Ezeket látta már?

Férfitársak! Megkondult a vészharang...

Betegségek
2010. április 26. 15:24
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Szűrni, megelőzni, kezelni, ellenőrizni - ezek a leggyakrabban elhangzó címszavak, ha a férfiak közül a sokukat érintő egészségügyi probléma, a prosztatabajok kerülnek szóba. De miért éppen én? - ezt a kimondott és ki nem mondott kérdést teszik fel közülük a legtöbben, ha a figyelmeztető szavakat hallják. Pedig az egyre gyakrabban ismételt felhívások nem ok nélkül hangzanak el, hiszen Magyarországon évente mintegy 500 ezer férfi szorul orvosi kezelésre prosztatagondok miatt, és 4000-et is eléri az új megbetegedések száma.

A fejüket homokba dugni hajlamosak azzal nyugtatgatják magukat, hogy öregkori kórról van szó. De ma már ez sem igaz, a 30-40 év közötti férfiak 10-15 százaléka, az 50 felettieknek 50 százaléka és a 70-80 év felettiek 90 százaléka érintett prosztata-megnagyobbodásban. Igaz, a tünetek többsége jóindulatú, kezdetben csak nehéz vizelés, pangó vizelet, gyakori vizelési inger, vizelet-visszatartási nehézségek, utócsepegés figyelmeztet arra, hogy valami nincs teljesen rendben. Viszont az évente növekvő számú diagnosztizált prosztatadaganatos megbetegedések, amelyek 75 éves kor után érik el a csúcsot, már mindenképpen kockázatot jeleznek.

- A kockázat valóban igen nagy - erősíti meg Vargha József urológus szakorvos is, aki azonnal hozzáteszi, hogy éppen ezért az évente megismételt szűrés 50 éves kor után nem csupán ajánlott, hanem szinte kötelező jellegű. - Az időben felfedezett prosztatabetegség a legtöbb esetben gyógyítható. Az urológusok számára ismert a prosztata specifikus antigén (PSA), amely egy fehérje természetű anyag. A prosztata szövete termeli, és vérmintából kimutatható. Ha az értéke magasabb, további vizsgálatra van szükség. Ez a tény lehetőséget ad a prosztatarák korai, még gyógyítható szakaszában történő felismerésére.

Az orvos arra is figyelmeztet, hogy egyébként a kórnak nincs specifikus tünete. A prosztatarák lefolyása hosszú folyamat, amely kezdetben akár tünetmentes is lehet. A prosztata megnagyobbodása miatt később húgyúti szűkület és elzáródás jöhet létre. Amikor a beteg észleli a panaszokat, akkor már rendszerint a betegség előrehaladott állapotban van. Amíg a fiatalabb férfiaknál a prosztatagyulladás okoz főként panaszokat, idősebb korban a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás, illetve szélsőséges esetben a prosztatarák fenyeget. A daganatos elhalálozások sorában a prosztatarák a második helyen áll. Ezért is fontos az időben történő felismerés, amelyhez az orvosi lehetőségek adottak, de a másik fél, a beteg partnersége is szükséges.

Ahogy a szakember elmondja, a prosztatarák kialakulásának okát nem ismerik az orvosok, de számos hajlamosító tényezőre már felfigyeltek. Ilyen többek között a genetikai tényező, az életmódban rejlő hibák, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegénység. Érdekes megállapítás, hogy a skandináv férfiak közül kevesebben szenvednek prosztatabetegségekben, és Magyarországtól délre is sokkal kevesebb férfit érintenek ezek a kórok.

Az biztos, hogy a férfi nemi hormonoknak van szerepük a prosztatarák kialakulásában. Azok az orvosok, akik ezt az összefüggést feltárták, Nobel-díjat kaptak - ugyanis a gyógyító terápia alapja éppen ez a felismerés.

A prosztatarák terápiája bevált orvosi protokoll szerint történik, és nem korlátozódik a műtétre és a sugárkezelésre. Ezek akkor alkalmazhatók jó eredménnyel, ha a daganat csak a prosztatát érinti, és nem terjedt még át szomszédos, esetleg távolabbi szervekre. Ha már áttéteket is diagnosztizálnak, a daganat fejlődését igyekeznek megakadályozni, "megszelídíteni" a beteg életminőségének jelentős romlása nélkül. Erre a férfi hormonszint csökkentése kínál módot gyógyszeres beavatkozással. Az eljárás lényege, hogy az androgén hormon vérben mérhető szintjét antiandrogén gyógyszerekkel mérséklik.

Mindent összegezve a terápiás lehetőségek mellett a beteg felelőssége és fegyelme az, amely az egyre terjedő daganatfajta számára "megálljt" parancsol a szervezetben, vagy legalább élhető éveket kínál az érintettek számára. A helyes módszer - és ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni -, ha a veszélyeztetett férfiak megfogadják a tanácsot, és az egyszerű, fájdalom nélküli szűrést választják, megelőzve a bajt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Daganatos betegségek # diagnózis # prosztatarák # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés