Ezeket látta már?

Gyulladás okozza az inzulinrezisztenciát?

Betegségek
2015. november 22. 18:59
Módosítva: 2015. december 04. 15:37

Egy újabb feltételezés szerint a cukorbetegség hátterében gyulladásos folyamatok állhatnak, melynek megakadályozásával a tudósok megtalálhatják a kettes-típusú diabétesz megelőzésének módját.

A Kaliforniai Egyetem felfedezése szerint az inzulin rezisztencia oka gyulladás, nem pedig a túlsúlyosság

immun-diabetes-d00001C3F52cd8f6efa48

Forrás: EgészségKalauz


E felfedezések nagy lehetősséget rejtenek magukban a 2-es típusú cukorbetegéggel vívott küzdelemben, és segítséget nyújthatnak az új gyógyszerek kifejlesztéséhez.

A San Diego-i Kaliforniai Egyetem orvosi karának kutatói felfedezték, hogy az inzulin rezisztenciát és a 2-es típusú diabéteszhez vezető gyulladást a makrofág nevű immunsejtek okozzák. A felfedezés a gyógyszer fejlesztés megújításához vezethet a kettes-típusú cukorbetegséggel folytatott harcban.

Az elmúlt évek elméletei szerint a túlsúlyossághoz kapcsolódó krónikus szövetgyulladás hozzájárul az inzulin rezisztencia kialakulásához, ami a 2-es típusú diabétesz kialakulásának fő oka. Az egerekkel folytatott kísérletekben, a kutatók bebizonyították, hogy a makrofág gyulladás folyamatának megakadályozásával az inzulin-rezisztencia megelőzhető.

A csontvelőben található makrofágok, az immunválasz kulcsszereplői. Amint ezek a sejtek a szövetekbe kerülnek, citokineket bocsátanak ki, melyek a szomszédos máj-, izom- és zsírsejtekben inzulin-rezisztenciát váltanak ki.

Az egyetem kutatói kimutatták, hogy a makrofágban található JNK1 kivonásával a gyulladás megakadályozható. A kísérlet során az egér csontvelőjéből kivonták a JNK1-t, majd a csontvelőt átültették egy egészséges egérbe. Végeredményként az egérben minden szövet normális volt, leszámítva a csontvelőt, ahonnan a makrofágok eredtek. Ellenőrzésképpen a kutatók normál egereket is használtak.

Az egereknek magas zsírtartalmú táplálékot adtak Ez normál esetben túlsúlyossághoz, gyulladáshoz, inzulin-rezisztenciához vezet. A kísérleti egér, amelynek átültetett sejtjeiből hiányzott a JNK1, túlsúlyossá vált, azonban inzulin-rezisztenciát nem mutatott.

Emberek esetében a makrofág gyulladásos folyamat megakadályozásával félbeszakíthatjuk azt az eseménysort, amely a cukorbetegséghez vezet. Egy olyan molekula, amely elintézné a JNK1 blokkolását tekintélyes antidiabetikus szernek bizonyulhatna.

Abban az esetben, ha egy ember vagy állat túlsúlyos lesz, rendellenes zsírképződés (steatosis) alakul ki. A rendellenes zsírképződés májgyulladáshoz és inzulin-rezisztenciához vezet. A kutatás bizonyítja, hogy a túlsúlyosság gyulladás nélkül nem eredményez inzulin-rezisztenciát.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a túlsúlyosság egészséges, de a jelek szerint a gyulladás megakadályozásával a tudósok megtalálhatják a kettes-típusú diabétesz megelőzésének módját.

medipress

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# anyagcsere betegségek # Cukorbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés