Ezeket látta már?

Nem adatja be a 2. oltást? Nem csak az igazolványa veszhet kárba!

Betegségek
2021. május 19. 17:17
vakcina, oltás, második dózis, covid19, koronavírus, pfizer, sinopharm, szputnyik

Egyre nő azoknak a száma, akik már megkapták a koronavírus elleni védőoltás első adagját – de mi történik, ha nem adatjuk be a másodikat?

A legújabb hírek szerint világszerte már több mint egymilliárd adag védőoltást adtak be: van, aki még csak az elsőt kapta meg, több tízmillióan azonban már a második adag vakcinát is megkapták. Ezzel egy időben ugyanakkor nőhet azoknak a száma is, akik nem adatták be a második védőoltást.

Sokan nem adatják be a 2. oltást

A legújabb amerikai adatok szerint a második oltásra jogosultak 8 százaléka nem adatta be a második vakcinát, és ez az arány valószínűleg még tovább nő. Ennek a jelenségnek a hátterében állhat az esetleges mellékhatásoktól való félelem, de az a téves elképzelés is, hogy egy vakcina éppen elég védelmet nyújt a koronavírus ellen. A szakemberek szerint nem lehet kihagyni a felsorolásból azt sem, hogy nem minden esetben áll rendelkezésre megfelelő vakcina.

Hazai adatok egyelőre nem állnak rendelkezésre arról, hányan mondtak le a második adag védőoltásról azután, hogy az elsőt megkapták, de a hírek alapján többen is úgy gondolják, megelégszenek egy adaggal a kettő helyett. Erre válaszként a kormány azt fontolgatja, hogy azon személyek védettségi igazolványát, akik csak az első adagot adatták be maguknak, és nem akarják felvenni a második dózist, érvénytelenítik az igazolásukat. De nem csak emiatt fontos, hogy beadassuk a második adagot!

Rendkívül fontos, hogy mindkét vakcinát beadassuk!

Az itthon jelenleg forgalomban lévő koronavírus vakcinák mindegyike kétadagos, vagyis ahhoz, hogy megfelelő védettség alakuljon ki a vírussal szemben, mindkét dózis beadatása szükséges. Bár létezik egyadagos vakcina, ez hazánkban nem elérhető, és a világ más országaiban is jelenleg is folynak az engedélyeztetési eljárások.

Természetesen, már az első oltás után kialakul némi védelem, hiszen a szervezet már ennek beadását követően is elkezd antitesteket termelni, azonban ez a védelem korántsem teljes. A vakcinák hatékonyságára vonatkozó kutatások is kiemelik azt, hogy a megfelelő védelemhez (mely oltóanyagonként akár 95% is lehet) mindkét oltásra szükség van.

Azt is fontos kiemelni, hogy az első adag oltás nemcsak gyengébb immunválaszt vált ki a szervezetből, de valószínűleg rövidebb ideig tartó védelmet nyújt. A szakemberek azt sem tartják kizártnak, hogy a gyengébb és rövidebb ideig tartó immunreakció miatt az érintettek a későbbiekben fogékonyabbak lesznek az új, esetenként veszélyesebb variánsokra.

Meddig várhatunk a második oltással?

Változó, hogy az első oltást követően mikorra időzítik a második adag vakcina beadását. A két oltás között a gyártói javaslatok szerint általában 3-4 hétnek kell eltelnie. Amikor valaki megkapja az első védőoltást, nagy valószínűséggel azt is tudatják vele, hogy mikor kapja meg a következőt.

Természetesen, nem kell pánikba esni, ha valaki nem pontosan 21 vagy 28 nappal később kapja meg a második adag védőoltást. A szakértők szerint az is biztonságos, ha néhány nappal korábban, sőt az is, ha akár 2-3 héttel később adják be a második adag vakcinát.

Jelenleg sajnos nem állnak rendelkezésünkre olyan információk, melyek arra vonatkoznak, mikor „túlságosan késő” beadni a második adag védőoltást, vagy hogy teljesen újra kell-e kezdeni a vakcinációt, ha túl sok idő telik el a két oltás között.

Egy nemrég publikált kutatás szerzői szerint azonban előnye is lehet annak, ha a két oltás közötti időt „kihúzzák”, vagyis a lehető legtöbbet várnak a két oltás között. Korábban már komoly vita volt a szakemberek között arról, melyik a hatékonyabb védekezési mód: ha kevesebben kapják meg az oltás mindkét dózisát, vagy minél többen az első adagot, majd később a másodikat.

Ennek oka elsősorban az elérhető vakcinák száma volt, hiszen a gyógyszergyárak kevésbé tudtak lépést tartani a kereslettel. Matematikai modellek segítségével azonban megállapították, hogy már akkor is csökken a súlyos, életveszélyes állapotba kerülő betegek vagy a kórházi ellátásra szorulók száma, ha a két védőoltás között jóval hosszabb idő telik el. A kutatás szerzői azonban hangsúlyozták, hogy a számítások során nem tudták figyelembe venni azt, hogyan hatnak a védőoltások az új, jelenleg talán még ismeretlen vírusvariánsokra.

Mikor nem kaphatunk második oltást?

Nem kaphatunk második oltást, pontosabban a védőoltás beadatásának újratervezésére van szükség akkor, ha nem áll rendelkezésünkre olyan oltóanyag, melyből az első védőoltást megkaptuk. A védőoltás két dózisát ugyanabból az oltóanyagból kell megkapnunk, az oltások nem „felcserélhetőek”.

Nagyon ritkán, de a kezelőorvos alapos mérlegelés után javasolhatja azt, hogy a második védőoltást ne adassuk be. Ennek a lehetősége csak akkor merülhet fel, ha a védőoltás után rendkívül súlyos, életveszélyes allergiás reakció lépett fel, vagy a súlyos reakció néhány órával a védőoltás beadatása után jelentkezett. Ilyen súlyos reakció azonban rendkívül ritka. A gyakoribb mellékhatások, pl. a láz, a fejfájás, a gyengeség vagy az izomfájdalmak megléte azonban még akkor sem indokolják, hogy lemondjunk a második oltásról, ha néhány napig nagyon rosszul éreztük magunkat.

Olvassa el ezt is!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# védőoltás # oltás # koronavírus # vakcina # második oltás # pfizer # szputnyik # Sinopharm # Astra Zeneca # orosz vakcina # kínai vakcina

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés