Ezeket látta már?

Ekcmás bőr ápolása szteroidmentesen: így enyhítheti a bőrtüneteit

ekcéma bőrtünet allergia atópiás dermatitisz

A bőrgyulladás többnyire öröklött hajlam miatt alakul ki, és gyakran párosul valamilyen ételallergiával.

Az ekcéma Magyarországon a gyerekek 17%-át, a felnőttek 2-10%-át érinti. A kellemetlen bőrtünetek mögött sokféle szervezeten belüli folyamat meghúzódhat az ételallergiától a gyulladásig, azonban mindegyik esetben közösek a bőrön megjelenő pirosas foltok, amelyek kellemetlen égő, viszkető érzéssel járnak.

Napjainkban minden 5-6. gyermeket érint Magyarországon az ekcéma egyik leggyakoribb formája, az atópiás dermatitisz. Statisztikák és kutatások bizonyítják, hogy ez a rendkívül száraz bőrrel, bőrpírral és erős viszketéssel járó bőrgyulladás az esetek túlnyomó többségében 5 éves kor alatt kezdődik, többnyire örökölt hajlam miatt alakul ki, és gyakran párosul valamilyen ételallergiával. A betegek 60-70%-a 20 éves korára kinövi a betegséget, de sajnos felnőtt korban is megjelenhet ez a bőrgyulladás. A felnőtt ekcémások aránya hazánkban 2-10%.

Mitől alakulhat ki az ekcéma?

Amikor megjelenik az atópiás dermatitisz, akkor mindig a kiváltó okok keresése az első feladat. Nem egyszerű folyamat ez, hiszen kialakulásában több körülmény is szerepet játszik. Első helyen a genetikai érintettség, az örökölt hajlam áll, de szintén fontos az ételallergia és a környezeti faktorok hatása, úgy mint a stresszhelyzet és a pszichés tényezők, valamint a baktériumok és vírusok vagy a szervezettel érintkezésbe lépő kemikáliák.

Mit tehet egy ekcémás, hogy tünetmentes legyen?

  • Első lépésben ki kell szűrni a leggyakoribb ételallergiákat, azonosítani kell az allergéneket, például a búzát, a tejet, a tojást vagy a halat. A szervezetre allergén hatást gyakorló élelmiszerek elhagyásával az ekcéma tünetei általában gyorsan enyhülnek.
  • Érdemes kerülni vagy legalább csökkenteni az ételekhez adott adalékanyagok, például ízfokozók, tartósító-, zselésítő- és színezőanyagok fogyasztását. Ezek a kemikáliák feleslegesen terhelik az ekcémával küzdő szervezetet.
  • Célszerű a bőrt kevésbé irritáló, természetes anyagokból (például pamut vagy len) készült ruházatot viselni.
  • Használjunk tiszta formulájú, a bőrt nem irritáló kozmetikumokat minden bőrfelületen.
  • Kímélő mosó- és tisztítószereket használjunk a ruháink mosásához.
  • A meleg víz bőrszárító hatását ellensúlyozhatjuk, ha kádfürdő helyett a zuhanyt választjuk, kisgyerekeknél pedig ügyelünk a fürdővíz megfelelő hőmérsékletére, illetve arra, hogy minél rövidebb ideig érintkezzen a fürdővízzel az ekcémás bőr.
  • Sajátítsunk el stresszkezelési technikákat a pszichés ekcéma tényezők csökkentéséhez.

Ekcémások bőrápolása szteroidmentesen

A folyamatosan fellángolásokkal járó atópiás dermatitisz egy körforgás: a bőr vizet veszít, kipirosodik, hámlik, viszket, kiszárad, és berepedezik. A tünetek néha felerősödhetnek, majd enyhülnek. A bőrön megjelenő foltok akut gyulladásos állapotban kellemetlen viszkető, égő érzéssel és bőrszárazsággal járnak, amelyet feltétlenül enyhíteni kell, hiszen a folyamatos vakarás nyomán kisebesedhetnek, és még tovább romlik a bőr állapota.

A bőrgyógyászok gyakran szteroidos készítményeket írnak fel a súlyosbodó tünetekre, ezért fontos, hogy már az ekcémás foltok első megjelenésekor elkezdjük a bőrt nyugtató, hidratáló krémes kezelést, és ezzel elkerüljük a szteroidokat. Minél gyorsabban szívódik be, és hat egy krém, annál kisebb lesz az esély a bőrgyulladás megerősödésére. Fontos, hogy ehhez olyan terméket válasszunk, amelynek „tiszta” a formulája, és összetevői révén alkalmas az ekcéma bőrtüneteinek célzott enyhítésére.

Hidratáló, bőrnyugtató hatóanyagok az ekcémás bőrtünetek kezelésénél

  • A pantenol (B5 provitamin) gyakran alkalmazott bőrnyugtató hatóanyag, mert jó vízmegkötő, bőrpuhító és nyugtató hatása van. Segíti a hámréteg regenerálódását bármilyen sérülés esetén.
  • Az allantoin egy bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő, puhító és sejtregenerálódást támogató hatóanyag. Természetes eredetű, fekete nadálytőből, kamillából vagy búzacsírából is származhat.
  • A kamillából vagy brazil candeia fa illóolajából kivonható bisabolol csökkenti az irritációt és a bőr gyulladását.

Érdemes olyan krém terméket választani, amely a fenti hatóanyagok legalább egyikét tartalmazza.

Az antioxidánsok hatásosan támogatják a bőr szabad gyökök elleni küzdelmét, ami gyorsítja a gyógyulási folyamatot:

  • Ma már számos helyen találkozhatunk a glutationnal, amely egy rendkívül erős antioxidáns. Szervezetünk magának állítja elő 3 különféle aminosavból. Az alacsony glutation-szint gyulladásos betegségekkel járhat együtt, így célszerű ezt a hatóanyagot felvinni az ekcémával érintett felületre. Nem mindegy azonban, hogy milyen formátumú krémben jut a bőrre a glutation: a liposzómás forma hatékonyan támogathatja a glutationnak a bőr mélyebb rétegeibe való bejutását.
  • Gyakran használt antioxidáns az E-vitamin (alfa-tokoferol), amely védi a sejtmembránt, semlegesíti a sejtek oxidációs folyamatai kapcsán keletkező szabad gyököket és csökkenti a bőr sérülékenységét.

Az ekcémás tünetek kezelésénél célszerű antioxidánsokat is tartalmazó készítményt használni, és ezáltal is megerősíteni a bőrt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Felnőttkorban is kialakulhat ekcéma: ezeket teheti ellene

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

ekcéma

Forrás: Glutaderma
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához