Ezeket látta már?

Édesanyámnak mellrákja volt, milyen vizsgálatot végeztessek el? Az orvos válaszol

mellrák, daganat, tumor, rák

Milyen BRCA vizsgálatot érdemes elvégeztetnem?

A Vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:

"Tisztelt Orvosok,

36 éves nő vagyok, alapbetegségem nincs, gyógyszert nem szedek. Édesanyámnál 50 éves kora környékén mellrákot diagnosztizáltak. Ennek már lassan 20 éve. Ő azóta sajnos nincs már köztünk (a mellrákot legyőzte, évekkel később viszont áttét alakult ki a szervezetében).

Rendszeresen járok szűrővizsgálatokra, ultrahang, mammográfia, MR. Szerencsére minden leletem negatív, egészséges vagyok. Azonban nem hagy nyugodni a tudat, hogy esetleg örökletes hajlamom lehet a mellrákra, ezért mindenképpen szeretnék egy BRCA1-2 vizsgálattal megbizonyosodni róla, hogy mire számíthatok.

Két féle vizsgálat közül lehet választani. Az egyik a "BRCA1 és BRCA2 - az 5 leggyakoribb magyarországi mutációt szűri". A másik egy jóval komplexebb vizsgálat, a "BRCA génpanel (18 emlő- és petefészekrákra hajlamosító gén teljes szekvenciájának meghatározása)".

Mivel édesanyám külföldön élt és az orvosi kezelései is ott történtek, illetve sajnos lehetőségem sincs már megkérdezni őt, semmilyen adat nem áll a rendelkezésemre, hogy mi volt pontosan a diagnózis nála. Ebben az esetben mit tanácsolnának, melyik vizsgálatot érdemes választanom?

Nyilván a komplexebb tűnik logikusnak ( különösen azért is mert nem vagyok 100%-osan tisztában a családi/anyai anamnézissel). Azonban nem tudom, hogy milyen szempontok alapján javasolják a pácienseknek az egyik, vagy a másik lehetőséget a genetikai tanácsadáson. A két vizsgálat közt több mint 100 ezer Huf a különbség, így emiatt IS fontos, hogy ne csakúgy találomra válasszak. Válaszukat előre is köszönöm!"

Az orvos válasza:

"Üdv! Az eddigi információk alapján sem a BRCA vizsgálat, sem a extrém high-risk protokoll emlőszűrés nem indokolt önnek. Ettől persze a genetikai vizsgálat elvégezhető. Arra, h a részletesebb vizsgálat hány százezrelék plusz esetet mutat ki az itthoni populációban a vizsgálatot végző labor klinikai genetikusa fog tudni választ adni."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mell önvizsgálat: ezeket a hibákat ne kövesse el!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mellrák

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához