Ezeket látta már?

Ezt jelenti, ha oltás után nincs semmilyen oltási tünete

Betegségek
2021. november 24. 09:24
vakcina, mellékhatás, koronavírus, oltás

Lehet, hogy rossz a vakcina? Vagy nem indult be az immunrendszer? Mit jelent, ha az oltás utáni napokban nem érzünk semmi különöset?

Az Amerikai Egyesült Államok lakosságának a 19 százaléka már teljes mértékben oltott Covid-19 vakcinákkal. Ez azt jelenti, hogy ők megkapták a Pfizer vagy a Moderna oltások mindkét adagját, esetleg felvették a Johnson & Johnson vakcina mindössze egyetlen szükséges adagját. Egyre több tapasztalati információval rendelkezünk tehát az oltásokkal járó mellékhatásokat illetően is.

Hányinger, izomfájdalmak, hidegrázás, fáradékonyság és láz – ezek valamennyien normálisnak tekintett velejárói a védőoltásnak. Amennyiben ez a normális, akkor felmerül a kérdés, hogy kell-e aggódni azoknak, akik a vakcina felvételét követően semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak.

A szakemberek azon a véleményen vannak, hogy sem a mellékhatások megjelenése, sem pedig azok hiánya nem ad okot az aggodalomra. „Az, hogy a mellékhatások típusa és súlyossága egyéntől függően miért változó, meglehetősen komplex, és részleteiben ma sem megértett jelenség” - magyarázza dr. Abisola Olulade, San Diego-i belgyógyász.

Oltás utáni ellenanyag mérése: tényleg nem ér semmit? -szakértők válaszolnak a kérdéseinkre

Annyi azonban leszögezhető, hogy a vakcinációval járó mellékhatások az immunválasszal vannak összefüggésben, és ezzel magyarázható az, hogy az idősebb személyek – akiknek az immunrendszere gyengébb – kisebb mértékben tapasztalják meg ezeket a hatásokat. „Ha valaki védőoltást kap, akkor az oltóanyagot a szervezete idegenként ismeri fel, ami gyulladást generál. Ez a folyamat vezethet a leírt mellékhatásokhoz. Néhány embernél ez a gyulladás-generálás enyhébb lehet.”

Mitől függ, hogy hogyan reagálunk az oltásra?

Számos tényezőtől, életkortól, egészségi állapottól, genetikai adottságoktól is függ az, hogy a szervezet miként reagál az oltásra. A vizsgálatok alapján a magasabb ösztrogén-szint kifejezettebb mellékhatásokkal áll összefüggésben. 2021 februárjában megjelent adatok alapján azoknál, akik korábban már átestek a Covid-19-en, hosszabb ideig tarthat, mire megszabadulnak az oltás utáni panaszoktól. Dr. Olulade szerint a környezeti tényezőknek, a táplálkozásnak és a stressz-szintnek is lehet szerepe abban, hogy a szervezet miként reagál a védőoltásra.

A vakcinától is függ, hogy van-e mellékhatás?

A vakcina típusa is befolyásolja azt, hogy milyen gyakorisággal lép fel mellékhatás. Egy a JAMA tudományos folyóiratban megjelent közlemény szerint a második adag Moderna vakcina után az oltást felvevők 75 százaléka tapasztalt valamilyen mellékhatást. Ez az arány a második adag Pfizer-vakcinával oltottak körében 64 % volt. A legkevesebb jelentett mellékhatás az egydózisú Johnson & Johnson vakcinához köthető,- igaz, hogy a hatékonyság is ebben az esetben a legalacsonyabb. Míg a Moderna és a Pfizer 94,1%, illetve 95% hatékonyságot mutat, addig a Jonhson & Johnson vakcina összességében 72 %-os, a súlyos megbetegedéssel szemben 86%-os védelmet kínál.

Olvassa el ezt is --> Kipakolt a kórházigazgató: a fél országot elviheti a negyedik hullám

A számok arra mutatnak rá, hogy a vakcina hatékonysága nincs kapcsolatban a beadást követően fellépő mellékhatásokkal. Például, a Pfizer vakcina kipróbálása során a résztvevők körülbelül fele mondta azt, hogy valamilyen mellékhatást tapasztalt. „Miközben ők valamennyien, függetlenül attól, hogy tapasztaltak-e mellékhatásokat, magas fokú védelemmel rendelkeznek a koronavírussal szemben” – mondja dr. Olulade.

„Összegezve: ha valakinél nem lépnek fel az oltást követően mellékhatások, az nem jelenti azt, hogy a vakcina nem hatásos.”

Mindenki immunrendszere különböző, és teljesen normális az, ha valaki mellékhatásokkal reagál a védőoltásra, mint ahogy az is normális, ha mellékhatások nélkül telnek az oltást követő órák, napok.

Jó tudni, hogy a vakcinák mellékhatásai néhány napon belül elmúlnak. Aggodalomra csupán az adhat okot – az USA-beli CDC szerint -, ha több nap elteltével is tapasztalhatók a mellékhatások vagy az oltás helye 24 óra elmúltával válik még vörösebbé, érzékenyebbé vagy duzzadtabbá. Ezekben az esetekben orvoshoz fordulás javasolt.

Ez is érdekelheti:

Szerző: Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész

Forrás:

https://www.yahoo.com/lifestyle/happens-don-t-vaccine-reaction-213607620.html?guccounter=1


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus oltás # vakcina # koronavírus oltás mellékhatása # nincs mellékhatás # Covid-19

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés