Ezeket látta már?

H1N1 - Az aszpirin és a paracetamol csökkentheti a védőoltások hatékonyságát

Betegségek
2009. december 03. 09:34
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az influenzaszezonban, a H1N1-fenyegetettség csúcsán a vakcinák iránti kereslet drasztikusan megnő. Bár ezektől a védőoltásoktól teljeskörű védelmet remélünk, a Missouri Egyetem kutatói bizonyították, hogy az olyan túlzott használatban lévő gyógyszerek, mint az aszpirin és a tylenol olyan enzimeket is gátolnak, melyek elősegítik a védőoltás működését.

"Az a személy, aki aszpirint, amit szív- és érrendszeri betegségekben használnak, vagy paracetamolt szed, nagy eséllyel nem rendelkezik antitest-válasszal" – nyilatkozta Dr. Charles Brown, állatorvosi patobiológus docens, a Missouri Egyetem munkatársa.

"Ezek a gyógyszerek a COX-1 nevű enzim működését gátolják, melynek végeredménye a szervezet antitesttermelésének csökkenésében nyilvánul meg. Az antitestek pedig az immunológiai védelem kialakítását szolgálják."

A széles körben használt ún. COX-gátlók esetén, habár nem tudjuk pontosan, milyen mechanizmussal, számos mellékhatás ismert. A szóban forgó kutatás felfedezte, hogy a COX-2 és a COX-1 gátlása a vakcinák hatásfokát nagymértékben befolyásolja.

A Missouri Egyetem kutatói a gyulladás szabályozását tanulmányozták, hogy ez hogyan vezet betegséghez, valamint miként lehetne megelőzni. Korábbi eredményekkel szemben a gyulladás egy normális válasz, mely segít a fertőzések elleni védelemben. A nem-szteroid gyulladásgátlók ugyanakkor a gyulladás mérséklése mellett az antitest-választ is kikapcsolják, ami pedig szükséges lenne a kórokozók elleni harcban.

"Egyelőre még csak állatkísérletes modellben végeztünk vizsgálatokat, azonban a következő lépés az embereken végzett teszt lesz" – mondta Brown. – "Ha sikerül kimutatni, hogy a COX-1 gátlószerek akadályozzák a vakcinációt, akkor jobb, ha lemondunk az olyan szerekről, mint az aszpirin, és a paracetamol az oltás előtti és azt követő néhány hétben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# gyógyszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés