Ezeket látta már?

Vírus - és a krónikus fáradtság

Betegségek
2010. augusztus 31. 10:10
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Újabb tanulmány mutatta ki, hogy egy egérvírus szerepet játszhat a krónikus fáradtság szindróma kialakulásában. A kevéssé ismert rendellenesség munkaképtelenséget okozó kimerültséget és rossz közérzetet okoz.

A Proceedings of the National Academy of Sciences online kiadásában megjelentetett tanulmányban az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA), a bostoni Brigham and Women's Kórház és az Országos Egészségügyi Intézet (NIH) kutatói az 1990-esévekben krónikus fáradtság szindrómában szenvedő betegektől begyűjtött vérminták felhasználásával 37 páciensből 32 esetében, vagyis 86,5 százalékban mutatták ki a vérben a rágcsáló leukémia vírus-szerű vírus genetikai szekvenciáit.

alvono-d00000C1A959abdcc62ca

Forrás: Medipress


A vírus nyomait ezzel szemben a 44 egészséges kontroll alanyból mindössze háromban fedezték fel. A kutatócsoport ezen kívül nyolc krónikus fáradtság szindrómában szenvedő betegből származó friss vérmintákat is vizsgált, akik közül hét esetben kimutatható volt a vírus.

Krónikus fáradtság

A krónikus fáradtság szindróma jó definíció - egy alig ismert betegségre...

Jellemző, hogy a súlyos fáradtságérzés nem terhelésre jelentkezik - pihenésre nem múlik, és legalább 6 hónapig fennáll, bármely egyéb tünet nélkül is.

Nevezik "posztvirális" fáradtságnak is, mivel influenza v. egyes agyvelőgyulladások után is kialakulhat. Immun-, idegrendszeri- és hormonális változások is kísérik, de jellemző labortesztje, biomarkere jelenleg nincsen.

Tünetei: izom- és ízületi fájdalom, krónikus és súlyos szellemi kifáradás (korábban igen aktív személyeken is). Kísérheti szédülésérzés, emésztési zavarok, túlérzékenység, depresszió, rosszabb immunválasz, esetleg szív- és légzőrendszeri tünetek.

(A szerk, forrás Wikipedia)

Az Egyesült Államokban körülbelül egymillióan szenvednek krónikus fáradtság szindrómában. A rendellenesség hónapokig tartó rendkívüli kimerültséggel jár, amelyet az alvás sem enyhít, és fizikai tevékenység hatására súlyosbodik. A szindrómában szenvedők ízületi és izomfájdalmat, fejfájást, nyirokcsomó megnagyobbodást és torokfájást is tapasztalhatnak. Mindezek mellett még azzal is meg kell küzdeniük, hogy sokan nem hajlandók elismerni, hogy a krónikus fáradtság szindróma "valódi" betegség.

Egy tavaly októberi kutatás már kimutatta a xenotróp rágcsáló leukémia vírus-szerű vírus (XMRV) jelenlétét a szindrómában szenvedő betegekben. Ezt követően azonban négy másik kutatócsoportnak nem sikerült hasonló összefüggést találnia, ami csak még inkább összezavarta a betegeket.

A mostani kutatás azonban végre eloszlatja a betegséggel kapcsolatos, húsz éve uralkodó tévhiteket. Amint azonban ez a tudományos életben általában jellemző, minden válasz újabb és újabb kérdéseket vet fel, így az eredmény további kutatásokat tesz szükségessé.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegség # idegrendszeri betegség # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés