Ezeket látta már?

A cukorbetegség hajlamosít a depresszióra?

2011.06.29. Módosítva: 2016.11.10.

Teljesen normális, ha az ember néhanapján lehangoltnak érzi magát. Azonban van, amikor a szomorúság nem akar elmúlni és az élet reménytelenné válik. Depresszióra akkor kell gyanakodni, ha ez az állapot két héten át szinte folyamatosan fennáll.

Kutatások azt bizonyították, hogy a cukorbetegségben szenvedők esetében nagyobb a depresszió kialakulásának esélye. Hogy ez miért van így, arra nem könnyű magyarázatot találni. Egyik oka lehet, a cukorbetegség mindennapi kezelésével járó folyamatos stressz. E miatt az extra feladat miatt a beteg magányosnak, elszeparálódottnak érezheti magát.

A cukorbetegség hajlamosít a depresszióra?

Ha a cukorbetegnek olyan súlyos komplikációkkal kell szembe néznie, mint az idegkárosodás (neuropátia), vagy problémái vannak a vércukorszint egyensúlyban tartásával, úgy érezheti, hogy elveszíti a kontrollt betegsége felett. Esetleg némi feszültség a kezelőorvos és a beteg között is okozhat frusztrációt vagy szomorúságot.

Csakúgy, mint a betegség tagadása, a depresszió miatt is ördögi körbe kerülhet a beteg, ugyanis meggátolhatja a megfelelő önkezelést. Ha a cukorbeteg depressziós és úgy érzi nincs energiája, fárasztónak találhat bizonyos feladatokat, mint például a rendszeres vércukorszint mérést. Ha túl ideges, izgatott, nehéz betartani a megfelelő diétát, vagy egyáltalán nem lesz étvágya. Ez pedig természetesen kihat a vércukorszintre.

A depresszió felismerése az első és legfontosabb lépés, a második a segítségkérés. Amennyiben szomorúnak, lehangoltnak érzi magát, érdemes végiggondolni az alábbi tüneteket:

-Az örömérzet elvesztése: többé már nem érdeklik olyan dolgok, melyekben korábban örömét lelte.

-Változás az alvási szokásokban: problémát okoz az elalvás, gyakran felébred éjszakánként, vagy esetleg többet aludna, mint korábban, esetleg napközben is.

-Korai ébredés: a megszokottnál korábban ébred, és képtelen visszaaludni.

-Az étvágy megváltozása: a szokásosnál többet, vagy kevesebbet eszik, melynek eredménye gyors hízás vagy fogyás.

-A koncentráció zavara: képtelen megnézni egy filmet, vagy egyéb programot a tv-ben, elolvasni egy újságcikket, mert gondolatai folyamatosan elkalandoznak.

-Energiahiány: mindig fáradtnak érzi magát.

-Idegesség: olyan feszültnek érzi magát, hogy képtelen egy helyben ülni.

-Bűntudat: "soha semmit nem csinálok jól" érzés, aggodalom amiatt, hogy mások terhére van.

-Reggeli lehangoltság: reggel rosszabbul érzi magát, mint a nap további részében.

-Öngyilkos gondolatok: szeretne meghalni, és azon gondolkodik, hogyan árthatna saját magának.

Amennyiben a beteg a depresszió tüneteit észleli saját magán, soha ne szégyelljen segítséget kérni. Először beszélje meg kezelőorvosával, mert elképzelhető, hogy fizikális okai vannak. A cukorbetegség nem megfelelő ellenőrzése okozhat depresszióhoz hasonló tüneteket. A nap folyamán a magas vagy alacsony vércukorszint előidézhet idegességérzést, vagy fáradékonyságot. Az alacsony vércukorszint eredményezhet éhségérzetet és alvászavart.

A depresszió egyéb fizikai okai lehetnek még a következők:

-alkohol, vagy drogfogyasztás

-pajzsmirigy problémák

-gyógyszermelléhatás

Amennyiben a kezelőorvos kizárta a depresszió fizikális okait, specialistához (pszichológushoz, pszichiáterhez) küldheti betegét. A pszichoterápia jól képzett szakemberrel hatékony segítséget nyújthat a betegnek szembe nézni a problémával, mely a depresszióhoz vezetett, és megtalálni a gyógyuláshoz vezető utat.

Forrás: www.diabetes.org (American Diabetes Association)

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához