Ezeket látta már?

Megint a rózsahimlőről

Mi a rózsahimlő?

A rózsahimlő, más néven rubeola régebben egy gyakori betegség volt, főleg az iskoláskorú gyermekeket érintette. Nem ugyanaz, mint a kanyaró, ami sokkal komolyabb tüneteket okoz. Mivel jelenleg a gyermekek nagy része már védőoltásban részesül, a felnőttek vannak nagyobb veszélyben, mivel a gyermekkori oltásukból eredő immunitásuk már kimerült, vagy, mert egyáltalán nem kaptak védőoltást.

Mi okozza a rózsahimlőt?

Bár a rubeola nem olyan ragályos, mint a bárányhimlő, vagy a kanyaró, a széleskörű védőoltás előtti időkben gyakori járványokat okozott iskolásoknál. Egy vírus okozza a betegséget, cseppfertőzéssel, köhögéssel vagy tüsszentéssel terjed a fertőzöttről a másik emberre.

A rózsahimlő tünetei

A legtöbb embernél enyhe náthával, lázzal, torokgyulladással, duzzadt nyaki nyirokcsomókkal, kiütéssel és ízületi fájdalmakkal jár. A bőrjelenség általában az arcon és a fejbőrön kezdődik, onnan terjed a törzs és a végtagok bőrére egy napon belül. A rózsahimlős kiütések 2-3 nap után elhalványodnak, ritkább esetben egy hétig is észlelhetőek. Néhány betegnél egyáltalán nem tapasztalhatóak tünetek. Ha a tünetek nagyon enyhék, a korrekt diagnosztizálás bonyolult lehet. Ennek megerősítésében egyedül a vérvizsgálat segíthet.

Milyen veszélyekkel jár a betegség?

A rubeola komolyabb szövődményei ritkák, ha csak épp nem terhes nőt betegít meg. Ha a terhes az első trimeszterben találkozik rózsahimlős beteggel, a vírus károsíthatja a fejlődő magzatot. Veleszületett szívhibák, értelmi fogyatékosság és süketség alakulhat ki.

A rózsahimlő kezelése

A kezelés célja a tünetek mérséklése és a vírus terjedésének megakadályozása. Adhatunk paracetamol-t a láz és az ízületi fájdalom csökkentésére. A beteg igyon sok tiszta folyadékot, a panaszok mérséklődéséig pihenés javasolt.

A rózsahimlő megelőzése

Nagyon fontos, hogy zajló rubeolával maradjunk otthon. Semmiképp ne találkozzunk a terhesség korai szakaszában lévő nőkkel.

Magyarországon a kötelező oltási rendben 15 hónaposan és 11 évesen jár az MMR kombinált oltás részeként rubeola elleni vakcina.

A terhesség és a rózsahimlő

Elméletileg minden terhességet tervező nőnél a fogantatás előtt érdemes lenne laborvizsgálatot végezni a rubeola elleni védettség megállapítása végett. Ha nem védettek, megkaphatják a védőoltást és a következő 28 napban el kell, hogy kerüljék a teherbeesést. A terhesség alatti oltást kerülni kell.

A terhes nőknél le kell ellenőrizni a rózsahimlő elleni védettséget a koraterhességben levett vérből. Még abban az esetben is szükséges a teszt megismétlése minden további terhesség esetén, ha az ezt megelőző terhesség alatt levett minta védettséget igazolt. Terhesség és bizonytalan védettség vagy rubeolás beteggel történt találkozás esetén keressük fel nőgyógyászunkat amilyen gyorsan csak lehet!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához