Ezeket látta már?

Nem múlik, sőt, állandóan kiújul a körömgombája? Ez lehet az oka

Vizsgálat
2025. február 11. 06:14
körömgomba fertőzés szűk cipő cukorbetegség

Több tényező játszik közre a körömgomba kialakulásában, most a kevésbé ismert okokat is sorra vesszük.

Az onychomycosis a kéz vagy láb körömlemezének gombás fertőzése. A körömgomba előfordulása az európai felnőtt népességben 3-22 százalékra tehető.

A körömgomba fertőzés okai

Hajlamosító tényezőként szerepelhet a végtagok rossz vérellátása, különböző neuropathiák, túl szoros cipő viselés, a lábboltozat statikai hibái, ismételt körömsérülések (sport), a cukorbetegség és egyéb anyagcserezavarok.

A körömgomba kórokozói és megjelenési típusai

Ezek a leggyakoribb megjelenési formák.

1. Distalis és laterális subungualis onychomycosis (DLSO)

A leggyakoribb forma, a fertőzés a köröm szabad széle és az oldalsó körömredő felől történik. Legtöbbször az évek óta fennálló lábujj közti gombásodás kórokozói betegítik meg a körömlemezt is. A gombás köröm fénytelen, megvastagodik, letöredezik, alatta sárgás, morzsalékony szarumassza halmozódik fel. A gombás fertőzés rendszerint egy körmön (leggyakrabban az öregujj körmén) kezdődik, majd később terjed át a többi körömre. Kórokozók: dermatophytonok, sarjadzó gombák, penészgombák

2. Superficialis fehér onychomycosis (SWO)

A gombás fertőzés elsődleges helye a körömlemez felszíne. Kezdetben fehér színű kicsiny folt látható a körömlemezen, általában szögletes alakban. A körömlemez felszíne fénytelen, puhább tapintatú. Kezeletlen esetben a fehér foltok növekednek, beboríthatják az egész körömlemezt. Kórokozók: dermatophytonok, penészgombák

3. Proximalis subungualis onychomycosis (PSO)

Az átlag populációban viszonylag ritka, de AIDS-betegeknél a HIV fertőzés korai markereként ismert. A fertőzés legtöbbször a körömágy felől történik, ilyenkor a körömágygyulladás jelei is észlelhetők. A köröm felszíne egyenetlen, barázdált, és a tüneteket néha részleges körömlemez leválás is kíséri. Kórokozók: dermatophytonok ill. a kézkörmökön a sarjadzó gombák.

4. Teljes dystrophiás onychomycosis (TDO)

A teljes körömlemez érintett, az előző három klinikai forma közül valamelyik, vagy kevert formák előrehaladott állapotának is tekinthető. A teljes körömlemez megvastagodott, letöredezett, felszíne fénytelen, sárgás-barnán elszínezett, alatta felrakódás látható. Kórokozó lehet dermatophyton és penészgomba is.

A körömgomba diagnosztikája

Első lépés a részletes kórtörténet felvétele, a társbetegségek és hajlamosító faktorok felmérése. Fizikális vizsgálat során az orvos megtekinti a körmöket, szükség esetén dermatoszkóp segítségével elkülöníti a gombás fertőzést a bevérzésektől és pigmentált elváltozásoktól. Az onychomycosis diagnózisa a gomba vizsgálata nélkül nem mondható ki 100%-os biztonsággal; a köröm alatti kaparék mikroszkópos vizsgálata és tenyésztése szükséges (a tenyésztés hosszabb időt vesz igénybe). Mintavétel előtt a körmöket levágni, a köröm alatti törmeléket eltávolítani nem szabad.

A mintát az orvos veszi egy steril éles kanál segítségével a körömlemez alól. Előfordulhat, hogy a mintavétel során kevés körömkaparékot sikerül nyerni. Ebben az esetben az orvos dönti el, hogy érdemes- e a mintát tenyésztésre elküldeni vagy egy későbbi, másik időpontban javasolja a mintavételt. A kevés körömkaparék utalhat arra, hogy nem gombás eredetű a körömrendellenesség. A gombás fertőzéshez hasonló körömtüneteket okozhat szoros cipő, éveken át tartó, a lábat ért mikrotrauma, illetve különböző bőrbetegségek.

A körömgombát el kell különíteni a nem fertőzéses eredetű körömbetegségektől, úgymint a körömpsoriasistól, az ekcémás körömelváltozásoktól, a körömre lokalizálódó lichen ruber planustól, valamint a veleszületett és szerzett krónikus körömdisztrófiától. Szürkésfehéren elszíneződött körömlemez esetén ki kell zárni a pigmentált tumorokat, a melanoma malignumot és a traumás eredetű körömbevérzéseket.

Ugyanakkor a trauma következtében megvastagodott, deformált körömlemez is fertőződhet gombával, ilyen esetekben nehezebb a gombás fertőzés kimutatása.

Negatív mikroszkópos és tenyésztési lelet nem zárja ki a gombás fertőzés lehetőségét. Negatív lelet esetén a kontrollvizsgálat során -az anamnézis és klinikai kép alapján -a tenyésztés ismétlését javasolhatja az orvos.

A körömgomba kezelése

Mivel fertőzéses eredetű megbetegedésről van szó, magától nem gyógyul és kiindulópontja lehet további gombás fertőzéseknek, ezért abban az esetben, ha nincs ellenjavallat, kezelni kell. A kezelés célja klinikailag egészséges köröm és tartós gombamentes állapot biztosítása. Még ha csak néhány gombafonal marad is a körömlemez alatt, kiújulásra lehet számítani.

Az onychomycosis kezelése igen nehézkes és hosszan tartó. Amennyiben a körömágy nem érintett, és csak 1-2 köröm megbetegedése áll fenn, a helyi kezelés alkalmazása megfontolandó. Amorolphin tartalmú körömlakk heti egyszeri alkalmazása eredményhez vezethet. A több körmöt vagy körömágyat is érintő megbetegedésekben egyértelműen szisztémás kezelésre van szükség. A gomba típusától függően terbinafin, itraconazol, fluconasol készítmények valamelyike javasolt. A kézkörmök érintettsége eseten 6-12 hetes kezelés elégséges, de a lábkörmöknél elengedhetetlen a 12 hetes alkalmazás. Fluconazolt a köröm teljes lenövéséig kell szedni.

Az új készítmények májkárosító hatása elhanyagolható, intraconazol és fluconazol estén gyógyszerkölcsönhatásokkal kell számolni, ezért fontos, hogy a kezelőorvos tudjon a paciens alapbetegségeiről és rendszeresen szedett gyógyszeriről. Nagyon jó tapasztalatok vannak a helyi (körömlakk) és szisztémás kezelés kombinációjával. A gyógyulási arány nagyobb és a visszafertőződés veszélye is csökken. A kezelés alatt és után a cipők és zoknik formalinnal történő fertőtlenítése elengedhetetlen. Mosásnál a 40 fok nem elégséges, de a 60 fok elpusztítja a még élő gombaelemeket.

A körömgomba megelőzése

Uszodákban, gyógyfürdőkben, szaunában, idegen zuhanyozókban és a szállodai szobákban papucs viselése javasolt. Nagyon fontos a napi tisztálkodás során a hajlatok és a lábujjközök szárazra törlése. A fokozott izzadás is gombás fertőzésre hajlamosíthat, ezért nagyon fontos a megfelelő ruházat és cipő viselése. Az erősen verejtékező hajlatokban izzadásgátló szerek, vagy a hajlatot szárazon tartó hintőporok használata javasolt. Ha a család valamelyik tagja gombás fertőzésben szenved, fontos a zuhanyozó és a kád rendszeres fertőtlenítése, a fürdőszobai textilek kifőzése. A beteg családtag külön körömápoló eszközöket használjon, amelyeket használat után rendszeresen fertőtleníteni kell.

Összegzés

  • A körömgomba kialakulásában számos tényező játszik közre, beleértve az érbetegségeket, neuropátiákat, cipőviselési szokásokat, ismételt körömsérüléseket, a cukorbetegséget és az anyagcserezavarokat.
  • A körömgomba leggyakrabban a köröm szabad széléről és az oldalsó körömredőből fertőzi meg a körömlemezt.
  • A körömgomba tünetei közé tartozik a fénytelen, megvastagodott, sárgás körömlemez, valamint a köröm leválása és lerakódások a köröm alatt.
  • Az onychomycosis diagnosztizálásához mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálat szükséges; a köröm alatti mintavételt steril körülmények között végzik.
Körömgomba ellen ezt a tanácsot fogadja meg a bőrgyógyásztól!
Kapcsolódó cikk

Körömgomba ellen ezt a tanácsot fogadja meg a bőrgyógyásztól!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Egészségközpont
# körömgombásodás # fertőzés # Cukorbetegség # anyagcserezavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés