Ezeket látta már?

Így védekezhet hatékonyan a kullancsok ellen – hasznos tanácsok, praktikák

Betegségek
2025. július 11. 16:34
kullancs csípés után figyel tünet

Az országban szinte bárhol lehet találkozni kullancsokkal.

Javában tombol a kullancsszezon, pár hete pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi tájékoztatója szerint egy 9 éves kislány elkapta a kullancsencephalitist, azaz a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást. A globális felmelegedés következtében enyhe telek és hosszabb nyarak kedveznek a kullancsok szaporodásának, így már nemcsak az erdőkben, hanem városi parkokban és játszótereken is számítani kell rájuk, ezért a megelőzés kiemelten fontos – hívja fel a figyelmet a Budai Egészségközpont.

A klímaváltozás miatt egyre rövidebb és enyhébb telek számos rovar túlélésének kedveznek, köztük a kullancsoknak is, amelyek 0˚C felett aktívan keresik a táplálkozásra alkalmas élőlényeket, mint az erdei rágcsálókat, kisemlősöket, nagyvadakat és persze az embert.

Erdőn, mezőn, játszótéren

Magyarországon jelenleg mintegy 20-30 kullancsfaj él, melyek közül az emberre nézve legfontosabb a közönséges kullancs. Hazánkban a Nyugat-Dunántúlon és az Északi-középhegységben fordul elő leggyakrabban fertőzött példány, az évente jelentett esetszám 20-40 között mozog. Leginkább az aljnövényzetben gazdag erdőkben, illetve egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken találkozhatunk velük, de egyre gyakrabban városi parkokban és játszótereken és parkolókban is felbukkannak.

- A kullancsok terjedésének dinamikája jelentősen megváltozott: már nem csak a természetjárók vannak veszélyben, egyre gyakrabban találkozunk kullancscsípéssel városi környezetben is. Ezért most minden eddiginél fontosabb az odafigyelés és a megelőzés – hívta fel a figyelmet dr. Jelenik Zsuzsanna, a Budai Egészségközpont infektológusa.

Európában Ausztriában, Szlovákiában, Szlovéniában, Csehországban, Németországban, Svájcban, Svédország, Finnországban és a balti államokban magas az esetszám.

- Amennyiben ezekbe az országokba tervezünk utazást a tavasztól őszig tartó kullancsszezonban, ezt mindenképpen vegyük figyelembe a felkészülés során, főként, ha kirándulást, kempingezést, kerékpártúrát tervezünk a nyaralás alatt – tanácsolja a szakember.

Ezeket a betegségeket terjesztik a kullancsok

A tűhegynyi, alig észrevehető lárvák, nimfák, és az akár több milliméter nagyságú, kifejlett példányoknak mind szükségük van táplálékra. A bőrbe fúródva vért szívnak, miközben saját gyomornedvüket az áldozat vérkeringésébe juttatják. A vérszívók így sokféle betegséget terjeszthetnek, melyek közül leginkább a Lyme-kórt okozó borreliák és a ritkább, de súlyosabb agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó kullancsencephalitis-vírus (más néven FSME-vírus) jelentenek veszélyt. A kullancsencephalitis-vírus főleg a nyári hónapokban okoz betegséget, erre utal az FSME elnevezés is (Frühsommer Meningoenzephalitis, vagyis kora nyári vírusos agyhártya-, agyvelőgyulladás). A vírus a központi idegrendszert támadja, tehát az agyat (encephalitis) vagy az agyhártyát (meningitis), vagy mindkettőt (meningoencephalitis). Nemcsak a kullancsokból, hanem fertőzött kecsketejéből is bekerülhet a vírus az emberi szervezetbe.

- Az FSME-vírus okozta fertőzés gyakran tünetmenetesen zajlik. Ez az egyik oka annak, hogy nincsenek pontos adatok a betegség előfordulásáról. A fertőződést követően egy-két hét lappangási idő után influenzaszerű tünetek lépnek fel izomfájdalommal és gyengeséggel. Az esetek többségében ezt a szakaszt gyógyulás követi életre szóló védettséggel. Ha 7-24 nappal az enyhe hurutos időszak után egy újabb lázas időszak kezdődik, az már idegrendszer érintettségére utal, ami jellegzetes tüneteket okoz (fejfájás, szédülés, aluszékonyság, vállövi bénulás). A neurológiai betegségek kis hányada tartós károsodással jár: izomgyengeség, remegés, fáradékonyság, tanulási zavar léphet fel – hívta fel a figyelmet dr. Jelenik Zsuzsanna, a Budai Egészségközpont infektológusa.

Hogy miként védekezhetünk a kullancsok ellen?

A csípés megelőzése megfelelő öltözettel és rovarriasztóval

A nyári meleg ellenére is érdemes hosszú szárú nadrágot viselni zokniba tűrve, amely megakadályozza, hogy az alacsony ágakon és fűszálak fonákján várakozó élősködő a bőrre jusson. A rovarriasztók a szabad bőrfelületre, ruhára fújva hatékonyan csökkentik a rovarcsípések esélyét, köztük a szúnyogét is.

A kullancs táplálkozási idejének lerövidítése

Kirándulások, parkban tartózkodás, séta, biciklizés, futás után tanácsok alapos átvizsgálni a bőrünket, főleg a hajlatokat és a hajas fejbőr peremét, illetve a fül mögötti részeket. Amennyiben kullancsot találunk magunkon, a mielőbbi eltávolítása jelentősen csökkentheti a fertőzés kockázatát. Ehhez nincs szükség szakemberre; körömmel vagy csipesszel – a bőrhöz minél közelebb – megfogva, minél közelebb a bőrhöz, határozott mozdulattal ki lehet fordítani vagy emelni az állatot. Ha kéznél van sebfertőtlenítő, azzal letörölhető a bőr. Nincs jelentősége annak a pici, pirosas, esetleg viszkető bőrelváltozásnak, ami 1-2 napig a csípés helyét jelzi.

Védőoltás

A kullancsencephalitis megelőzésére Magyarországon elérhető hatékony védőoltás jelentősen csökkenti a súlyos megbetegedések kockázatát. Nem kötelező, de erősen ajánlott, főként azoknak, akik sokat tartózkodnak a természetben. A három részből álló alapimmunizációt ideálisan ősszel ajánlott elkezdeni, amikor már kullancscsípéstől nem kell tartani. A második alapoltás után 14 nappal alakul ki védettség. Ezt egy harmadik oltás követi, majd a 3 és 5 évente adott emlékeztető oltások tartják fenn a védettséget. Kullancscsípés után nem ajánlott oltani, mivel bizonytalan, hogy a betegség nem a lappangási fázisban van-e. Csípést követően egy hónapot ajánlott várni az oltási sorozat megkezdése előtt.

Fontos tudni, hogy a Lyme-kór ellen jelenleg nincs védőoltás, ezért továbbra is a megelőzés és a korai felismerés a leghatékonyabb védekezés.

- A kullancsok okozta betegségek megelőzése érdekében a tudatos odafigyelés, a megfelelő óvintézkedések és az oltások igénybevétele kulcsfontosságú a biztonságunk érdekében. Készüljünk tudatosan a kullancsok elleni védekezésre – hangsúlyozta dr. Jelenik Zsuzsanna.

Összegezve

  • A kullancsok aktivitását a globális felmelegedés és enyhe telek növelik, városi területeken is gyakrabban előfordulnak.
  • A kullancsok több betegséget terjesztenek, mint például a Lyme-kór és a kullancsencephalitis.
  • Az FSME-vírus becsapódás tünetmentes is lehet, de súlyos esetekben neurológiai károsodásokat okozhat.
  • Megelőző intézkedések közé tartozik hosszú ruházat viselése, repállók használata és rendszeres bőrvizsgálat kirándulások után.
  • Az oltás jelentős védelmet nyújt a kullancsencephalitis ellen, de a Lyme-kór ellen még nincs vakcina.
Ezekre figyeljen, miután megcsípte egy kullancs
Figyelmébe ajánljuk

Ezekre figyeljen, miután megcsípte egy kullancs

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Egészségközpont
# fertőző betegség # Lyme-kór # fertőzés # kullancs # kullancs ellen # kullancs elleni védekezés # kullancsencephalitis # fsme-vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés