Ezeket látta már?

Rendszeresen van hányingere? Ezek a betegségek is okozhatják

hányás hányinger oka émelygés

Van, amikor a hányingernek banális oka van, máskor viszont betegség tünete is lehet.

A hányás bár kellemetlen tünet, jelenség, az esetek nagy részében nincs komolyabb oka. A gyakori hányás kiszáradáshoz vezethet, ám szerencsére kevés olyan betegség van, amelynek ez a kísérő tünete két napnál tovább fennáll.

A hányinger (nausea), illetve az émelygés az az érzés, amely legtöbbször megelőzi a hányást, vagyis azt a folyamatot, amely során a szervezet megszabadul az emésztőrendszer felső szakaszába került nem megfelelő tápláléktól (esetleges mérgező anyagoktól, fertőző kórokozóktól). Ez a rosszullét mással nehezen összetéveszthető. A hányinger lehet teljesen ártalmatlan testi reakció is, okozhatja például a garatnyálkahártya érintése is, pl. gyógyszerbevételkor. De minek a tünete lehet a hányinger?

Ezek a tünetek már kiszáradásra utalnak

A gyakori hányás következtében kialakuló kiszáradás tünetei fokozott figyelmet érdemelnek, úgymint a csekély mennyiségű és általában koncentráltsága miatt sötét vizelet, beesett, karikás szemek, száraz nyelv, kiszáradt száj, fejfájás és gyengeség.

A kiszáradás elsősorban a kisgyermekeket, csecsemőket veszélyezteti. A gyerekeknél a hányás gyakran társul különféle fertőző vagy gyulladásos megbetegedésekhez.

A hányást megelőző közvetlen tünet a rossz közérzet, a keserű íz a szájban esetleg hideg verejtékezés. Maga a hányinger azonban nem mindig vezet hányáshoz, csupán émelygéssel jár.

Az émelygés, hányinger leggyakoribb oka:

  • kimondottan zsíros ételek fogyasztása,
  • gyomorhurut,
  • terhességre utaló jel is lehet
  • "tengeri betegség" hajón, utazás kanyargós utakon, autóban,
  • számunkra taszító, undorító dolog látványa

A hányás lehetséges okai

A hányás fő okai a következők:

1. Étrendi változások, hatások

A túl sok vagy túl gyakran fogyasztott zsíros ételek megnehezítik az emésztési folyamatot, ami hányingert és gyakran hányást okoz. Ételmérgezés vagy bizonyos élelmiszerekkel szembeni intolerancia is okozhat olyan gyomor-bélrendszeri elváltozásokat, amelyek hasmenéshez, rossz közérzethez, hányingerhez és hányáshoz vezethetnek.

2. Labyrinthitis

A Labyrinthitis a belső fülben található egyensúlyszerv gyulladása. Gyakrabban felső légúti vírusos megbetegedés (megfázás, influenza) után alakul ki, de bakteriális fülfertőzések után, vagy autoimmun betegséghez társultan is megjelenhet. Legfőbb tünete a forgó jellegű szédülés, mely olyan súlyos lehet, hogy a beteg képtelen felkelni az ágyból. Ezen felül előfordulhat még hányinger, hányás, láz, egyensúlyvesztés, nem kontrollált szemmozgás (nystagmus), halláscsökkenés, fülfájdalom. Javarészt magától elmúlik, azonban szükség lehet szakorvosi kezelésre.

3. Gyomor-bélrendszeri problémák

Egyes gyomor-bélrendszeri problémák, mint például a gyomorhurut, a gasztroenteritisz, a reflux és a hasnyálmirigy-gyulladás, gyomorfekély. Ezek a betegségek többek között rossz közérzetet, égő érzést és hányási ingert okozhatnak, amely általában röviddel étkezés után jelentkezik.

4. Emésztőrendszeri vérzés

Az emésztőrendszerben fellépő vérzések, hányingert, sötét színű hányást okozhatnak. Olyan betegségekre utalhat, mint:

  • Mallory-Weiss-szindróma,
  • daganatok,
  • stresszfekély
  • rekeszsérv

6. Másnaposság

Másnaposság akkor fordul elő, ha valaki túl sok alkoholt fogyasztott, és másnap rosszul érzi magát, fejfájással, szemfájással és hányingerrel ébred. Ez az alkohol okozta dehidratációnak és a máj túlzott erőfeszítéseinek köszönhető, hogy a felesleges alkoholt eltávolítsa. Másnaposságot bármilyen típusú alkoholos ital túlzott fogyasztása előidézhet, az 5 százalékos alkoholtartalmú sör éppúgy, mint az 50 fokos pálinka, azonban az 50 alkoholfokos pálinkából kevesebb is elég a másnapi macskajajhoz.

7. Fertőzések

A vírusok, gombák, baktériumok vagy protozoonok (mikroszkópos méretű élőlények, amelyek szabadon vagy parazitaként fordulhatnak elő a természetben) által okozott fertőzések számos tünetet okozhatnak, és ha a fertőzést okozó kórokozó eléri például a gyomor-bélrendszert, az hányingert és ennek következtében hányást okozhat. Éppen ezért, ha azt gyanítja, hogy bármilyen mikroorganizmus fertőzte meg, fontos, hogy orvoshoz forduljon, hogy azonosítani lehessen az okot, és megkezdődhessen a kezelés, így megelőzve a tünetek előrehaladását és a betegség súlyosbodását.

8. Pszichológiai rendellenességek

Egyes pszichológiai zavarok, mint például a stressz és a szorongás, a pszichológiai tünetek mellett fizikai tünetek megjelenéséhez is vezethetnek, így okozhat hányingert, gyomorfájdalmakat, fokozott szívverést és nehézlégzést is.

9. Intenzív fizikai megterhelés

Az is tapasztalhat hányingert, hányáshoz vezető émelygést, aki nincs hozzászokva az erős fizikia megterheléshez. Ennek oka, hogy a fizikai megerőltetés a vérkeringés megváltozásához vezet, és az intenzitástól függően az izmok tejsavtermelésének növekedését okozza, amely végül felhalmozódik a vérben. Így a felesleges tejsav eltávolítása érdekében hányás lép fel.

10. Terhesség

A hányinger a terhesség egyik első tünete. Általában a terhesség 6. hetétől kezdve jelentkezik, leginkább reggelente. A terhesség alatti hányinger, émelygés nem feltétlen vezet hányáshoz, de ha igen, gyakran jelentkezik arról mindenképp tájékoztassa szülészorvosát. A várandósok körülbelül 0,5%-ánál a reggeli rosszulléttől súlyosabb forma, az ún. vészes terhességi hányás (hyperemesis gravidarum) alakul ki. Ez az állapot súlyos hányingerrel és hányással jár, ami a magzatot is veszélyeztető fogyást és kiszáradást okozhat. Ilyen esetekben a gyógyszeres terápián kívül intravénás folyadékpótlásra is szükség lehet.

11. Hipoglikémia

A hipoglikémia a vércukorszint csökkenése, amely olyan tüneteket okoz, mint a szédülés vagy szédülés, koordinációs zavarok és hányinger, és amelynek fő oka a szervezetben lévő inzulin feleslege. A kezeletlen alacsony vércukorszintnek súlyos következményei lehetnek, ezért rendkívül fontos a vércukorszint mielőbbi rendezése és a hipoglikémia okának tisztázása.

Mitől múlik el a hányiger, mi segít hányinger ellen?

Több természetes gyógymóddal is csökkentheti hányingerét, ilyenek például:

  • B6-vitamin,
  • gyömbér (tea),
  • borsmenta (tea),
  • savanyú cukorka szopogatása.

A hányinger csökkentésére próbáljon a levegőn tartózkodni! Fogyasszon hideg vizet (többször, kis mennyiséget)!

Hányás esetén tanácsos hányingert enyhítő gyógyszert szedni, amelyek használatát orvosi tanácsra kell bízni. A gyógyszeres kezelés mellett ajánlott kerülni a nagyon zsíros vagy nehéz ételek fogyasztását, mivel ezek megnehezítik az emésztést, és hányingert okozhatnak, sok vizet inni, amit például néhány csepp citrommal is lehet fogyasztani, és teákat inni, mivel ezek csökkenthetik a hányás érzését, mint például a mentatea és a gyömbértea.

A hányingeres panaszok enyhítésében az alábbiak segíthetnek még:

  • felkelés előtt száraz vagy gyömbéres keksz és gyenge tea fogyasztása (az éjszaka folyamán felszaporodó gyomorsav irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, ami émelygést okozhat);
  • közvetlenül lefekvés előtt néhány falat hatására reggelre kevesebb gyomorsav termelődik, így csökken az émelygés kockázata;
  • rendszeres étkezés (az étkezések kihagyása súlyosbíthatja a hányingert);
  • napi ötször, de kisebb adagokat enni, ami nem terheli meg annyira a gyomrot;
  • magas fehérjetartalmú és B-vitaminban gazdag ételek fogyasztása;
  • a fűszeres, nehéz, zsíros ételek kerülése;
  • az erős illatok kerülése;
  • bőséges folyadékbevitel: 3-4 liter folyadék naponta, legalább napi 6-8 pohár szénsavmentes víz, esetleg limonádé, gyömbértea (lehetőleg cukor nélkül), gyümölcslé vagy leves);
  • nyugtató hatása van a frissen felvágott gyömbér vagy citrom illata szagolgatásának;
  • gyömbértabletta vagy B6-vitamin szedése;
  • stresszoldás meditációval

Mikor forduljon orvoshoz?

  • ha a hányás, hányinger több mint két napon keresztül tart,
  • ha a kiszáradás tünetei tapasztalja,
  • ha a folyadék nem „marad benn” több mint tizenkét órája,
  • ha a hányás zöld vagy véres, esetleg kávézacc-szerű,
  • ha a hányáshoz kínzó fejfájás társul,
  • ha cukorbeteg, különösen, ha inzulint is használ betegsége kezeléséhez.

Ha a hányással együtt hasi vagy mellkasi fájdalom, látászavarok, magas láz, esetleg tarkómerevség tapasztalható – hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Abban az esetben is sürgősségi ellátásra van szükség, ha a hányásban ürülék ntalálható, vagy a hányással egyidejűleg a végbél is vérzik.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Epehányás: ilyen, amikor súlyosabb betegség, epereflux áll a háttérben

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hányás

Forrás: Webmd
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához