Férfi meddőség

Férfi meddőség

Meddőségnek nevezik azt, ha egy pár egy éven keresztül védekezés nélkül rendszeresen él nemi életet és mégsem fogan meg terhesség.

A férfi meddőség előfordulása

A meddőségek kb. 40%-a férfi, kb. 40% női eredetű, és kb. 20%-ban a pár mindkét tagjánál kimutathatók a meddőség okai. A meddőség a nyugati országokban élő párok kb. 10-12%-nál jelentkezik.

A férfi meddőség okai

Az esetek kb. 15%-ában ismeretlen a meddőség oka. Az ismert okok közül a leggyakoribbak: fejlődési rendellenességek, ondóúti elzáródások, külső károsító tényezők (foglalkozási ártalmak, toxikus hatások), éreredetű okok (heretorzió, herevisszeresség), ondóúti gyulladások (fertőzések), endokrinológiai okok (nemi szervek fejletlensége, hormonzavarok), immunológiai okok, genetikai okok, biokémiai okok.

A férfi meddőség tünetei

A tünettan függ a kiváltó októl, de általában (leszámítva a fejlődési rendellenességeket) a tünetek igen szegényesek, sokszor csak maga az meddőség, terméketlenség az egyetlen tünet.

A férfi meddőség diagnózisa

Az andrológiai kivizsgálás célja a nemzőképességi zavar létének és okának kimutatása, valamint mértékének meghatározása.

Első lépés a kórtörténet felvétele. Ennek során az öröklődő betegségeket, fejlődési rendellenességeket, sérüléseket, műtéteket, toxikus és egyéb károsító (pl: röntgen, dohányzás, alkohol, kábítószerek) hatásokat térképezik fel.

Ezt követi a nemi szervek fizikális vizsgálata. A herék helyzetét, méretét és konzisztenciáját, a rendellenességeket, gyulladásra utaló jeleket, valamint a másodlagos nemi jegyeket (szőrzet, emlőduzzanat) vizsgálják.

Szexelni akarnak a legénybúcsún

Forrás: EgészségKalauz


Majd az andrológiai alapvizsgálat során az ejakulátumot, az ondót vizsgálják meg szabad szemmel (makroszkóposan) és mikroszkóppal. Szabad szemmel az ondó színe, mennyisége, vegyhatása, viszkozitása ítélhető meg. A mikroszkópos vizsgálat során megszámlálják a spermiumokat úgynevezett Bürker-kamra segítségével, majd megvizsgálják a mozgásképességüket és az alakjukat.

A továbbiakban andrológiai célvizsgálatok végezhetők, amelyekkel pontosan meghatározható a férfi meddőség oka. Ilyenek a mikrobiológiai vizsgálatok, hormonvizsgálatok, képalkotó eljárások, herebiopszia, biokémiai-, genetikai-, immunológiai vizsgálatok.

A férfi meddőség terápiája

A kezelés kizárólag oki jellegű lehet, a beteg ellátására az erre szakosodott centrumokban van lehetőség.

A fejlődési rendellenességek kezelésére általában még gyermekkorban sort kell keríteni, a herék helyzeti rendellenességét két éves korig rendezni kell.

Az ondóúti elzáródások mikrosebészeti eljárásokkal kezelhetőek.

A külső károsító tényezők esetén a kiváltó ok megszüntetése idővel a férfi meddőség megoldódását jelentheti.

A heretorzió, herevisszeresség műtéti beavatkozással kezelhető.

Fertőzéses eredetű gyulladásoknál a kitenyésztett baktériumnak megfelelő tartós antibiotikus kezelés általában megoldja a problémát, de figyelni kell arra, hogy a pár mindkét tagjának szükséges a kezelése, különben visszafertőzik egymást.

A hormonhiányos állapotok hormonpótló terápiával általában orvosolhatóak.

A genetikai rendellenességeknél a meddőség nem gyógyítható, de hormonpótlással a kísérőtünetek itt is enyhíthetőek.

Forrás:

Papp György: Az andrológia tankönyve; Frang Dezső: Az urológia tankönyve

Hasznos tudnivalók, cikkek férfi meddőség témában