Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Koronavírus: nagyobb eséllyel kaphatja el, aki sok gyorskaját eszik?

hamburger, koronavírus, oltás, mellékhatás, junk food, étel

Kutatók a koronavírus és a junk food kapcsolatát vizsgálták. Érdekes eredmények!

A Covid-19 szempontjából is káros a junk food: az ultra-feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend mellett akár több, mint 20%-kal is nőhet a koronavírus-fertőzés kockázata.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő csoportjában közzétett posztból kiderült, hogy a koronavírus miatti lezárások idején jelentősen megnőtt az ultra-feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, ami befolyásolhatta az emberek immunitását, ezáltal fogékonyabbá téve őket a fertőzésre. Ezt a következtetést vonta le egy tanulmány, amely a European Journal of Nutrition 08. 16-i számában jelent meg.

"Az ultra-feldolgozott (ultra-processed) élelmiszerek feldolgozott élelmiszer-anyagok, például zsírok, olajok, keményítő, cukor és fehérje-izolátumok ipari készítményeiből állnak. Ezeket az élelmiszer-termékeket hidrogénezésnek, hidrolízisnek és/vagy más kémiai módosításoknak vetik alá színezékek, ízesítők és emulziók hozzáadásával.

Az ultra-feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrenden élők gyakran szenvednek ásványianyag- és vitaminhiányban, károsodást szenvedhet az immunrendszerük, és fokozottan érzékenyek lehetnek a fertőzésekre. Az ultra-feldolgozott élelmiszerek a gyulladásos bélbetegségek, a szív- és érrendszeri betegségek és a rák fokozott kockázatával társulnak.

Az említett tanulmány az Egyesült Királyság Biobank adatait használta fel 41.012 résztvevőtől Skóciából, Walesből és Angliából. A vizsgálat összes résztvevője 40-69 év közötti volt. A résztvevők táplálkozási szokásainak felmérésére a megelőző 24 órában a tudósok az Oxford WebQ étrendi kérdőívét használták. A kérdőívben 206 étel- és 32 féle italféleség szerepel.

Erős kapcsolatot figyeltek meg az ultra-feldolgozott élelmiszer-fogyasztás, és a Covid-19 fokozott kockázata között. Ez az összefüggés következetesen fennállt a különböző alcsoportokban az életkor, a társbetegségek és az iskolai végzettség figyelembevétele mellett is. " - olvasható a posztban.

Bár az ultra-feldolgozott táplálékok és a koronavírus közötti összefüggést részben a testtömegindex (BMI) közvetítette, kimutatták, hogy az ultra-feldolgozott táplálékok mennyiségi aránya közvetlen hatással van a Covid-19 kockázatára.

A bejegyzésből kiderült, hogy az ultra-feldolgozott táplálékok fogyasztása és a koronavírus fokozott kockázatát összekapcsoló mechanizmusok közé tartozik a megnövekedett cukor- és transzzsírszint, ami serkenti a gyulladásokat. Ez az állapot hátrányosan befolyásolhatja az immunsejtek termelődését és működését.

Ezenkívül az ultra-feldolgozott élelmiszerek sok telített zsírt és kevés rostot tartalmaznak, ami az immunrendszer működési zavaraihoz vezethet. Ezenkívül az ultra-feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend vitamin- és ásványianyag-hiányt okozhat, amely jelentősen befolyásolhatja az emberi immunrendszert.

"Javasolt tehát az egészséges táplálkozás csökkentett ultra-feldolgozott élelmiszer-bevitellel" - írta Dobson Szabolcs.

Alvásproblémák covid után: kiderült, mennyire gyakori

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához