Ezeket látta már?

Téved, ha azt gondolja, a rühességet az elhanyagoltság okozza - ezt teheti ellene

Betegségek
2024. augusztus 29. 13:34
Rühesség ellen mi jó

A rühesség egy világszerte elterjedt, emberről emberre terjedő bőrbetegség.

Az élősködő rühatka testi érintkezés révén kerül a bőrre, ahonnan a bőr alá fúródik és ott akár apró járatokat rág magának, bőrgyulladást, allergiás elváltozást, viszketést okozva. A kórkép kialakulása 3-6 hetet is igénybe vehet, de visszafertőződés esetén már egy nap után jelentkezhet a kínzó viszketés.

Az ember fertőzését a sarcoptes scabiei nevű faj okozza, de ritka esetekben rühességet utánozhat állatokról átterjedő más faj okozta fertőzés, habár ez igen ritka. Téves hiedelem, hogy a rühességet csak tisztátlan körülmények és elhanyagoltság okozza. A bolhához hasonlóan ott terjed, ahol sok ember összegyűlik, így óvodákban, iskolákban, idősek otthonában, de akár kórházakban is problémát okozva.

A rühesség tünetei

A rühatkák elsősorban a vékony bőrt tudják átfúrni, így az ujjak között, hajlatok, lágyék, nemi szervek, deréktáj érintettsége a leggyakoribb. A rühatkák a bőr hámjával táplálkoznak – ez okozza a tüneteket. Az érintett helyeken bőrelváltozásokat és viszketést okoznak, mely meleg, hatására fokozódik, ezért néha éjszaka a paplan alatt a legkínzóbb a viszketés. A bőrelváltozások változatosak lehetnek, gyakran allergiás jellegűek. Az allergiás tünetek nem csak a fertőzött bőrterületen jelentkezhetnek, így pl. arcon is. Gyakran a viszketés miatt kialakuló sebek másodlagos fertőzéseket okoznak.

A rühesség diagnózisa és kezelése

A diagnózis felállítását kikérdezés és a bőr tüzetes vizsgálata teszi lehetővé.

A rühesség kezelése

A rühesség kezelése többnyire olyan hatóanyag-tartalmú kenőcsökkel vagy krémekkel történik, amelyek elpusztítják a rühatkákat (pl. benzil-benzoát, szalicilát, permetrin). A készítményeket általában néhány napig kell a testre kenni (érdemes tisztálkodást követően, a már száraz bőrre). A terápia hatására az atkák pár napon belül elpusztulnak, azonban a viszketés még hetekig fennmaradhat.

Amennyiben a tünetek 6 hét után sem szűnnek meg, felmerülhet az újrafertőzöttség. Ebben az esetben a háziorvos segíthet a további kezeléseket illetően.

Az alkalmazott krémek és kenőcsök gyakran olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek sérült bőrfelületre kenve irritációt válthatnak ki. A betegtájékoztatót – a készítménytől függetlenül – minden esetben tanácsos elolvasni. A bőr kezelése mellett a hordott ruhákat és az ágyneműt magas hőfokon, külön kell mosni, majd vasalni.

Fontos a rühesség továbbterjedésének megelőzése

A rühesség kortól és nemtől függetlenül terjedhet, sok esetben a személyes ápoltságtól függetlenül. Az alábbi szabályok betartásával – már fennálló fertőzés esetén – jelentős mértékben csökkenthető a terjedés esélye:

  • Bár a rühesség legkellemetlenebb tünete a viszketés, fontos megállni a vakaródzást, mert a különböző területek vakarásával jutnak a paraziták egyik testfelületről a másikra.
  • Az atkák akár 24 órán keresztül is képesek – a gazdaszervezeten kívül – életben maradni, ezért elengedhetetlen a ruhák és egyéb textíliák (ágynemű) magas hőfokon mosása.
  • A fertőzött személy által használt ruhát, ágyneműt, törölközőt és egyéb textíliát ne használja más.
  • Igazolt fertőzöttség esetén javasolt otthon maradni legalább a kezelést követő egy-két napig. Fontos az egy háztartásban élők kezelése is.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Viszkető kiütések jelentek meg a bőrén? Ilyen jelek utalnak ágyi poloska csípésre

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rüh # rühesség # higiénia # bőrbetegség # tisztaság # rühatka

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés