Ezeket látta már?

A magyar vakcina a kínaihoz fog hasonlítani

Betegségek
2021. május 18. 08:38
magyar vakcina, koronavírus, oltás

Mit lehet tudni a magyar vakcináról? Milyen típusú oltóanyag lesz, és mikortól fogják gyártani?

Az Operatív törzs tájékoztatóin hallottak alapján már korábban lehetett tudni, hogy – a tervek szerint - milyen lesz a Magyarországon, Debrecenben, 2022-től gyártott magyar koronavírus elleni vakcina.

Hagyományos technológiával készül

A leendő magyar koronavírus elleni oltóanyag hagyományos technológiával fog készülni, alapozva a magyar oltóanyaggyártás több évtizedre visszatekintő múltjára, és kihasználva a meglévő hazai tudományos tapasztalatokat, ismereteket.

A hagyományos technológia ez esetben azt jelenti, hogy a koronavírus elleni oltóanyag elölt vírusokat tartalmaz, és hatásfokozó, úgynevezett adjuváns hozzáadásával készül. Ha hasonlítani szeretnénk az elölt vírusos vakcinát a jelenleg használt Covid-19 elleni oltóanyagok valamelyikéhez, akkor az technológiájában a Sinopharm „kínai” vakcinával mutat hasonlóságot (ami szintén elölt vírust tartalmaz).

A magyar vakcina hatásossága

Az oltóanyagokban található elölt/inaktivált vírusok betegséget nem képesek kiváltani a szervezetben, ugyanakkor immunválaszt generálnak, amely a későbbiekben az oltott személyt megvédi az adott vírus által okozott megbetegedéstől. A szervezetbe juttatott elölt vírusok számos antigént tartalmaznak, így több ponton sarkallják támadásra az immunrendszert. Szemléletesen úgy is mondhatjuk, hogy az elölt vírusok a teljes valójukban bemutatják magukat az immunrendszernek, nem csak a vírus egy bizonyos része, pl. a tüskefehérje kerül bemutatásra. Az elölt vírus alapú vakcinák széles spektrumú védelmet kínálnak, és jó eséllyel védik ki a vírusmutációk okozta jövőbeni fertőzéseket, megbetegedéseket is.

Az elölt vírusos technológiát évtizedek óta alkalmazzák vakcinagyártásra. Ezt a módszert használják a kullancsencephalitis elleni védőoltások, illetve a Magyarországon gyártott, szezonális influenza elleni vakcinák esetén is.

Az elölt vírusokat tartalmazó vakcináknál mind a hatékonyság, mind a biztonságosság megalapozott. Megjegyzendő azonban, hogy az elölt vírusos vakcináknál egy adag felvétele általában kevésnek bizonyul. A kullancsencephalitis elleni oltási sor például három oltásból áll, és az oltások közti időtartamtól függően 6-15 hónap alatt történik meg a teljes vakcináció. A kullancsencephalitis elleni, elölt vírusos védőoltásnál a három vakcina felvétele után biztosított hatékonyság magas, 95-99 %-os.

Mennyire lesz biztonságos a magyar vakcina?

Az elölt vírus alapú védőoltások olyannyira biztonságosak, hogy azok gyermekkorban is használhatók, illetve használatukat, a nagy mennyiségű rendelkezésre álló tapasztalatra hivatkozva – a szokásos kockázat-haszon mérlegelést követően - az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a terhes vagy szoptató nőknél is engedélyezi/javasolja.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
# magyar vakcina # magyar oltás # védőoltás # vakcina # oltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés