonyos meghatározott idő után cserére is sor kerül/het.
Meglepően érdekes eredmények születnek placebohatással, számos olyan betegségben, amely nemcsak szervi, de pszichés, pszichoszomatikus komponenssel is bír, érthető módon, hiszen az agy mindig közbeszól ilyenkor...
Természetesen tisztán szervi betegségekben a placebohatás jóval csekélyebb mértékű, de mérhető mégis.
(a szerk.)
A kutatók ezzel bizonyítékot kaptak arra, hogy már egyetlen információ is hatással lehet a fájdalom megélésére. A hétköznapokban ez azt jelenti, hogy az orvosoknak vigyázniuk kell, mit mondanak betegeiknek. A tudatosan vagy tudat alatt átadott információk ugyanis jelentősen befolyásolhatják a kezelés lefolyását és sikerességét.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!