Ezeket látta már?

Felkészülés a pandémiára – 1. rész

Betegségek
2009. december 15. 09:01
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Általános kiindulási pontok

Felkészülés a pandémiára – 1. rész

Forrás: www.pandemia.hu


A pandémiára való felkészülés nagyban csökkentheti a világjárvány okozta humán- és gazdasági károkat. Emiatt az Egészségügyi Világszervezet ( WHO ) 2005-ben létrehozta a saját cselekvési tervét, amelyben iránymutatásokkal látja el az országokat a felkészülés tekintetében.

A felkészülés kulcskérdései nemzetközi, állami és vállalati szinten egyaránt:

  • el kell készíteni mindenkinek saját pandémiás tervét, amelyben összefoglalják a különféle teendőket a pandémia fázisainak megfelelően,
  • antivirális szereket kell készletezni, amelyek segíthetnek a kitörő világjárvány megfékezésében egészen addig a pontig, amíg el nem készül a pandémiás vakcina,
  • növelni kell a szezonális influenza elleni átoltottság arányát,
  • minden olyan készítményből készleteket kell létrehozni, amelyek segíthetik a pandémia leküzdését, megelőzését (prepandémiás vakcina, antivirális szerek, maszkok stb.),
  • fontos az egészségügy, a gazdasági szféra (különös tekintettel a lakossági alapszolgáltatásokat nyújtók – energia, közlekedés és kommunikáció) tájékoztatása.

fontos az egészségügy, a gazdasági szféra (különös tekintettel a lakossági alapszolgáltatásokat nyújtók – energia, közlekedés és kommunikáció) tájékoztatása.

1. Nemzetközi felkészülés

A globális felkészülés alapját adó WHO megállapítások

Az alábbiakban azokat a megállapításokat foglaljuk össze, amelyek alapul szolgáltak a WHO pandémiás tervezéséhez:

  • A pandémiás influenzavírusra mindenki fogékony lesz.
  • A pandémia idején a teljes populációra vonatkozó megbetegedés aránya valószínűleg eléri vagy meghaladja a 30%-ot. A betegek aránya nagyobb lesz (40% körüli) az iskoláskorú gyermekek körében, majd az életkor előrehaladásával csökken. A munkaképes korú felnőttek közül átlagosan 20%-os megbetegedés várható a járvány idején.
  • Néhány személy fertőződése nem jár majd klinikailag szignifikáns tünetek kialakulásával. A tünetmentesen vagy minimális tünetekkel zajló betegségben szenvedők továbbadhatják a fertőzést, és immunissá válhatnak a további fertőződésekkel szemben.
  • Az influenzában megbetegedettek közül 50% keresi majd fel a járóbeteg-rendeléseket.
  • A hatékony kezeléshez rendelkezésre álló antivirális gyógyszerek hozzáférhetősége miatt a következő járvány idején ez az arány magasabb lehet.
  • A kórházi ellátásra szorulók és a halálesetek száma a pandémiás vírus virulenciájától függ. A súlyosabb és a kevésbé súlyos forgatókönyvek becslései között 10-szeres a különbség. Az elmúlt idők járványainak (1918-as spanyolnátha, 1957-es ázsiai influenza) tapasztalatai alapján két forgatókönyvet mutattak be A tervezést a súlyosabb forgatókönyv alapján kell végezni. Lsd: táblázat
  • A súlyos és fatális kimenetel szempontjából veszélyeztetett rizikócsoportokat nem lehet előre pontosan meghatározni, de valószínűleg ide tartoznak majd a gyermekek, az idősek, a terhes nők és a krónikus betegségekben szenvedők.
  • A munkából/iskolából való kiesés (távolmaradás) aránya a pandémia súlyosságától függ.
  • Súlyos járvány esetén a betegség számlájára írható távolmaradás, a beteg családtagok ápolásának igénye és a fertőződéstől való félelem a járvány csúcsának heteiben elérheti a 40%-ot, a csúcsot megelőző és követő hetekben pedig kisebb munkából/iskolából való kiesési/távolmaradási arány várható.
  • Számos közegészségügyi intézkedés (iskolabezárás, a fertőzöttek otthontartása, "szénszünet") növelheti a távolmaradás arányát.
  • Az inkubációs periódus (a fertőződés és a tünetek jelentkezése közötti időszak) hossza az influenza esetében 2 nap.
  • A megbetegedettek már a tünetek kialakulását megelőző napon terjeszthetik, továbbadhatják a vírust. A vírus továbbadásának kockázata a betegség első két napján a legnagyobb. Rendszerint a gyermekek szervezetéből származik a legtöbb a vírus, így a transzmisszió kockázata is az ő esetükben a legveszélyesebb.
  • A fertőzöttek átlagosan további két embernek adják át a fertőzést.
  • Az érintett közösségen belül a járvány körülbelül 6-8 héten át marad fenn.
  • A betegségnek több hulláma (az a periódus, amely alatt a járvány végigsöpör az országon) is kialakulhat. Minden hullám 2-3 hónapig tarthat. A legnagyobb hullámok ezideig ősszel és télen alakultak ki, de egy járvány szezonalitását nem lehet pontosan előre jelezni.

A betegségnek több hulláma (az a periódus, amely alatt a járvány végigsöpör az országon) is kialakulhat. Minden hullám 2-3 hónapig tarthat. A legnagyobb hullámok ezideig ősszel és télen alakultak ki, de egy járvány szezonalitását nem lehet pontosan előre jelezni.

A WHO becslés - pandémiás megbetegedések

1. táblázat: Az influenzajárvány mérsékelt és súlyos forgatókönyvei alapján becsült* esetszám, forrásfelhasználás és mortalitás

MutatóMérsékelt(az 1958/68-as járvány alapján)Súlyos(az 1918-as járvány alapján)
Megbetegedés90 millió (30%)90 millió (30%)
Járóbeteg-ellátás igénybevétele45 millió (50%)45 millió (50%)
Kórházi felvétel865 0009 900 000
Intenzív osztályos kezelés128 7501 485 000
Gép lélegeztetés64 875745 500

*A becslés alapjául az Egyesült Államokban korábban zajlott járványok elemzés szolgált. Megjegyzendő, hogy ezek a becslések nem tartalmazzák a 20. századi járványok esetében még nem hozzáférhető beavatkozások potenciális hatásait.

Forrás:

Individuals & Families Planning (Pandemic.gov)

Planning Checklists (Pandemic.gov)

Avian flu: stock up or suffer (Times Online)

Tamiflu maker to reduce output of anti-viral drug (USA Today)

The Pandemic Influenza - The Australian Health Management Plan for Pandemic Influenza

Are we prepared for influenza pandemic (BMJ)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: www.pandemia.hu
# fertőző betegség # h1n1 # influenza # légúti betegség # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés