Ezeket látta már?

Rákdiagnózis után: küzdelem, gyógyulás, újratervezés! Ezeket jó, ha betartja a mindennapokban

rák daganatos betegségek fájdalom psziché család lelki támogatás

A rákdiagnózis megváltoztatja az egész életet, befolyásolja a gondolkodást, felborítja a mindennapi rutint.

Amikor az orvos közli, hogy a daganatos betegség tényét, akkor nem csak lelkileg kell megbirkózni az információval, de fel kell, hogy készülni arra is, hogy ez a mindennapokra is hatással lesz. A rák esetében a terápiák stresszes mellékhatásokkal is járnak. Ahhoz, hogy továbbra is a lehető legkiegyensúlyozottabbak legyünk és koncentráltabban tudjunk gyógyulásunkra fókuszálni, több odafigyelés szükséges.

A rák diagnózisát félelem kíséri

Nagyon fontos, hogy elfogadjuk, hogy most magunkat állítsuk a középpontba. Rengeteg kérdés merülhet ilyenkor fel. Milyen terápiára számíthatok? Meggyógyulok? Fájdalmasak a kezelések? stb. Általában a diagnózis után az egyéb problémák, aggodalmak háttérbe szorulnak, és ez a normális Az első megrázkódtatás után azonban szükséges kitalálni, hogyan vezesse vissza magát a hétköznapokba, hogyan éljen társasági életet, hogyan folytassa a hobbijait, és ne hagyja abba azokat a tevékenységeket, amelyeket eddig kedvelt.

Ezek nagyon fontosak, mert a magasabb életminőség és elégedettség elősegíti a gyógyulást is. Még ha nem is könnyű végrehajtani az alábbi tippeket, gondoljon arra, hogy ezeket az ön érdekében teszi, hogy jobban érezze magát.

Újratervezés

Az egészséges embereknek is szükségük van tervezésre, logisztikára a mindennapi élet megszervezéséhez. Ha betegséggel küzd, akkor ezeket még nehezebb betartani, mert például oda kell figyelni az orvosi ellenőrzés és a kezelések időpontjaira. A legjobb, ha teljesen új napi rutint alakít ki és hosszabb tervet - akár pár hétre előre - tervet dolgoz ki. A lényeg, hogy úgy alakítsa ki, ahogy önnek a legmegfelelőbb.

A társas kapcsolatok elengedhetetlenek

Ne zárkózzon el a családtagjai, barátai, ismerősei elől, mert a közösségi kapcsolatok megelőzhetik a pszichés problémákat. Gondoljon arra, hogy ez most mindenkinek nehéz helyzet. Beszéljen a problémájáról szeretteivel, bizalmasaival, ők támogathatják abban, hogy jobban kezelje a rák okozta stresszt és a kezelések kellemetlenségeit.

A családi kapcsolatok szorosabbá válhatnak

A nézeteltérések általában elvesztik jelentőségüket, amikor egy családtag rákos lesz, mert a problémák helyett a rákkal kapcsolatos mindennapi élet érzései kerülnek előtérbe. Ez gyakran kihívást jelent minden érintett számára:

  • Az érintettek gyakran félnek attól, hogy mások terhére váljanak – érzelmileg és a napi teendőkben is.
  • Vannak, akik azt hiszik, hogy a családnak és a partnereknek könnyebb, ha elszigetelik magukat, és magukra vállalják a betegséggel járó terheket.
  • Talán gyakran ingerlékenyek, és a rák „hibáztatását” keresik – magukban és másokban.

A hozzátartozók számára is nehéz

  • A család és a pár is szeretne segítségére lenni, de gyakran tehetetlennek érzik magukat, bizonytalanok, hogy milyen aktívan kellene támogatást nyújtaniuk.
  • Féltik családtagjukat, ezért néha dühösek lesznek, mert az érintettek nem fogadják el a segítséget, vagy nem tudnak kiszabadulni rossz, negatív hangulatukból.

Ezért fontos, hogy a beteg tudomásul vegye, hogy a családnak megkönnyebbülést jelent, ha tudnak segíteni, bármiben támogatás nyújtani. Ezért üljenek össze és gondolják át együtt, milyen tevékenységeket vehetnek át a hozzátartozók a mindennapokban. Próbáljon időt tölteni azokkal az emberekkel, akik közel állnak önhöz, és beszéljen nyíltan arról, hogy érzi magát. Ha szükséges, érdemes együtt felkeresni szakembert.

Maradjon kapcsolatban barátaival

Előfordulhat, ha kiderült a rák, a baráti kör két táborra szakad: egyes barátságok szorosabbá válnak, míg mások távolabb kerülnek. Ennek számos oka lehet, de a barátok elvesztése mögött általában azok félelmei állnak, mert nem tudják, hogyan viselkedjenek, hogyan kezeljék ezt a problémát.

De ne hagyja, hogy legyőzze önt is a félelem, igyekezzen részt venni közös programokban. Fogadja el a felajánlott segítséget, ez megkönnyebbülés önnek és környezetének is.

Ismerősök, kollégák bevonása

Ön dönti el, hogy kivel szeretné megbeszélni a betegségével kapcsolatos információkat, és azt is, hogy mennyit akar ebből megosztani. Legyen nyitott, meglátja, hogy sok pozitív meglepetésben lehet része, akár a laza ismeretségek is igazi barátsággá fejlődhetnek.

A munkahelyén is segítséget jelenthet, ha a kollégák tájékozottak az ön állapotával kapcsolatban.

Csere az érintettekkel

Ha beteg, akkor az emberek általában nagyon megértően reagálnak - eleinte. De egy idő után sokan másképp kezdik el látni a helyzetet, főképp ha jól mennek a dolgok. Ha például jobban érzi magát, akkor jöhetnek olyan pozitívnak tűnő kijelentések, hogy “már megint szerencséd volt”. Ezek bár jó szándékú kijelentésnek tűnnek, nem jó hatással lehetnek a betegre.

Fontos, hogy ne csak ismerőseivel, de idegenekkel is tudjon beszélni a betegségéről, például önsegítő csoportokban, internetes fórumokon keresztül hasznos beszélgetések, tapasztalatcserékkel támogatást kaphat.

Nincs azzal semmi baj, ha háziállatokat tartunk, mert a rendszeres séták erősítik az immunrendszert. Nincs azzal semmi baj, ha háziállatokat tartunk, mert a rendszeres séták erősítik az immunrendszert. Forrás: shutterstock.com

A házi kedvencek segítenek?

A házi kedvenc egyfajta családtag és balzsam a léleknek, különösen nehéz helyzetekben. Nincs azzal semmi baj, ha háziállatokat tartunk, mert a rendszeres séták erősítik az immunrendszert. Arra viszont készüljön fel előre, ha immunrendszere erősen legyengül - például a gyógyszeres kezelések hatására - , kezelőorvosa valószínűleg azt fogja tanácsolni, hogy átmenetileg bízza másra kedvence ellátását.

Jó, ha betartja a következő hasznos tanácsokat:

  • A madárkalitkát, az almosdobozt vagy az etetőtálakat ne tisztítsa ki maga, kérjen segítséget családtagjaitól, ismerőseitől, szomszédaitól.
  • Simogatás és etetés után alaposan mosson kezet.
  • A háziállatokat is be kell oltatni, és azonnal állatorvoshoz kell vinni, ha megbetegednek.
  • A biztonsága érdekében ne etessen nyers ételt.

Találjon olyan hobbit, amit élvez

Egy érdekes hobbi örömet okoz és elvonja a figyelmet a betegség és a mindennapi élet aggodalmairól. Ez különösen fontos! Folytassa azt, amit eddig csinált és szeretett, ne hanyagolja el kedvenc elfoglaltságait. Ha nem megy minden a megszokott ütemben, próbálja meg kisebb léptékben: például kocogás helyett sétáljon.

A rendszeres testmozgás fitten tartja és csökkenti a kezelés mellékhatásainak kockázatát, és a betegség kiújulásának valószínűségét is csökkenti.

A rák következtében új hobbikat is felfedezhet mindennapi életében, például azzal, hogy felveszi a kapcsolatot más rákbetegekkel. Az olyan relaxációs technikák, mint a jóga, a meditáció vagy a mindfulness segítenek például a stressz csökkentésében. Sok beteg örömét leli az érzelmek feldolgozását segítő kreatív tevékenységekben is, mint például a festészet, az internetes blog vagy az írás. Ez segíthet abban, hogy mindennapjait jobbá tegye.

A rákkal kapcsolatos mindennapi élet számos kihívás elé állít minden beteget. Próbálja meg mindig a lehető legmagasabb életminőséget fenntartani, ezzel is hozzájárul a jobb közérzetért és a mielőbbi gyógyuláshoz.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Megnagyobbodott nyirokcsomó: hiába nem fáj, akkor is jelezhet daganatot

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

daganat

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához