Ezeket látta már?

Koronavírus vakcina: ezt tudja a három vezető oltóanyag

Betegségek
2020. december 23. 10:39
koronavírus, oltóanyag, vakcina, moderna, astra zeneca, biontech

Mennyibe fog kerülni, van-e mellékhatása, mennyire hatásos a 3 legígéretesebb koronavírus vakcina? Szakgyógyszerészünk elmondja a legfontosabb információkat.

Mit tud a dobogósként emlegetett amerikai Moderna, a Pfizer Biontech és az angol Astra Zeneca Covid-19 elleni vakcina?

Noha az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett koronavírus elleni vakcina továbbra sincs, több SARS-CoV-2-elleni vakcina fejlesztése és kipróbálása is a célegyenesben van.

Három befutó vakcina: Biontech, Moderna, Astra Zeneca

2020. novemberében szinte minden napra jutott egy kedvező, koronavírus elleni vakcinás hír. Magas hatékonyság, időseknél is igazolt hatás, kevés mellékhatás és hasonló, a Covid-19 járványt, a karantént és a jövőbeli fertőzéseket legyűrő ígéretekkel teli a sajtó.

Az összes koronavírus oltóanyag közül a Biontech/Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem oltóanyagai a legígéretesebbek.

A Biontech és a Moderna vakcinái úgynevezett mRNS típusú, modern technológiával gyártott termékek, míg az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem fejlesztése adenovírus vektor-alapú vakcinát ígér.

Koronavírus vakcina: itt lehet jelentkezni az oltásra, kattintson

A felsorolt cégek a következő sorrendben jelentették be sajtóközleményekben az előrehaladott állapotú, humán kipróbálás során nyert kedvező eredményeiket: 2020. november 9., november 16. és november 23. A hatékonyságok pedig sorrendben 95 %-osnak, 94,5 %-osnak, illetve 62-90 %-osnak bizonyultak.

Az AstraZeneca vakcinánál bemutatott viszonylag széles százalékos hatékonyságbeli intervallum annak tudható be, hogy a hatékonyság a dozírozástól is függ. Emellett, nagy eséllyel állítható, hogy egyetlen adag vakcina beadása nem elegendő a kellő fokú védettség kialakításához, vagyis lehetséges, hogy két tűszúrásra is szükség lesz immunizálás céljából - ezt már az első 2 gyártó jelezte is.

A 100 %-os hatékonyságot várók számára megjegyzendő, hogy a gyakorlatban 100 %-os hatékonyság nem létezik, és ezek, a koronavírus elleni vakcina esetén a vizsgálatok alapján számított hatékonyságok jóval magasabbak, mint például a szezonális influenza elleni védőoltásokkal elérhető hatékonyságok, ahol – évente változó értékekkel – de gyakran “csak” körülbelül 50 %-os adatokkal találkozunk.

Időseknél is hatásos oltóanyagok

A koronavírus elleni vakcináció hatékonysága életkorfüggő is. Kulcsfontosságú kérdés, hogy a veszélyeztetett korcsoportnál, a jellemzően több alapbetegséggel is küzdő 65 év fölöttieknél kellő mértékben hatásos-e a koronavírus elleni védőoltás.

A Biontech/Pfizer oltóanyaga a 65 év fölöttieknél is ígéretes: esetükben 94 %-os a hatékonyság. A Moderna vakcinája is védelmet ígér az idős korúaknak, csakúgy, mint a krónikus betegeknek. Az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem oltóanyaga sem marad le az összehasonlításban. Úgy tűnik ugyanis, hogy az oltóanyaguk beadása után az időskorúak ugyanolyan aktívan termelnek SARS-CoV-2- elleni ellenanyagot, mint a fiatalabbak.

Kell-e tartani a koronavírus oltás mellékhatásaitól?

A mRNS alapú vakcináknál (Biontech/Pfizer és Moderna) a humán vizsgálatok alatt tapasztalt mellékhatások enyhék voltak, súlyos mellékhatásokról nem számoltak be.

Ezzel szemben, az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem vektor-alapú vakcinájánál szeptember elején probléma merült fel, ugyanis világszerte leállították a klinikai vizsgálatokat, mert egy önkéntesnél neurológiai problémákat (központi idegrendszeri gyulladás) tapasztaltak. Később a vizsgálatokat tovább folytatták.

Ami még nem tisztázott

Egyelőre nincs arra vonatkozó információnk, hogy az említett koronavírus elleni védőoltások beadása véd-e a Covid-19 továbbterjedésétől. Egyedül az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem vakcina esetén feltételezett, hogy az kedvezően befolyásolhatja a globális járványt, mivel csökkentheti a fertőzés továbbadásának a kockázatát.

Táblázat formában bemutatjuk, hogy mit lehet tudni a nyugati-európai sajtóban dobogósként emlegetett top 3 koronavírus elleni vakcináról.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Fejlesztő/GyártóBiontech/PfizerModernaAstraZeneca/Oxfordi Egyetem
Oltóanyag neve, típusaBNT 162b2
mRNS
m RNS -1273AZD 1222
Hatékonyság95 %94,5 %62-90 %
Rizikócsoportokban tapasztalt hatékonyságValamennyi korcsoportban hasonlóan magas hatékonyságot mutat.
Dózisonkénti becsült ár20 USD (≈ 6070 Ft), de fejenként 2 dózis szükségesKb. 25 USD (≈ 7588 Ft), de fejenként 2 dózis szükségesKb. 2,50 EUR (≈ 903 Ft)
Tárolási, szállítási előírások-70 °C-on tárolandó, normál hűtőszekrényben (2-8 °C) maximum 5 napig tartható el-20 °C-on 6 hónapon át tárolható, normál hűtőszekrényben (2-8 °C) maximum 30 napig tartható elExtrém hűtést nem igényel, normál hűtőszekrényben (2-8 °C) tárolható
Engedélyezési folyamat aktuális állásaaz USA-ban és Európában is elindított engedélyezési eljárása november 30-i héten Európa után az USA-ban is elindul a forgalomba hozatali engedély intézésenovember végén/december elején indul az USA-ban a forgalomba hozatalt engedélyező eljárás
Termelési kapacitás, vállalt legyártott mennyiség2020-ban 50 millió adag,
2021-ben 1,3 milliárd adag vakcina gyártása
2020-ban 20 millió adag,
2021-ben 500 millió - 1 milliárd adag vakcina gyártása
2021 márciusáig 300 millió adag, 2021 végéig 3 milliárd adag vakcina gyártása

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # Covid-19 # koronavírus oltás # koronavírus vakcina # oltóanyag # vakcina

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés