Ezeket látta már?

Diéta epeműtét után: ezeket az ételeket, italokat érdemes kerülni

borsó, bab, kukorica, répa, zöldségek, zöldségkonzerv, egészséges ételek

Epeműtét után érdemes diétásan étkezni, hogy az esetleges problémák rizikóját a minimumra csökkentsük.

Az epehólyag eltávolítása rutinműtétnek számít. Általában azok esnek át rajta, akik az epekövek miatt súlyos epegörcsöktől, eperohamoktól szenvedtek. Mire számíthatunk a műtét után? Hogyan változik meg az életünk? Az epekövek rengeteg ember életét megkeserítik, bár a legtöbb esetben nem az epekő nem okoz tüneteket (sőt az érintett nem is tudja, hogy epekövei vannak), előfordulhat, hogy az epekő elzárja az epevezetéket, és fájdalmas eperohamot, epegörcsöt idéz elő. Az epekövességnek komoly szövődményei is lehetnek, többek között az epehólyag vagy a hasnyálmirigy gyulladását is okozhatják a kövek. Az epehólyag eltávolításával szinte teljesen megszűnhetnek ezek a panaszok.

Mikor épülünk fel a műtét után?

A műtét utáni felépülés függ természetesen az egyéni adottságoktól és általános egészségi állapottól, de attól is, hogy milyen módszerrel távolították el az epehólyagot. Az ún. nyitott műtét során felnyitják a hasfalat, ezután általában néhány napig a kórházban kell maradni, és több hét is eltelhet, mire visszatérhetünk a korábbi tevékenységeinkhez. A laparoszkópiás eljárással végzett epehólyag-eltávolítás esetén nem nyitják fel a hasfalat, csak apró bemetszéseket ejtenek rajta. Ezen eljárás egyik előnye, hogy a műtét utáni első-második napon hazatérhet a beteg, és a megszokott tevékenységeihez is egy-két héten belül visszatérhet. Az epehólyag eltávolítása után természetes lehet a fájdalom, ezt gyógyszerekkel jól lehet kezelni.

Élet epehólyag nélkül

Az epehólyag tulajdonképpen a máj által termelt epe tárolására, de az epe sűrűbbé, koncentráltabbá is válik az epehólyagban. Az epehólyagból a vékonybélbe kerül az epe, ahol segít feldolgozni az elfogyasztott zsírokat. Az epehólyag eltávolításával tehát a szervezetünk nem veszíti el azt a képességét, hogy epét termeljen és megeméssze a zsírokat! Ugyanakkor azoknak az ételeknek a feldolgozása, melyhez több epére lenne szükség, nehézségekbe ütközhet. Ennek tünete a puffadás, a felfúvódás, a hasmenés és a hasi fájdalom. Ezek elkerüléséért érdemes jobban odafigyelni arra, hogy mit eszünk, esetleg speciális epediétát követni.

Az epehólyag az egyik olyan szervünk, melynek hiánya nem, vagy csak minimálisan befolyásolja az életminőségünket, és attól sem kell tartani, hogy epehólyag nélkül esetleg nem élünk meg tisztes öregkort. Meglepő módon, egy beteg epehólyag sokkal több veszéllyel, szövődménnyel járhat, mint annak hiánya! Az epeműtét után javasolt étrendi változtatások pedig akár jótékony hatással is lehetnek az egészségünkre.

Epediéta: mit ehetünk és mit nem?

Természetesen, az epeműtétet követően az orvosunk minden szükséges tanáccsal ellát majd minket, és azt is elmondja, milyen étrendet kell követnünk, hogy az esetleges problémák rizikóját a minimumra csökkentsük. Általánosságban azonban elmondható, hogy a túlságosan zsíros és fűszeres ételek kerülendőek! A korábbinál (jóval) kisebb mennyiségben lehet csak fogyasztani például a szalámi- és kolbászféléket, a csokoládét, az olajban sült ételeket, a zsíros sajtokat, a tejszínes fogásokat. Problémásak lehetnek a magas rosttartalmú ételek, így a hüvelyesek, a karfiol, a brokkoli, a káposzta vagy a teljes kiőrlésű péksütemények is, különösen nagy mennyiségben – érdemes minél kisebb adagokkal kezdeni, hogy kitapasztaljuk, mennyit ehetünk még meg "mellékhatások" nélkül.

Kezeletlen epekő: ezek lehetnek a szövődményei - olvasson tovább!

A koffeintartalmú italokat (kávét, erős teát, energiaitalokat, kólát) is érdemes kerülni, mert ezek hatására gyorsabban kiürül a gyomor, vagyis az elfogyasztott ételek gyorsabban a vékonybélbe kerülhetnek, és az epetermelés ("raktár" hiányába) nem mindig képes alkalmazkodni ehhez.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához