Ezeket látta már?

Ez igaz? Európa utolsó lepratelepe...

Európa utolsó lepratelepén, a Duna deltavidékén, a romániai Tichilestiben jártak a békési missziómunkások - írta a Békés Megyei Hírlap kedden.

A telepen, amely egy kis faluhoz hasonlít, napjainkban is 19 leprás él, akiket a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigány Misszió Szeretetszolgálatának tagjai és a Hajnalcsillag Missziós Alapítvány munkatársai látogattak meg, s vittek nekik adományokat, és lelki támaszt is nyújtottak számukra.

Ez igaz? Európa utolsó lepratelepe...

A lap beszámolója szerint a sokáig mindenki elől titkolt telep egyetlen utcácskából áll, ahol az egészségügyi és a közösségi épületek mellett találhatók a leprások kicsiny házai.

A kór jeleit néhányan ma is viselik testükön, az idősebbek közül van, aki elvesztette az ujját, végtagjai egy részét, másoknak a bőrén láthatók elváltozások. Jó néhányan így is dolgoznak, szedret, sárgabarackot szednek az erdőkben, veteményeskertekben tevékenykednek.

A lap tudósítása szerint a lepra napjainkban egyáltalán nem az az ijesztő betegség, amely évtizedekkel vagy évszázadokkal ezelőtt volt. A bélpoklosság - ahogy a magyar köznyelvben nevezték - ma már jól kezelhető, az ellenszerét megtalálták, így intenzív terápia mellett maximum tíz éve alatt gyógyultnak nyilvánítható az érintett.

Néhány szó a lepráról...

Csak hogy ne ijedjen meg mindenki...

A lepra, más néven Hansen-betegség kórokozója a M. leprae és M. lepromatosis (Mycobacterium fertőzés a tbc is, csak más kórokozója van).

Granulomatózus, jellegzetes csomókkal járó kórkép, főleg a felső légutakat, a perifériás idegeket támadja meg, egyetlen külső jele a bőrjelenségek.

Kezeletlenül (ahogy a régi korokban) a bőrön, szemen, idegeken, végtagokon maradó károsodásokat okoz. A testrészek persze "nem esnek le", de érzéketlenné válnak, megrövidülnek, deformálódnak.

A lepra tipikusan stigmatizáló betegség, és évszázadokon át az elkülönítésen kívül semmilyen kezelési lehetőség nem adódott.

Ma rendelkezünk már néhány hatékony antibiotikummal (rifampicin, dapson, minociklin stb.) amelyekkel a kórokozó hosszabb kezelést követően elpusztítható.

a szerk, forrás wikipedia

A falucskában élők azonban - hiába számítanak már gyógyultnak - nem akarnak elmenni az otthonukká vált helyről. Valószínűleg a társadalom sem fogadná be őket - olvasható a Békés Megyei Hírlapban.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához