Ezeket látta már?

Az A-vitamin lehet a megoldás a Covid-19 okozta szaglászavarra

Betegségek
2021. október 04. 15:00
 koronavírus, covid-19, szaglászavar, szaglásvesztés, mellékhatás, fertőzés, A-vitamin

Koronavírus okozta szaglásvesztés, szaglászavar esetén megoldás lehet az A-vitamin? Elképzelhető - legalábbis ezt vizsgálják a kutatók a hatásosságát.

Lehetséges, hogy a koronavírus fertőzés okozta szaglászavar vagy szaglásvesztés kezelésében eredményre vezet az A-vitamin adása. A hatásosság tesztelésére az angliai kutatók egy klinikai vizsgálatot indítanak.

Nem érzi a szagokat vagy valami egészen mást érez helyettük?

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta Covid-19 egyik gyakori tünete a szaglászavar vagy szaglásvesztés. Noha nem életveszélyes állapotról van szó, rendkívül zavaró és a mindennapi tevékenységekben akadályozó az, ha valaki egyáltalán nem érzi a szagokat/illatokat, netán valami egészen mást érez helyettük.

A citromlé és a chili átmeneti megoldást nyújthat

A víznek olyan mocsárszaga van, hogy ihatatlan. A koriander olyan illatot áraszt, mint egy dezodor. A tojás illata égett guminak érződik.

– mondják a szaglászavaros Covid-19-betegek. Sokan közülük azzal küzdenek, hogy egyáltalán le tudják nyelni az ételeket, mert azoknak annyira „torz” a szaga/illata, hogy az hányingert, hányást vált ki náluk.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a citrom(lé) vagy chili ételekhez adása valamelyest segíthet, azok ugyanis elviselhetőbbé teszik az ételek illatát/szagát.

Poszt-Covid: ez az 5 tünet marad velünk legtovább - olvasson tovább!

Az étkezésen kívül a tisztálkodás és a fogmosás sem megy egyszerűen, ha nem működik a szaglás, hiszen a kozmetikumok egy része is „bűzforrás” az érintettek számára.

Minden 5. poszt-Covid-beteg szaglása károsodott

Ismert, hogy számos vírus, köztük például az influenzavírus okozta fertőzés következménye is lehet átmeneti szaglászavar vagy szaglásvesztés. A Covid-19 kapcsán azonban a többi légúti fertőzéshez képest igen gyakori és nehezen múló a szaglászavar vagy szaglásvesztés. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az esetek egy részében a Covid-19 elmúltával nem szűnik meg a szaglászavar vagy a szaglásvesztés. A poszt-Covid-os betegek 21 %-a akár hónapokon keresztül is szaglászavarral küzd.

A kutatók „szimatot fogtak”, avagy új kezelési lehetőség a láthatáron

Németországi kutatók korábbi eredményei arra utalnak, hogy az A-vitamin adása, pontosabban annak az orrnyálkahártyára való csepegtetése, segíthet a szaglászavaros/szaglásvesztéses panaszok kezelésében. Az A-vitamin ezen a téren mutatott hatásosságának a vizsgálatára a University of East Anglia kutatói egy klinikai vizsgálatot indítanak.

Ez is érdekelheti:

Az „Apollo” néven futó vizsgálatba jelentkező szaglászavaros vagy szaglásvesztéses érintettek egy része A-vitaminos orrcseppeket fog kapni, a többiek placebot. A vizsgálat során nyomon fogják követni azt, hogy az egyes betegek miként érzékelik az idő múlásával és a kezelések előrehaladtával például a rózsa illatát vagy a záptojás szagát. A kutatók mindeközben különféle képalkotó eljárásokkal felvételeket fognak készíteni az agyról, hogy fény derüljön arra, hogy miként működnek a szaglásban résztvevő idegi pályák.

Mire jó az A-vitamin?

A zsíroldékony A-vitamin jelenlegi ismereteink szerint az immunrendszer erősítésében, az egészséges látás biztosításában és a bőr egészségének a megőrzésében vesz részt. Emellett, az A-vitamin szerepet kap a sérült nyálkahártyák, így például a sérült orrnyálkahártya regenerációjában is. Az, hogy az A-vitamin miként szüntethetné meg a Covid-19-okozta szaglászavart vagy szaglásvesztést egyelőre nem ismert.

Milyen ételekben található A-vitamin?

Ha valaki A-vitamin szeretne fogyasztani, akkor néhány élelmiszer fogyasztását érdemes előtérbe helyeznie. A természetes A-vitamin források közül kiemelhetők az állati belsőségek, a tej, a tejtermékek, a tengeri halak, valamint a tojássárgája. Az A-vitamin elővitaminjaként ismert karotint pedig – többek között - a sárgarépa, a sárgabarack, a sütőtök vagy a sárgadinnye tartalmazza.

Egyes étrend-kiegészítőkben is megtalálható az A-vitamin, azonban – zsíroldékony vitaminról lévén szó - mindenkit óva kell inteni a túladagolásától.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

(1) https://www.bbc.com/news/health-58705938

(2) https://rhinology-group.uea.ac.uk/apollo-trial/

(3) More than 50 Long-term effects of COVID-19: a systematic review and meta-analysis

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33532785/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus # Covid-19 # szaglászavar # szaglásvesztés # mellékhatás # fertőzés # A-vitamin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés