Ezeket látta már?

Oltás után felborult a ciklusa? Mikor kell aggódni?

Betegségek
2021. május 18. 04:50
menstruáció, oltás, oltás mellékhatás, covid19, koronavírus oltás, női ciklus,  menzesz

Kimaradhat, késhet vagy erősebb is lehet a menstruáció - ez egy újabb Covid-19-vakcina mellékhatás. Mely vakcináknál vizsgálták az oltások hatását a női ciklusra? Szakgyógyszerészünk elmondja.

Gyűlnek a tapasztalatok a Covid-19 elleni védőoltások mellékhatásaival kapcsolatban. Úgy tűnik, hogy a vakcinák felvétele a nőknél a havi ciklusra is rányomhatja a bélyegét. Oltást követően hamarabb megjöhet a menstruáció vagy erősebb lehet a vérzés.

Oltás után felborulhat a menstruációs ciklus

A menstruációs ciklust számos tényező befolyásolja. A havi vérzésre hatással van a pszichés stressz, a fizikai megterhelés vagy az immunműködés megváltozása is. Ennek fényében nem lehet meglepő, ha a Covid-19 elleni vakcinák valóban a menstruációs ciklus időleges felborulását okozzák.

Eddig „csak” egyedi esetek alapján gyanították azt a tengerentúlon (ahol Pfizer, Moderna és Johnson & Jonhson védőoltásokat alkalmaztak), hogy a Covid-19 elleni oltások megzavarhatják a nőknél a menstruációs ciklust. Azóta sok százan számoltak/számolnak be róla Twitteren és egyéb felületeken is, hogy a koronavírus elleni oltást követően hamarabb megjön a következő vérzésük, erős vérzést tapasztalnak vagy más típusú menstruációs zavar lép fel náluk. A nők nem tudják mire vélni a tapasztaltakat és aggódnak.

Melyik vakcina, mennyire hatásos? Itt a táblázatos összehasonlítás, kattintson!

A Washington University School of Medicine és a University of Illinois szakemberei, szintén nők, saját tapasztalataikon is alapulva indítottak egy felmérést annak a kiderítésére, hogy a Covid-19 elleni vakcinák a nők hány százalékánál okozhatnak menstruációs panaszokat.

Nőkön is tesztelték a vakcinákat

A klinikai vizsgálatok résztvevői ma már nemcsak - az élettani szempontból egészséges felnőttként definiált - 70 kilogrammos férfiak. Az 1990-es évek óta a nőket is bevonják a gyógyszerek, így a vakcinák tesztelésébe is. Felmerül tehát a kérdés, hogy miért nem számoltak be korábban ezekről a lehetséges mellékhatásokról.

Tény, hogy egyelőre ez a fajta mellékhatás alig ismert, de úgy tűnik, hogy az oltást követően a havi ciklus felborulása „csak” egy hónapon át tart, vagyis egy átmeneti, múló mellékhatásról van szó.

A Sinopharm vakcinájánál említik a később megjövő vérzést

A Magyarországon alkalmazott Covid-19 elleni vakcinák alkalmazási előírásait (jelenleg 6 vakcina) áttekintve, a mellékhatások között említés sem esik a menstruációs ciklust érintő esetleges hatásokról. Egyetlen kivétel a Sinopharm vakcinája, a „kínai” vakcina, aminél a nagyon ritkán előforduló mellékhatások között a „késlekedő menstruációs vérzést” is felsorolják.

Az AstraZeneca oltás után kétszer annyi volt a bejelentés a briteknél

A British Medical Journal 2021 április 18-i számában pontosan ezt tárgyalta egy szerkesztőséghez írott levélben egy Hamid Merchant nevű úriember is. Április 5-ig az angol gyógyszerhatósághoz (MHRA) kb 958 posztvakcinációs menstruációs rendellenességről érkezett bejelentés, amelyek között az AstraZeneca után kétszer akkora volt a bejelentések száma (643), mint a Pfizer vakcinációt követően (315), ami önmagában még nem jelent semmit.

Ugyanakkor ismert az AstraZeneca vakcina ritka vérrögképződést (CVST) okozó hatása vérlemezkeszám-csökkenéssel társulva. A szokatlanul erős mentsruációs vérzést okozhatja a háttérben meghúzódó vérlemezke-rendellenesség is, és az erős vérzés nyomán kialakuló vérszegénység (anémia) tovább súlyosbíthatja a trombocitopénia következményeit. Az AstraZeneca újabb mellékhatására is fény derült, kattintson ide!

Magyarországon bárki jelentheti, ha mellékhatást tapasztal

A különféle mellékhatások szisztematikus gyűjtése és regisztrálása, köztük a menstruációs ciklust érintőké is, a Covid-19 vakcináknál különösen lényeges. A mellékhatások rengeteg embert érinthetnek, és számos esetben a mellékhatásokról szerzett ismeretanyag megnyugtatólag hathat az érintettekre. Vagyis, ha a nők tudnak róla, hogy a Covid-19 oltás felvételét követő havi ciklusukban „furcsaságokat” tapasztalhatnak, egy havi ciklus erejéig, akkor rengeteg felesleges aggodalomtól kímélhetik meg magukat.

Magyarországon mindenki hivatalosan jelentheti az OGYEI-nak, ha vakcina-mellékhatást tapasztal. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (gov.hu) honlapján a „Betegek/lakosság részére szóló gyógyszerbiztonsági tájékoztatók és mellékhatás-bejelentési lehetőségek” felületen megtalálható a Covid-19 vakcinákra vonatkozó mellékhatás-bejelentő lap, és egyszerűen, akár on-line is elvégezhető a mellékhatás-bejelentés.

Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész

Forrás: today.com

Olvassa el ezt is!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: today.com
# menstruáció # Covid-19 # oltás # női ciklus # menzesz # vakcinák összehasonlítása # koronavírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés