Ezeket látta már?

Mit tegyünk, ha ég a gyomrunk? 13 bevált házi praktika gyomorégés ellen

házi praktika gyomorégés ellen

Íme néhány hasznos otthoni gyógymód gyomorégés ellen. Nézze meg, hátha segít valamelyik, amíg orvoshoz nem jut.

Mi a gyomorégés?

A gyomorégés kellemetlen, akár éles fájdalom, ami legtöbbször evés vagy ivás után jelentkezik, és bizonyos testhelyzetekben rosszabbodik. A tünetek általában evés, ivás után vagy éjjel jelentkeznek, és fekvő helyzetben vagy előrehajláskor erősödnek. Egyes esetekben nehezen elkülöníthető a mellkasi fájdalmaktól, ezért is igényel odafigyelést.

Természetes gyógymódok gyomorégés ellen

A gyomorégés elleni házi gyógymódok, mint például a gyömbértea, a dinnyelé vagy a mályvacukor forrázata, nagyszerű természetes megoldások lehetnek az olyan tünetek enyhítésére, mint az égő érzés a gyomorban, a rossz szájíz, a hányinger vagy az állandó böfögés.

Ezek a természetes szerek gyulladáscsökkentő és savlekötő tulajdonságokkal rendelkező anyagokat tartalmaznak, amelyek segítenek csökkenteni a gyulladást, a savasságot és védik a gyomornyálkahártyát.

Bár nem helyettesíthetik az orvosi kezelést, az otthoni gyógymódok jó lehetőséget jelentenek a gyomorégés okozta kellemetlenségek ellen, és kiegészíthetik az orvosa által javasolt kezelést.

1. Víz szódabikarbónával

A nátrium-hidrogén-karbonát vízzel hígítva lúgosító hatású, az emésztőrendszerben gyorsan semlegesíti a gyomorsavat és átmenetileg enyhíti a gyomorégés okozta kellemetlenségeket. Nem tartós megoldás, 2 hétnél hosszabb ideig ne alkalmazza.

Hozzávalók:

  • ½ teáskanál nátrium-bikarbonát;
  • 1 pohár víz.

Elkészítése:

  1. Keverje össze az összetevőket.
  2. A keveréket lassan, kis kortyokban igya meg.

A szódabikarbóna használata nem haladhatja meg a napi 3 teáskanálnyi mennyiséget, és legfeljebb 2 hétig használható a gyomorégés gyors enyhítésére. Túlzott használata fokozott savasságot okozhat, a gyomor fokozza a savtermelést, és a gyomorégés okozta kellemetlenség súlyosbodhat.

2. Gyömbér tea

A gyömbértea gingerolt, chogaolt és zingeront tartalmaz. Ezek a gyulladáscsökkentő és hányáscsillapító tulajdonságú anyagok segíthetnek enyhíteni a nyelőcső gyulladását, a gyomor savasságát, csökkentve a gyomorégés és a gyomorégés érzését, így jó házi gyógymód a gyomorégés ellen. gyomorégésre.

Hozzávalók:

  • 1 cm gyömbérgyökér szeletekre vágva vagy lereszelve;
  • 1 liter vizet.

Elkészítése:

  1. A vizet felforraljuk, és hozzáadjuk a gyömbért. 
  2. Hagyjuk 5-10 percen át forrni. 
  3. Vegyük ki a gyömbért, és igyuk meg a teát 3-4 részre elosztva a nap folyamán, étkezés előtt 20 perccel.
  4. Egy másik lehetőség a tea készítésére, ha a gyökeret 1 teáskanál porított gyömbérrel helyettesítjük.

Ellenjavallat: Ezt a teát kerülniük kell az aktív gyomorvérzésben szenvedőknek (például fekély miatt), vagy azoknak, akik véralvadásgátló gyógyszereket szednek, mivel a gyömbér véralvadásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek vérzést okozhatnak, vagy növelhetik annak kockázatát.

3. Espinheira-santa tea

A Espinheira-santa tea nagyszerű házi gyógymód a gyomorégésre, mivel gyulladáscsökkentő, fekélyellenes és emésztést elősegítő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek védik a gyomornyálkahártyát, csökkentik a gyomor savtermelését és javítják a rossz emésztést.

Hozzávalók:

  • 1 csésze víz;
  • 1 evőkanál espinheira-santa.

Elkészítése:

  1. Forraljuk fel a vizet, és adjuk hozzá az espinheira-santát, hagyjuk 5-10 percig pihenni. 
  2. Szűrjük le és igyuk édesítés nélkül, napi 2-3 alkalommal.

Ellenjavallat: az Espinheira-santa teát 12 év alatti gyermekek, terhes nők nem ihatják, mert vetélést okozhat. Nem ajánlott szoptató anyák esetében sem, mivel csökkenti az anyatejtermelést. Aki allergiás erre a növényre, ne fogyassza a teáját sem.

4. Édeskömény tea

Az édesköménytea összetételében anetolt, urzolt és kámfort tartalmaz, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és emésztést elősegítő hatású, amely tulajdonságok segítenek enyhíteni a gyomorgyulladást, csökkentik a torok égő érzését, elősegíti a gyomor kiürülését, enyhítheti a gyomorégési rohamok gyakoriságát.

Hozzávalók:

  • 1 evőkanál édesköménymag;
  • 1 csésze forrásban lévő víz.

Elkészítése:

  1. Adjuk hozzá az édesköménymagot egy csésze forrásban lévő vízhez. 
  2. Fedjük le és hagyjuk hűlni 10-15 percig. 
  3. Szűrjük le, majd igyunk belőle 2-3 csészével naponta, étkezés előtt 20 perccel. 
  4. A tea elkészítésének másik lehetősége az édesköményteás zacskó használata. 

Ellenjavallat: az édesköményteát terhes nők nem használhatják.

5. Körtelé

A körtelé gazdag gyulladáscsökkentő anyagokban, például flavonoidokban, amelyek segítenek a gyomorban kialakuló gyulladások leküzdésében. A rostokban, vízben gazdag gyümölcslé javítja az emésztés egészségét, segít felhígítani a gyomorsavat és enyhíti a gyomorégés okozta kellemetlenségeket, égő érzést.

Hozzávalók:

  • 2 érett körte;
  • 3 csepp citrom;
  • 250 ml víz.

Elkészítése:

  1. A hozzávalókat turmixgépben addig turmixoljuk, amíg homogén masszát nem kapunk. 
  2. Adjuk hozzá a citromcseppeket, hogy a leve ne sötétedjen el. 
  3. Igyon ilyen gyümölcslevet naponta kétszer, vagy ha a gyomorégés tünetei jelentkeznek.

6. Almaecet

Bár az almaecet savas, mégis segíthet gyomorgégés ellen. Az almaecet pozitívan befolyásolhatja a gyomor pH-értékét, enyhítve a gyomorégést, az égő érzést és a puffadást, ami gyakori böfögéshez vezethet. Ennek oka az almaecetben lévő savakban rejlik, amelyek segítenek szabályozni a gyomorsav túlzott mennyiségét, így segítve a gyomorsav szintjének jobb kontrollálását és egyensúlyát. Az almaecet önmagában igen tömény és savas, ezért így készytse el:

Hozzávalók:

  • 1-2 evőkanál almaecet;
  • 1 pohár víz.

Elkészítése:

  1. Öntse bele az almaecetet egy pohár vízhez, és keverje össze. 
  2. Igya meg 20 perccel reggeli, ebéd vagy vacsora előtt. 

Fontos, hogy az almaecetes oldat elfogyasztása után azonnal öblítse ki a száját vízzel, hogy megelőzze a fogzománc kopását, illetve, hogy az almaecetes oldat elfogyasztása után 30 perccel mosson fogat.

7. Édesgyökér tea

Az édesgyökérben glicirrhizin található, amely olyan anyag, amely segít csökkenteni a gyomorsavasságot, védi a gyomornyálkahártyát, és nagyon hasznos természetes gyógymód lehet gyomorégés esetén.

Hozzávalók:

  • 1 teáskanál édesgyökér;
  • 1 csésze forrásban lévő víz;
  • ízlés szerint édesíthető mézzel, vagy édesítőszerekkel.

Elkészítése:

  1. Forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá az édesgyökeret, és hagyjuk még 10 percig forrni. 
  2. Szűrjük le, és szükség esetén édesítsük mézzel.
  3. Ezt a teát naponta akár 2 alkalommal is fogyassza.

Ellenjavallat: édesgyökér teát terhes vagy szoptató nők, valamint szívproblémákkal küzdők nem fogyaszthatnak.

8. Aloe vera lé

Az aloe vera nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságai enyhíthetik a gyomorégés kellemetlen tüneteit. Ehhez az előnyhöz az aloe vera levél belső részének, a vizes pépnek a használata szükséges.

Hozzávalók:

  • 100 g aloe levél pép;
  • 1 liter víz;
  • Mézzel édesítjük, ha szükséges.

Elkészítése:

  1. Tegyük az összes hozzávalót a turmixgépbe, majd turmixoljuk krémes állagúra.
  2. Naponta csak 2-3 alkalommal fogyasszunk el fél pohárral a léből, mivel a nagyobb mennyiségű aloe vera ellentétes hatást válthat ki, és irritálhatja a gyomrot.

Az aloe vera levének elkészítésekor fontos, hogy a levél tövét levágjuk, és hagyjuk a növényt függőlegesen állni, hogy az aloin, a levélben található sárga színű vegyület, amely nagy mennyiségben mérgező lehet, lefolyjon. Csak a levél fehér pépjét szabad felhasználni.

Ellenjavallat: az aloe vera lé nem ajánlott terhes és szoptató nőknek. Az aloe juice fogyasztása előtt mindenképp konzultásljon orvosával, ha véralvadásgátlókat, diabétesz vagy magas vérnyomás kezelésére szolgáló gyógyszereket szed.

9. Burgonyalé

A burgonyalé jó választás gyomorégés, gyomorégés, nyelőcsőgyulladás, gastrooesophagealis reflux, gyomorhurut és gyomorfekély ellen, mivel erősen lúgos, és a gyomor savasságát semlegesíti - hasonlóképp, mint az antacid gyógyszerek.

Hozzávalók:

  • 1 nyers burgonya.

Elkészítése:

  1. Pucoljon meg egy nagy szem burgonyát, és nyersen darálja le, vagy trumixolja át.
  2. Nyomkodja össze a burgonyapépet géppel, vagy facsarja ki kézzel, a lényeg, hogy nyerje ki a levét.
  3. A nyers burgonyalé, frissen elkészítve fogyasztható minden nap reggeli előtt, éhgyomorra.

10. Saláta tea

A salátatea kiváló házi szer a gyomorégés és a gyomor kellemetlen égő érzésének enyhítésére. Telis-tele van olyan enzimekkel, amelyek segítik a gyomornyálkahártya gyulladásának csökkentését, emellett nyugtató hatásúak, amelyek csillapítják a gyomorégés kellemetlenségeit, és általánosan javítják a közérzetet.

Hozzávalók:

  • 30 g salátalevél;
  • 500 ml víz.

Elkészítése:

  1. Tegyük a hozzávalókat egy lábasba, és forraljuk fel kb. 10 percig.
  2. Hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le.
  3. Naponta 4 csészényvel ihat meg belőle.

11. Fehérmályva-főzet

Az orvosi ziliz teát vagy fehérmályva-főzetet az althaea officinalis gyógynövény gyökeréből kell elkészíteni. Ennek a növénynek gyulladáscsökkentő, lágyító, nyugtató és gyomorvédő hatása van, így kiváló házi gyógymód lehet gyomorégés ellen.

Hozzávalók:

  • 1 evőkanál fehérmályva gyökér;
  • 1 csésze forrásban lévő víz.

Elkészítése:

  1. Adjuk az altea gyökeret egy csésze forró vízhez, és hagyjuk állni 10 percig.
  2. Szűrje le, és utána igya meg.
  3. Naponta legfeljebb 2 csészével fogyasszon fehérmályva-főzetet.

12. Banánlé mézzel

A mézes banánlé remek házi gyógymód a gyomorégésre, mivel a banán gazdag flavonoidokban, különösen leukocianidinben, amely növeli az emésztőnyálkahártya vastagságát és semlegesíti a gyomorsavat, természetes savlekötőként hatva. A méz viszont olyan emésztőenzimeket tartalmaz, mint a diasztáz, amiláz, invertáz és proteáz, amelyek megkönnyítik az ételek emésztését, csökkentve a nehéz gyomor érzését és a gyomorégés okozta kellemetlenségeket.

Hozzávalók:

  • 1 közepes érett banán;
  • 250 ml víz;
  • 1 evőkanál méz.

Elkészítése:

  1. Turmixgépben turmixoljuk össze a hozzávalókat, majd igyuk meg. 
  2. Naponta egyszer, vagy a gyomorégés tüneteinek jelentkezésekor készíthet ilyen turmixot.

13. Sárgadinnyelé

A sárgadinnye leve kiváló választás a gyomorégés házi gyógymódjára. A sárgadinnye erősen lúgos gyümölcs, gazdag magnéziumban, amely a savlekötő gyógyszerek egyik összetevőjeként is ismert, segít csökkenteni a gyomorsavasságot és mérsékelni az égő érzést a gyomorban. A sárgadinnye rostban gazdag, amely támogatja az emésztést, elősegíti a bélrendszer működését, és az egészséges bélbaktériumok kolonizálódását.

Hozzávalók:

  • 2 szelet dinnye.

Elkészítése:

  1. A dinnyét turmixgépben turmixolja le, amíg homogén keveréket nem kap. 
  2. Igya meg a gyümölcslevet naponta kétszer, vagy ha jelentkeznek a gyomorégés tünetei.

A gyümölcslé terhesség alatt is fogyasztható, így jó választás lehet a terhesség alatti gyomorégés otthoni gyógymódjaként.

Mikor forduljak orvoshoz gyomorégés miatt?

Ha nem tudja biztosan elkülöníteni, hogy gyomorégést vagy mellkasi fájdalmat érez, különösen, ha ahhoz a kar vagy az áll fájdalma, zsibbadása társul, menjen be a legközelebbi sürgősségi ügyeletre, vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Az időnként jelentkező gyomorégés gyakori tünet, ami nem ad okot aggodalomra. Ha gyakorivá válik, akadályozza a mindennapi tevékenységeket, akkor felmerül a gyanú, hogy komolyabb betegség okozza.

Forduljon háziorvosához, ha a gyomorégés:

  • több mint hetente kétszer jelentkezik,
  • vény nélkül kapható szerek szedésével sem javul,
  • hányinger, gyakori hányás társul hozzá,
  • nyelési nehézségei vannak,
  • ok nélküli fogyást, csökkent étvágyat tapasztal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reflux diéta: mit együnk és mit kerüljünk?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyomorsav

Felhasznált irodalom

  • KUMAR K et al. Traditional and Medicinal Uses of Banana. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry. 1. 3; 51-63, 2012
  • JORGE, R. M.; et al. Evaluation of antinociceptive, anti-inflammatory and antiulcerogenic activities of Maytenus ilicifolia. J Ethnopharmacol. 94. 1; 93-100, 2004
  • HOWDEN, Colin W. Efficacy of omeprazole/sodium bicarbonate treatment in gastroesophageal reflux disease: a systematic review. Medwave. 18. 2; e7179, 2018
  • Mahantayya V. Math,* Rita M. Khadkikar, and Yashoda R. Kattimani. Honey - A nutrient with medicinal property in reflux oesophagitis. Indian J Med Res. 138. 6; 1020–1021, 2013
  • DETERS, Alexandra; et al. Aqueous extracts and polysaccharides from Marshmallow roots (Althea officinalis L.): Cellular internalisation and stimulation of cell physiology of human epithelial cells in vitroAlexandra Deters. Journal of Ethnopharmacology. 127. 62–69, 2010
  • KETNAWA, Sunantha; SUWANNACHOT, Jutalak; OGAWA, Yukiharu. In vitro gastrointestinal digestion of crisphead lettuce: Changes in bioactive compounds and antioxidant potential. Food Chem. 311. 125885; 1-29, 2020
  • PANAHI, Y.; et al. Efficacy and safety of Aloe vera syrup for the treatment of gastroesophageal reflux disease: a pilot randomized positive-controlled trial. J Tradit Chin Med. 35. 6; 632-636, 2015
  • AHUJA, Amisha; AHUJA, Nitin K. Popular Remedies for Esophageal Symptoms: a Critical Appraisal. Curr Gastroenterol Rep. 21. 8; 1-8, 2019
  • CHRUBASIK, S.; et al. Efficacy and tolerability of potato juice in dyspeptic patients: a pilot stud. Phytomedicine. 13. 1-2; 11-15,
  • QUADE, Bianca N.; et al. The therapeutic importance of acid-base balance. Biochemical Pharmacology. 114278. 1-80, 2020
  • HOSSEINZADEH, Hossein; NASSIRI-ASL, Marjan. Pharmacological Effects of Glycyrrhiza spp. and Its Bioactive Constituents: Update and Review. Phytother. Res. Vol.29. 1868–1886,
  • HIGUERA-DE-LA-TIJERA, F. Efficacy of omeprazole/sodium bicarbonate treatment in gastroesophageal reflux disease: a systematic review. Medwave. Vol.18, n.2. e7179, 2018
  • NATIONAL CENTER FOR COMPLEMENTARY AND INTEGRATIVE HEALTH. Ginger.
  • NETO, C.C.; VINSON, J.A. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2.ed. CRC Press/Taylor & Francis,
  • TABACH, Ricardo; DUARTE-ALMEIDA, Joaquim M.; CARLINI, E.A. Pharmacological and Toxicological Study of Maytenus ilicifolia Leaf Extract Part II-Clinical Study (Phase I). Phytother Res.
Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához