Ezeket látta már?

Gyakran érzi magát fáradtnak? A cukorbetegség első figyelmeztető jele is lehet

Betegségek
2024. október 03. 21:04
cukorbetegség diabétesz okai jelei fáradtság

Ha az inzulinból hiány van, vagy a sejtek nem tudják azt hatékonyan használni - ez az inzulinrezisztencia állapota -, a szervezet egyszerűen nem jut elegendő energiához.

Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a cukorbetegséggel összefüggésben ismertette az okokat.

A cukorbetegség is okozhat nagyon erős fáradtságot

A hirtelen, extrém fáradtságnak számos oka lehet, bár természetesen a legnyilvánvalóbb az intenzív fizikai aktivitás. Ezen kívül számos betegség is járhat ilyen tünettel, amelyek közt leggyakoribbak a depresszió, a fibromyalgia, az arthritis, a szívbetegségek, az éjszakai légzéskimaradás (alvási apnoé), az allergia és a cukorbetegség.

- Ez utóbbival kapcsolatban azt kell tudni, hogy a diabétesz egy krónikus állapot, amely nagy hatással van arra, hogy a test milyen hatékonysággal alakítja az elfogyasztott élelmiszert energiává. Amikor eszünk, a hasnyálmirigy inzulint szabadít fel, ami lehetővé teszi, hogy a szénhidrát eljusson el a sejtekig, és a test energiaként felhasználhassa azt. Az 1-es típusú cukorbetegségben a szervezet nem termel elég inzulint, a 2-es típusú betegségnél nem tudja hatékonyan felhasználni, amit termelt- mondja Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Ezért járhat a cukorbetegség fáradékonysággal

A cukorbetegség gyakori tüneteként leírt fáradtság okát a folyamatok ismeretében többféleképp lehet indokolni. Egyrészt ha az inzulinból hiány van, vagy a sejtek nem tudják azt hatékonyan használni (ez az inzulinrezisztencia állapota), a szervezet egyszerűen nem jut elegendő energiához. Ez nyilvánvalóan fáradékonysághoz vezet. Ugyanakkor az is ok lehet, hogy ha egy inzulinrezisztens gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt, az hirtelen megemeli az inzulinszintjét.

Cukorbetegeknél a vércukorszint eleve magasabb, ennek következtében a vér besűrűsödhet, ami lassítja a vérkeringést. A lassabb vérkeringés miatt a sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű tápanyaghoz, oxigénhez – ennek eredménye szintén a csökkent terhelhetőség, fáradékonyság. Amikor viszont túl alacsony a vércukorszint, ugyancsak „üzemanyag” probléma jelentkezik, vagyis a sejtek ismét nem jutnak elégséges energiához.

Bibok doktor ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy cukorbetegeknél nem szabad megfeledkezni a pszichés fáradtságról sem, hiszen a krónikus betegségek elviselése, a karbantartás folyamatossága nem meglepően kiégéshez is vezethet.

Mit lehet tenni a fáradékonyság ellen?

- A zavaró tünet, a fáradékonyság kezelésének alapja a cukorbetegség karbantartása és az életmód gondos kialakítása – ismerteti Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A szükséges lépések:

Gyógyszeres- és inzulinterápia, rendszeres kontroll

Azoknak a cukorbetegeknek, akik inzulinterápiára vagy gyógyszerszedésre szorulnak, mindig gondosan követniük kell az orvosi előírást. Ez viszont időről időre módosításra szorulhat, a páciens állapota, életmódja, esetleg akut betegségek által befolyásolva. Vagyis szükséges a rendszeres kontroll, amely az állapot változása, esetleg a panaszok erősödése esetén is elengedhetetlen. Minél pontosabban van beállítva a kezelés, annál jobb lehet a közérzet, a teljesítőképesség.

Személyre szabott étrend

Rutinos cukorbetegek tudják, milyen erősen befolyásolja a közérzetet, a fizikai- és lelkiállapotot az étrend. Előfordulhat ugyanis, hogy a túl sok gyors felszívódású szénhidrát, a rosszul időzített étkezés, vagy éppen a túl alacsony szénhidrátfogyasztás okozza a kimerültséget. A diabéteszesek sok időt és energiát spórolhatnak, ha a diagnóziskor és utána is időközönként felkeresnek egy dietetikust, aki személyre szabott diétával és receptekkel rendkívül sokat tehet a páciens egészségéért.

Rendszeres mozgás

A fizikai aktivitás olyan fontos a cukorbetegség kezelésében, hogy gyógyszerek nélkül is képes pozitív hatást gyakorolni a vércukor- és inzulinszintre. Mivel a szervezet a sportolás során több oxigénhez jut, valamint szerotonint (ún. boldogsághormont) is termel, ez önmagában is visszaszoríthatja a fáradékonyságot. Ugyanakkor főként az inzulinnal kezelt betegeknek e téren is nagyon tudatosnak kell lenniük, többek közt a hypoglikémia elkerülése miatt, így érdemes szakértő segítséget kérni mozgásterapeutától, gyógytornásztól és természetesen iránymutatást a diabetológustól.

Összegezve

  • Az inzulin hiánya vagy hatékonyságának csökkenése energiahiányhoz vezet.
  • A cukorbetegség egyik leggyakoribb tünete a hirtelen fáradtság.
  • Az inzulinrezisztencia vagy a vércukorszint ingadozása is okozhat fáradékonyságot.
  • Fontos a cukorbetegség karbantartása és az életmód gondos kialakítása a fáradtság kezelésében.
  • A megfelelő étrend, rendszeres fizikai aktivitás és dietetikus segítsége hozzájárulhat a cukorbetegek egészségéhez.

Olvasta már?

Cukorbetegség és szövődményei: a rák is benne van a pakliban
Cikkajánló

Cukorbetegség és szövődményei: a rák is benne van a pakliban



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# Cukorbetegség # fáradékonyság # diabétesz # inzulin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés