Ezeket látta már?

Végbélviszketés: ezt egye, hogy enyhüljenek a tünetek!

fenek_viszketes

A végbélviszketés nemcsak rendkívül kellemetlen probléma, de akár a súlyosabb fertőzések rizikóját is növeli.

Természetesen fontos, hogy a viszketést kiváltó alapbetegséget is kezeljük, de a gyógyulásig is enyhíthetünk a tüneteken, ha a megfelelő ételeket választjuk.

Hogy alakul ki a végbéltájéki viszketés?

A végbéltájéki viszketés (pruritus ani) tulajdonképpen bárkit érinthet, de a leggyakoribb a 35-50 év közötti férfiaknál. Oka lehet a bőr irritációja, betegsége (pl. dermatitisz vagy pszoriázis), allergiás reakció, a rossz higiéniás szokások, de a bélrendszerből is eredhet (pl. ételallergia, krónikus hasmenés vagy székrekedés, aranyér vagy fertőzés). Rendkívül fontos tehát az alapbetegség diagnosztizálása és kezelése.

A végbélviszketés mellett egyéb tüneteket is megtapasztalhat a beteg, például fájdalmakat, égő vagy csípő érzést, duzzanatot, kiütéseket. Szerencsére, néhány egyszerű otthoni gyógymóddal és jól megválasztott ételekkel sokat javíthatunk a végbéltájék állapotán és a kellemetlen tüneteken.

Fertőzések elleni étrend

Gombás fertőzések a végbél környékét is megtámadhatják, ezek egyik tünete a viszketés. Ezt általában gyógyszerekkel jól lehet kezelni, de a fertőzést okozó mikrobák számát más módszerekkel is csökkenthetjük. Ezek közé tartozik például az almaecet: keverjünk el egy evőkanál almaecetet két deci vízben és igyuk meg; illetve a fokhagyma, melyet akár nyersen is elfogyaszthatunk. Az almaecetnek és a fokhagymának egyaránt vannak antimikrobális hatásai, akárcsak a kókuszolajnak, melyből szintén érdemes naponta két-három evőkanálnyit elfogyasztani (nyersen vagy az ételeinkbe keverve).

Az úgynevezett élőflórás (alacsony cukortartalmú) joghurt is jót tehet: a fertőzések gyakran azért alakulhatnak ki, mert a bélrendszerben elszaporodnak a kórokozók, és a joghurtban lévő jótékony hatású baktériumok segítenek újra benépesíteni a bélrendszert.

Mely ételeket kerüljük?

Érdemes egyrészt kerülni az irritáló hatású ételeket, a túl csípős vagy fűszeres fogásakat, a magas cukortartalmú ételeket, az italok közül pedig a koffeint tartalmazó innivalókat és az alkoholt. A citrusgyümölcsök, a szénsavas italok és a tejtermékek is fokozhatják a viszketést, ezért a gyógyulásig ezeket is érdemes kerülni.

Mit használjunk külsőleg?

A túl sok nedvesség tovább erősítheti az irritációt, ezért nagyon fontos, hogy az érintett területet mindig tartsuk szárazon és tisztán! Ha például fokozott izzadásra vagyunk hajlamosak, akkor érdemes naponta többször is fehérneműt váltani. Válasszunk természetes anyagból készült ruhadarabokat!

A végbél környékét óvatosan be is krémezhetjük, vagy speciális gyógyszertári kenőcsökkel, vagy olyan házi szerekkel, mint a kókuszolaj vagy az aloe vera. Ülőfürdőt is vehetünk, például nyugtató, gyulladáscsökkentő zabbal (tegyünk kb. 30 dkg zablisztet vagy finomra vágott zabpelyhet egy tiszta zokniba, harisnyába, és áztassuk a fürdővízbe húsz percre, majd üljünk bele). Az ún. Epsom-sós ülőfürdő enyhíti a viszketést, az irritációt és az égő érzést, mely az ekcémát, pszoriázist is kísérheti. Keverjünk el két bögrényi Epsom-sót egy kád kellemesen meleg vízben, majd üljünk bele 15-20 percre. Az Epsom-sós fürdőt mellőzzük, ha cukorbetegséggel vagy vesebetegséggel küzdünk!

A fürdő nagyszerűen enyhítheti a tüneteket, de a nedvesség tovább fokozhatja azokat, ezért fürdőzés után nagyon alaposan szárítkozzunk meg! Az erőteljesebb dörzsölés helyett azonban inkább csak itassuk fel a vizet a bőrünkről.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához