Ezeket látta már?

Hasnyálmirigyrák: ennyi idő alatt változhat daganattá az elváltozás

Betegségek
2025. január 07. 14:34
hasnyálmirigy rák ciszta szűrés biomarker kutatás

Úgy tűnik, nincs annyi idő a szűrésre, mint hitték a hasnyálmirigyrák esetében.

Egy mikroszimulációs modell alapján átlagosan 4 évbe telik, amíg egy hasnyálmirigy‑elváltozás a súlyos diszpláziából (HGD) rákká alakul. A mikroszimulációs modellezés a rendelkezésre álló, bár korlátozott adatokkal kombinálva új információkkal szolgálhat a betegség természetes lefolyásáról, és lehetőséget ad egy új szűrési folyamat kidolgozására. A hatékony hasnyálmirigyrák-szűréshez a betegség természetes lefolyásának jobb megértésére és érzékenyebb szűrőeszközökre van szükség, nyilatkozta Dr. Brechtje D. M. Koopmann, a hollandiai Erasmus Medical Center vizsgálatokat végző vezetője.

Nincs annyi idő, mint gondoltuk

Korábbi tanulmányok azt sugalták, hogy a hasnyálmirigyrák szűrésére nyitva álló ablak évtizedekig terjedhet; becslések szerint akár 12-50 évig is – írták a kutatók a Gastroenterology című folyóiratban.

"Sajnos a hasnyálmirigyrák-szűrések gyenge eredményei nem egyeznek ezzel a feltételezéssel, így megválaszolatlan kérdés volt, hogy valóban rendelkezésre áll-e ennyi idő a szűrésre" - jegyezték meg. "A mikroszimulációs modellezés viszont a rendelkezésre álló, bár korlátozott adatokkal kombinálva új információkkal szolgálhat a betegség természetes lefolyásáról."

A tanulmányban a kutatók a Microsimulation Screening Analysis (MISCAN) modellt használták, amely világszerte a méhnyak-, emlő- és vastagbélrák szűrőprogramokat hivatott fejleszteni. A modell a betegség természetes lefolyását, a szűrést és a demográfiai adatokat is elemzi, és olyan megfigyelhető inputokat használ, mint például a prekurzor léziók gyakorisága és a rák előfordulása, hogy megbecsülje a nem azonosítható kimeneteleket, mint például a stádiumok és a prekurzor léziók kialakulásának időtartamát.

Dr. Koopmann és munkatársai ezt a modellt a holland hasnyálmirigyrák előfordulási adataival és a hasnyálmirigyrák nélküli japán boncolási esetek eredményeivel programozták.

Ez a modell betekintést nyújtott a prekurzor elváltozások gyakoriságába

A hasnyálmirigyben bármilyen cisztás lézió becsült prevalenciája 50 éves korosztályban 6,1%, 80 évesek esetében pedig 29,6% volt. A szilárd prekurzor léziók (PanIN) becsült prevalenciája a 80 év felettieknél főként többfókuszos (három vagy annál több lézió) volt. Ebben a korban majdnem 12% -nál volt legalább két PanIN. A később rákká vált léziók esetén az átlagos idő a ciszta keletkezése óta 8,8 év volt, a PanIN keletkezése óta pedig 9,0 év. Azonban a cisztás és PanIN léziók kevesebb mint 10%-a alakul át rákká. A PanIN léziók nem láthatók képalkotó vizsgálatokon, ezért a jelenlegi szűrés csak a cisztás prekurzor léziókra összpontosít, bár ezek csak a hasnyálmirigyrák mintegy 10%-át teszik ki.

"A ciszták alacsony hasnyálmirigyrák kockázata miatt szükséges az aktuális szűrési irányelvek hatékonyságának kiértékelése" - jegyzik meg a kutatók.

A szűrésnek inkább a magas fokú diszpláziás léziók azonosítására kellene összpontosítania. Habár ezeknek a lézióknak a becsült prevalenciája nagyon alacsony, mindössze 0,3% volt a 90 éveseknél, ezek jelentik a legnagyobb kockázatot a hasnyálmirigyrák szempontjából.

A hasnyálmirigyrákra áttérő magas fokú diszpláziát mutató prekurzor ciszták esetén az átlagos időtartam mindössze 4 év volt a diszplázia és a rák között. A betegek 13,7%-ánál ez az időintervallum kevesebb volt, mint 1 év, ami még rövidebb lehetőséget jelent a szűrésre.

Ennél hosszabb időtávon a kis érzékenység magyarázza azt, hogy miért nem sikerült eddig a szűrési erőfeszítéseknek. A kutatók szerint "sürgősen szükség van jobb tesztekre", ugyanakkor elismerik ennek a törekvésnek a kihívásait. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a hasnyálmirigy prekurzor lézióinak átmérője gyakran 5 mm-nél kisebb, így rendkívül nehéz felismerni őket. Egy hatékony eszköznek szüksége lenne a szilárd prekurzor léziók (PanIN) azonosítására, és egyidejűleg meg kell határoznia a diszplázia fokozatát is.

"Mindent összevetve ebből a szempontból a biomarkerek jelenthetik a jövőt" - mutattak rá a kutatók.

Dr. Koopmann és kollégái azt is megjegyzik, hogy további kutatásokra van szükség a hasnyálmirigyrák patofiziológiájának jellemzéséhez. Ők is hozzáteszik, hogy a jelenlegi modellt akkor fogják validálni, módosítani és fejleszteni, amikor új adatok állnak rendelkezésre a boncolási vagy kilátásba helyezett tanulmányokból.

Összegzés

  • A hasnyálmirigyrák kialakulásának ideje jelentősen rövidebb lehet, mint azt korábban gondolták.
  • A mikroszimulációs modellezés új információkat nyújt a betegség természetes lefolyásáról.
  • A szűrési folyamat jobb megértésére és érzékenyebb eszközökre van szükség a hatékony hasnyálmirigyrák-szűréshez.
  • A magas fokú diszpláziás léziók azonosítására van szükség a hatékony szűréshez.
Hasnyálmirigyrák 3 korai jele: az elején gyomorrontásnak is tűnhet
Kapcsolódó cikk

Hasnyálmirigyrák 3 korai jele: az elején gyomorrontásnak is tűnhet



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: medscape
# hasnyálmirigyrák # ciszta # diszplázia # szűrés # biomarker # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés