Ezeket látta már?

Itt a leggyakoribb májbetegségek listája és kivizsgálási módjai

Betegségek
2024. szeptember 08. 18:04
májbetegség májkárosodás vizsgálat vérvétel értékek

Ezek a leggyakrabban vizsgált paraméterek májbetegség esetén.

Már egy egyszerű vérvétellel is számos máj működését jellemző paraméter vizsgálatára nyílik lehetőség. A máj testünk egyik legnagyobb szerve. A has jobb felső részében, a jobb oldali bordaív alatt helyezkedik el, és számos létfontosságú feladatot lát el.

  1. 1 Egyrészt sok fontos vérfehérjét termel, így többek között a véralvadáshoz szükséges faktorokat, és fertőzések ellen védő fehérjéket.
  2. 2 Másrészt szerepet játszik a különböző kémiai anyagok (gyógyszerek, toxinok, mérgező anyagcseretermékek) szervezetből történő eltávolításában, és részt vesz a zsírok, fehérjék, szénhidrátok és aminosavak anyagcseréjében is.

A máj egyéb funkciói

A máj termeli továbbá a zsírok emésztéséhez szükséges epét is. Raktárként is működik, például glikogént, B12-vitamint és vasat tárol. Műtét során a máj akár háromnegyede is eltávolítható, mivel kiválóan regenerálódik.

Sok sokszor a májkárosodás és ennek következtében a máj működésében bekövetkező romlás igen későn, már csak súlyos állapotban okoz tüneteket. A vérvétel által nyert vénás vérből számos máj működését jellemző paraméter vizsgálatára nyílik lehetőség.

Érdemes vizsgálatot kérni, ha felmerül a

  • májkárosodás veszélye,
  •  alkoholbetegség,
  • májkárosító gyógyszerek használata, 
  • hepatitis vírusfertőzés
  • vagy családi halmozódást mutató májbetegség.

Ezek a leggyakoribb májbetegségek

  • túlzott alkoholfogyasztás talaján létrejövő májzsugor;
  • túlsúly, illetve az ennek következtében a májban felszaporodó zsír okozta nem alkoholos eredetű zsírmáj;
  • vírusos fertőzés talaján létrejövő májgyulladás;
  • máj elsődleges vagy áttétes daganatai;
  • haemochromatosis következtében a májban kialakuló túlzott vaslerakódás;
  • egyes immunbetegségek hatására károsodó epeutak.

Ezek a májfunkció vizsgálatára leggyakrabban vizsgált paraméterek

  • Alanin transzamináz (ALT), másnéven glutamát-piruvát-transzamináz (GPT): egy olyan enzim, melynek segítségével a szervezet a fehérjékből energiát nyer; a máj károsodása esetén ez az érték megnőhet; normálértéke: 7-55 IU/l (laboronként eltérő).
  • Aszpartát transzamináz (AST), másnéven glutamát-oxálacetát aszpartát aminotranszferáz (GOT): egy olyan enzim, mely segít metabolizálni az aminosavakat; a máj károsodása esetén értéke megnőhet; normálértéke: 8-48 IU/l.
  • Alkalikus foszfatáz (ALP): a fehérjék lebontásában játszik szerepet; a májon kívül a csontokban is megtalálható; emelkedett értéke májkárosodásra is utalhat, valamint epeúti elzáródásra, illetve csonteredetű anyagcserezavarra; normálértéke: 40-129 IU/l.
  • Albumin és összefehérje: az albumin egy olyan fehérje, melyet a máj termel; a máj által termelt más fehérjéknek az immunvédekezésében játszanak fontos szerepet; csökkent mennyiségük máj károsodásra utalhat; az albumin normálértéke: 35-50 g/l, míg az összefehérje normálértéke: 63-79 g/l.
  • Bilirubin: a bilirubin a vörösvértest lebontás egyik terméke, melynek eltávolításában a májnak központi szerepe van; a bilirubin emelkedett értéke (ami a sárgaság mértékét is elérheti) csökkent májfunkcióra, illetve a vérszegénység bizonyos formáira utalhat; normálértéke: <20 mikromol/l.
  • Gamma-glutamil-transzferáz (GGT): egy olyan enzim, melynek emelkedett értéke máj- vagy epeúti károsodásra utalhat; normálértéke: 8-61 IU/l.
  • Laktát dehidrogenáz (LDH): egy enzim, melynek emelkedett értéke májkárosodásra utalhat; normálértéke: 200-400 IU/l.
  • Protrombin idő (PI): a vér alvadásához szükséges időt mutatja; emelkedett értéke májkárosodásra is utalhat, de értéke szintén megemelkedhet véralvadásgátlók (pl. warfarin) alkalmazása esetén; normálértéke: 11-15 másodperc.

A májbetegség korai tünetei

Mivel a máj nagyon sokféle feladatot lát el, a vele kapcsolatos problémák is sok helyen jelentkezhetnek a szervezetben. Ezek többsége nem tűnik súlyosnak vagy veszélyesnek, pedig azt jelzik, hogy a máj megfelelő működése fokozatosan csökken. A májbetegségeknek is jellegzetes korai tünetei:

  • jobb bordaív alatti fájdalom, érzékenység;
  • étvágytalanság;
  • hányingerhányás;
  • levertség, erőtlenség, fáradtság;
  • felgyülemlő ammónia (májelégtelenség során károsodik az ammónia szervezetből történő eltávolítása, ami károsítja az idegrendszert, így kézremegés, zavartság, aluszékonyság, hangulat- és viselkedésváltozás, végül pedig kóma léphet fel);
  • sárgás bőr, sárgás szem (sárgaság) és bőrviszketés alakulhat ki a bilirubin (epefesték) felszaporodása miatt;
  • barnaszínű vizelet a bilirubin egyik bomlásterméke miatt;
  • édeskés, kellemetlen szagú lehelet;
  • ízérzési zavar;
  • vérzékenység, mivel csökken a véralvadási faktorok szintje;
  • csökkent vércukorszint;
  • testszerte ödémák megjelenése (a vér alacsony albuminszintje következtében);
  • haskörfogat növekedése a hasvíz felszaporodása miatt;
  • aranyér (véres széklet);
  • nyelőcső és gyomortáji visszeresség (vérhányás) a fokozott vénás nyomás miatt;
  • vénás rajzolat a hasfalon.

Mire utal a sárga szem?

A sárgaságot a máj működési zavaraival szokták összefüggésbe hozni a köztudatban. Nem véletlenül, hiszen gyakran az epevezeték elzáródása, vírusos májgyulladás, túlzott alkoholfogyasztás okozta májkárosodás vagy májrák (hepatocellularis carcinoma) okozza.

A sárgaságot – okának pontos helye szerint – alapvetően háromféle típusba lehet sorolni.

  1. 1 A máj előtti fázis működésének zavara (prehepaticus icterus) okozza a sárgaságot, tehát nem magában a májban keresendő a probléma. Ilyenkor a megszokottnál nagyobb mértékű vörösvértest-pusztulás történik, és ezek az elpusztult vörösvértestek növelik a bilirubin szintet.
  2. 2 A második típusba tartozik a máj eredetű (parenchymás) sárgaság, amikor a májsejtek működési zavaráról van szó, amit főleg májgyulladás (hepatitisz) okoz.
  3. 3 Ezeken kívül létezik még a máj utáni fázis okozta sárgaság, amit a már korábban említett epeút elzáródása okoz (elzáródásos ikterus).

A vízben oldódó bilirubin lassult kialakulásának a következménye a nagyjából minden huszadik embert érintő kezelést nem igénylő Gilbert kór. Vérképzőszervi és immunbetegség jele is lehet.

A májvizsgálat folyamata

A májenzimértékek meghatározása céljából egy vénából vesznek vért (többnyire a könyökhajlatból). A normál tartománytól magasabb értékek mérése esetén az eltérés mértékétől függ, hogy szükség van-e további vizsgálatokra. A máj és más hasi szervek ultrahangos vizsgálata további információkat szolgáltat az emelkedett májenzimértékek lehetséges okait illetően. A pontos diagnózis érdekében májszövetből történő mintavételre (májbiopszia) is sor keülhet. Minden esetben egyedileg határozza meg az orvos és a páciens, hogy melyik eljárásra kerül sor.

A máj orvosi vizsgálata (megtekintés, tapintás), a képalkotó módszerek (ultrahang, CT, MR) és funkcionális vizsgálatok általában fájdalmatlan eljárások, melyeket, az eperendszer egyidejű vizsgálata miatt, célszerű éhgyomri állapotban végezni.

Mi a Fibrotouch készülék?

A Fibrotouch géppel ultrahanghullámok segítségével gyorsan vizsgálható a szerkezeti átépülése, zsírtartalmának megállapítása. Működésekor azonnali képet ad a máj globális állapotáról. Lehet szó minimális eltérésről vagy akár súlyos májzsugorról.

A készülék a hasi ultrahangvizsgálattal összehasonlítva több információval szolgál, hiszen a zsírréteg vastagságáról is tájékoztatást ad. A született eredmény szövettani minőségben mondja meg a zsírtartalom mennyiségét, továbbá megmutatja a következményes májszerkezeti átépülést. Szövettani pontossággal bír a mérés.

A vizsgálat nem jár fájdalommal, néhány perc alatt elvégezhető. A szervezetre semmilyen káros hatással nem jár. Segítségével megelőzhető a máj firbózisának súlyos stádiuma, továbbá a szerv állapota a Fibrotouch használatával nyomon követhető és meghatározza a terápiát.

Felkészülés a Fibrotouch vizsgálatra

A vizsgálatot megelőzően 2 órával már ételt és italt fogyasztani tilos. Ezen kívül a vizsgálat más előkészületet nem igényel a páciens részéről. Fontos tudnivaló, hogy ha a Fibrotouch vizsgálatot megelőzően volt már ultrahangos vizsgálat is, akkor annak leletét érdemes a betegnek magával hoznia.

Mit mutat a Fibrotouch készülék? Mi történik a vizsgálat alatt? Mikor érdemes Fibrotouch vizsgálatra jelentkezni? Milyen tünetek fennálláskor lehet szükség a vizsgálatra? Olvasson tovább a Hepatológia Központ oldalán.

Olvasta már?

Mitől regenerálódhat a máj? A kutatók szerint ezzel az étrenddel visszafordítható a májkárosodás
CIKKAJÁNLÓ

Mitől regenerálódhat a máj? A kutatók szerint ezzel az étrenddel visszafordítható a májkárosodás



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: NNK/EgészségKalauz
# májbetegség # májkárosodás # vérvétel # májfunkciós vizsgálat # májvizsgálat # Fibrotouch

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés