Ezeket látta már?

Daganatos betegek és a munka (nemcsak a pénz kell...)

Betegségek
2010. augusztus 23. 13:57
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Nem elég a daganatos betegség és a kezelések által okozott panaszok elviselése, a családot ért érzelmi sokk feldolgozása, sok betegnek az önbecsülése is sérül azzal, hogy sem a magánéletében, sem a munkahelyén nem tud úgy helytállni, mint ahogyan azt korábban elvárta önmagától, illetve elvárták tőle. Sok múlik a beteg személyiségén és a munkahely jellegén, ám a pszichológusok általános érvényű tanácsa, hogy lélekben is alkalmazkodni kell az új szituációhoz, s nem szabad mindenáron erőltetni a régi életritmus és rutin fenntartását. Kit avassunk be? Kell-e a főnöknek, a kollégáknak tudni a rákbetegségről? Mennyi munkát vállaljunk? Mihez kezdjünk, ha leszázalékolásra kerül sor? Megannyi súlyos kérdés, amire mindenkinek saját magának kell megtalálnia a megfelelő választ.

Sok múlik a beteg személyiségén és a munkahely jellegén, ám a pszichológusok általános érvényű tanácsa, hogy lélekben is alkalmazkodni kell az új szituációhoz, s nem szabad mindenáron erőltetni a régi életritmus és rutin fenntartását. Kit avassunk be? Kell-e a főnöknek, a kollégáknak tudni a rákbetegségről? Mennyi munkát vállaljunk? Mihez kezdjünk, ha leszázalékolásra kerül sor? Megannyi súlyos kérdés, amire mindenkinek saját magának kell megtalálnia a megfelelő választ.

dolgozo-ferfi-d00000BCDc475dee7144e

Forrás: Rákgyógyítás


Miklós birkózó élsportoló múltja, majd edzősége éveiben megszokta, hogy az ő feladata a legerősebbnek lenni. Ezen a szemléletén akkor sem tudott változtatni, amikor egy rosszindulatú betegség támadta meg.

Nem vett tudomást a történtekről: azzal tiltakozott a betegség ellen, hogy még a korábbinál is jobban hajtott a munkahelyén. A férfi támadásnak vett, s agresszíven elhárított az állapotára vonatkozó minden érdeklődést, pedig ahogyan teltek a hónapok, úgy vált egyre nyilvánvalóbbá a munkatársai számára, hogy a bizonyítani akarás felőrli személyiségét és fizikai erejét, s szervezetének nem ma- rad elég energiája a betegség ellen harcolni.

Annak dacára, hogy a kórházban pszichológus is próbálta segíteni az alkalmazkodásban, a legvégsőkig görcsösen ragaszkodott korábbi napi- rendje fenntartásához, nem volt tekintettel önmagára. A munkában is egyre több hibát vétett, a negatív élmények és elutasítások tovább rontottak érzelmi állapotán, a körülötte lévők még inkább eltávolodtak tőle.

A kisfiát egyedül nevelő 43 éves közgazdász Juditnak ugyancsak központi szerepet töltött be munkája az életében. Mellrákos lett, ám jó esélye van a gyógyulásra: a műtétet egy nagyon kemény év követte, a kemoterápia és a sugárkezelések számos mellékhatása nehezítette az életét, kihullt a haja, lefogyott.

Az asszony párhuzamot vont betegsége és addigi életvitele között, amit úgy fogalmazott meg: ahogyan a munkája átlépte az ésszerű határokat, s betolakodott a családi életébe, a ráksejtek éppen úgy átlépték a saját határaikat, s az egészséges szövetek rovására kezdtek burjánzani. Annak ellenére, hogy nagyon szerette a munkáját és a kollégáit, belátta, hogy az ambíciónál fontosabb a gyógyulása, s a fiától az utóbbi években elrabolt időnek legalább a részbeni kompenzálása.

Amikor minden meginog

– Az ember önmegvalósításának és önértékelésének legfontosabb része a munkája. A munkahely emellett fontos életterünk is, ami nemcsak a munkáról szól, hanem egy olyan környezet, ahol ismerősök várnak bennünket, s ahol szeretjük komfortosan érezni magunkat. Amikor egy aktív korban lévő ember szembesül a daganatos betegség diagnózisával, sok kérdés merül fel a munkáról is: dolgozhat-e, beavassa-e a főnökét, a kollégákat, elveszíti-e az állását, miből fog megélni a családja? – ad tipikus helyzetképet a rák diagnózisa utáni szituációról Szy Katalin, a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórház onkopszichológusa.

– A betegség egy krízis, egy totális egzisztenciális válság, ami egyszerre fenyegeti a biológiai létezést, a munkaképességet, az anyagi biztonságot, s felborítja a megszokott családi szerepeket, ezzel együtt a pszichés állapotot. Életerős férfiból vagy mindenkit ellátó édesanyából ápolásra szoruló beteg válik, aki körül minden meginog, az élet minden területe egyszerre látszik kicsúszni a lába alól.

A szakember tapasztalata szerint előfordul, hogy egyes betegek igyekeznek titokban tartani állapotukat. Nem feltétlenül az állásvesztéstől tartanak, inkább azt szeretnék elkerülni, hogy megváltozzon a munkatársakkal való kapcsolatuk. Nem akarják, hogy megbélyegezzék őket, hiszen a rák még ma is halálos betegségként van jelen tévesen az általános köztudatban.

– A titkolózás hatalmas pszichés energiákat vesz igénybe, sőt szorongást is okozhat, hiszen nehéz rejtegetni a rossz hangulatot, a megváltozott erőnlétet, a gyógyszeres terápiák mellékhatásait, a fájdalmakat, a hajhullást. A betegség következményeként megváltozhat a beteg lelkivilága, személyes jelenléte, munkakedve, másokhoz és önmagához való viszonya, sokszor még a kommunikációja is, ez pedig legtöbbször másoknak is feltűnik. Már az ókori gondolkodók is vallották: a test és a lélek szétválaszthatatlan, ami a testben megjelenik, a lélekben is lezajlik, s ez fordítva is igaz – mondja Szy Katalin.

Gyermeke miatt korábban is állandó bűntudat gyötörte, tudta, hogy változtatnia kellene, ám a mókuskerékből csak a súlyos betegség volt képes kiragadni. Úgy érzi, a baj teremtett alkalmat rá, hogy új alapokra helyezze az életét.

Sok példát lehet sorolni a betegséghez való sikeres és sikertelen alkalmazkodásra. Mindez sok tényező függvénye: meghatározza a személyiség, a családi és az anyagi helyzet, az állás jellege, a munkatársak viszonyulása.

A cikk folytatása itt olvasható:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# Daganatos betegségek # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés