Ezeket látta már?

Nőgyógyászati daganatok - ez a 3 tünet jelzi a leggyakrabban

Betegségek
2024. augusztus 18. 13:04
nőgyógyászati daganat tünet jel

Fontos, hogy korán felfigyeljen az alábbi tünetekre, hogy minél hamarabb diagnosztizálhassák a rákot.

A nőgyógyászati rosszindulatú daganatokat gyakran túl későn diagnosztizálják, melynek oka főleg az, hogy a tüneteken sokszor az érintettek átsiklanak vagy másnak tulajdonítják. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokra specializálódott nőgyógyászát a nőgyógyászati rosszindulatú daganatokról kérdeztük.

Méhnyakrák

A méhnyakrák igen gyakori ráktípus a nők körében. Pláne, ha tudjuk, hogy teljes mértékben megelőzhető. Ekkor a méhnyak területén lévő rendellenes sejtek ellenőrizetlen módon nőnek, végül daganatnak nevezett csomót képeznek. Sajnos a legtöbb új esetet 30-34 éves fiatal nőknél diagnosztizálják, vagyis a fiatalabbakat is sújtja. A méhnyakrák kialakulásában nagy szerepe van a humán papilloma (HPV)vírusnak, azonban nagyon fontos megjegyezni, hogy a HPV-ben szenvedő nők többségénél nem alakul ki méhnyakrák. A HPV fertőzés nem jelent rákot! Szerencsére a legtöbb esetben az immunrendszer segít leküzdeni a vírust, ráadásul elérhető hazánkban elérhető a HPV elleni védőoltás is, mellyel csökkenthető a fertőzés esélye.

A méhnyakrák sikeres kezeléséhez elengedhetetlen a korai felismerés (rákmegelőző állapotok). Ennek érdekében évente méhnyakrák szűrésen szükséges részt venni, melynek során felismerhetőek az esetleges elváltozások, a fertőzés, illetve a kóros képletek.

Tünetek:

  • Köztes vérzés
  • Kontakt vérzés
  • Vérzés menopauza után
  • Fájdalom szex közben
  • Abnormális intim folyás

Kezelése a stádiumtól, kiterjedéstől függ: sokszor egy apró ambulans kimetszés (punch biopszia) is elég, és van, hogy szükséges az ún. kacskonizáció (nem szikével!) mely egy kúp alakú kimetszés- ez nem csak a pontos diagnózis felállításában segít, de gyakran terápiás jellegű is egyben (hiszen így eltávolításra kerülhet a kóros rész egésze is). Súlyos esetben műtét (akár méheltávolító) is indokolt lehet.

Méhtestrák

Szintén igen gyakori nőgyógyászati ráktípus, mégsem esik elég szó róla. Ekkor a méh belső hártyájában található a kóros sejtburjánzás- vagyis endometrium eredetű. Leggyakrabban menopauza körül és után alakul ki (természetesen előfordulhat fiatalabb korban is, ám az ritka). Oka ismeretlen, ám több kutató szerint nagyban elősegíti a fellépését a helytelen életmód, túlsúly, valamint erős családi halmozódást is mutat. Elsősorban a túlsúlyos nők betegsége.

Tünetek:

  • Rendellenes vérzés
  • Húslészerű, kellemetlen szagú hüvelyi folyás
  • Elhúzódó, erős menstruáció
  • Alhasi fájdalom

A diagnózishoz az általános nőgyógyászati vizsgálaton kívül hasi ultrahangra és egyéb képalkotó aljárásokra (MRI és nem! CT) is szükség van, mely után szövetmintát vesznek. Gyógyulási esélyei a legjobbak, amennyiben korai stádiumban kerül felismerésre. Kezelése sokszempontú, leggyakrabban műtéti (akár méheltávolítás, de nem ritka a petevezetők, petefészkek eltávolítása is). Mellette szükség esetén kemo/sugárterápia indokolt a végleges szövettani eredmény alapján - mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ a nőgyógyászati daganatokra specializálódott nőgyógyásza.

Petefészekrák

A petefészekrák a 6. leggyakoribb rák a nők körében, és többségük a hámszövetből származik. Ezek nagyrészt a petevezetők daganatai, emiatt a méhet, csak petevezetőkkel együtt indokolt eltávolítani, még akkor is, ha az egy mióma miatt történt! A petefészekrák korai diagnózisa igen fontos, ugyanis agresszív, és könnyen okoz áttéteket a hasban és a medencében. Észrevétlenül, csendben. Családi halmozódást mutat, így, ha van a családjában ilyen eset, úgy végeztessen el tumormarker vizsgálatot (elsősorban BRCA1 és BRCA2-t). Érdemes tudni, hogy a fogamzásgátló szedése és a szülés csökkentik ennek a ráknak a kockázatát. Semmilyen tünete nincs az esetek nagy részében. Ha van, ezek:

Tünetek

  • Vérzészavar
  • Alhasi fájdalom (előrehaladott esetben)
  • Puffadás
  • Bélpanaszok
  • Megnagyobbodott has a szabad hasűri folyadék miatt (ez már igen előrehaladott stádiumot jelez)

Legtöbbször sajnos nincsenek tünetei, ezért is fontos 50 év felett, és magasabb rizikócsoportba tartozóknak a rendszeres szűrés. Gyakori, amikor későn kerül felismerésre, ám ekkor már súlyos áttéteket képzett.

Diagnózisához ultrahangra, tumorjelző marker vizsgálatára (Ca-125, HE-4, ROMA index, CT/MRI vizsgálatokra van szükség. Kezelése mindenképp radikális sebészi, melyet kemo/sugár/immunterápia egészíthet ki. A műtét mikéntje életmentő.

Összegezve

  • A korai felismerés fontos a nőgyógyászati rosszindulatú daganatok esetében is.
  • A méhnyakrákot leginkább 30-34 éves fiatal nőknél diagnosztizálják.
  • A méhnyakrák fellépésének esélyét megnöveli a hormonpótló terápia és bizonyos fertőzések is.
  • A petefészekrák családi halmozódást mutat, ezért fontos a rendszeres szűrés.
  • A petefészekrák kezelése lehet radikális sebészi, illetve kemo/sugár/immunterápia.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért okozhat rákot a HPV-fertőzés? Az orvos elmagyarázza



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nőgyógyászati Központ
# Sanitas-egészség # daganat # méhnyakrák # méhtestrák # petefészekrák # tumor # rák # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés