Ezeket látta már?

H1N1: az egészségeseknek drága a védekezés

Betegségek
2009. szeptember 18. 13:32
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Összesen csaknem háromezer forintba kerül az új influenza elleni védekezés azoknak, akik nem tartoznak a szezonális vakcinát térítésmentesen kapók közé. A kormány szerdai döntése értelmében hatmillió adag oltóanyagot rendel az állam az Omninvest-től.

Az államnak összesen több mint hatmilliárd, az egészséges magánszemélyeknek pedig közel háromezer forintjába kerül az új influenza elleni védekezés. A kabinet augusztusi első ülésén döntött a vakcinák megrendeléséről. Székely Tamás tájékoztatása szerint az Omninvest 4+2 millió adag oltóanyagot gyárt le, a tömeges oltást várhatóan október elején kezdhetik.

Az első 500 ezer adagot az ország működése szempontjából meghatározó fontosságú vállalatoknál, intézményeknél dolgozók, a rendfenntartók és az egészségügyi alkalmazottak kapják. A szezonális influenzához hasonlóan a veszélyeztetett csoportoknak, vagyis a két év alatti gyermekeknek, terhes nőknek, 60 év alatti, de krónikus betegségben szenvedőknek (cukorbetegek, krónikus felső légúti betegségben szenvedők) és a 65 év felettieknek a H1N1 elleni oltás is térítésmentesen jár. A patikákba mintegy kétmillió vakcina kerül - közölte az egészségügyi miniszter.

A Medipress kérdésére a tárca vezetője elmondta: az egészségeseknek az oltóanyagot meg kell vásárolniuk és azt a háziorvossal - a doktor által kért összeg ellenében - lehet beadatni. A gyógyszertárakban legfeljebb 1500 forintba kerül majd egy-egy adag vakcina, és az orvos is ugyanekkora összeget kérhet a paciensétől. Azt nem rendezi egyértelműen egyetlen jelenleg hatályos rendelet, hogy vajon mi a teendő pandémia esetén. Továbbra is kérdéses tehát, hogy az orvos köteles-e tömeges oltást adni, mint ahogy arra sincs útmutató, hogy vajon mekkora összeget kérhet a vakcinálásért.

A doktorok igencsak megosztottak az oltást illetően. A Medipress által megkérdezett háziorvosok közül többen azt mondják: nem ismerik az Omninvest vakcinájának hatásosságát és esetleges káros mellékhatásait, így csak nagy körültekintéssel, külön nyilatkozatok aláírása ellenében hajlandóak csak beadni az oltást. E felvetésre reagálva a miniszter csak annyit mondott: ha a forgalmi engedélyt megkapja a vakcina, abban bátran megbízhatnak az orvosok és a betegek egyaránt.

Az antivirális szerekkel összefüggésben a tárca vezetője leszögezte: a kabinet nem akarja bővíteni a startégiai gyógyszerkészletet. A központi depókban jelenleg csak a Roche termékei találhatók, a nemzetközi ajánlásokkal ellentéten a másik, a GSK által gyártott orvosság beszerzésére a kormány nem köt szerződést. Az állami raktárakban most a lakosság 7-8 százalékának elegendő vírus elleni készítmény van, ami meghaladja a minimumként meghatározott 5 százalékos szintet. Székely Tamás úgy véli, a vírus "megvárja" a vakcinát, azaz nem lesz szükség a prevencióban amúgy sem szorgalmazott, inkább a betegség gyógyítására javallt antiviráis szerekre. A Roche gyógyszerére rezisztens esetek kapcsán a miniszter megjegyezte: csupán néhány olyan beteg volt a világ távoli pontjain, amelyekben a magyar depókban is lévő orvosság nem hatott, vagyis a vírus mutálódására egyelőre nincsenek bizonyítékok.

Az eddigi statisztikákról szólva Székely Tamás hozzátette: világszerte 193 ezer megbetegedésről tudnak összesen, ezek közül 1300 végződött halállal. Európában 28 ezer megbetegedést regisztráltak és 40 halálos áldozatot követelt a H1N1 vírus. Itthon eddig 105 esetben mutatták ki az újinfluenzát és egy férfi halt meg.

A tervek szerint október első heteiben már kétmillió adag áll majd rendelkezésre, ezzel meg is kezdik majd az oltást, s november végéig előállítják a teljes ígért mennyiséget. A miniszter nem tart attól, hogy a szükséges oltóanyag előállítása előtt már járványveszéllyel kellene majd számolni. Ehhez hozzátette a gyógyszerkészleteket firtató kérdésre válaszolva: az antivirális szerekből a lakosság 7-8 százalékának elég áll rendelkezésre.

A világon mindenhol komolyan veszik a járványt, ezzel szemben Magyarországon "trükköznek": nem megfelelő a gyógyszerkészletek mennyisége és minősége, közbeszerzési pályázatok eredménytelenek és nem fizetik ki az oltóanyagra szánt négymilliárd forintot a gyártónak - mondta sajtótájékoztatóján Pesti Imre.

A Fidesz szakpolitikusa kifejtette: a vírusellenes szerből az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján kétféle gyógyszerből kellene készleteket felhalmozni, de Magyarország ezt csak a rosszabbik készítményből tette meg, s ebből sem eleget. A beszerzést övező pályáztatást is érthetetlennek nevezte az ellenzéki politikus. Lapinformációk szerint a meghívásos pályázaton csupán a Roche indulhatott, a GSK-t meg sem keresték az illetékesek.

Pesti Imre szerint a kormány viselkedése a felkészülésben felelőtlen, véleménye szerint nem lehet pénzkérdés az emberek megóvása egy járványtól. A kormánynak ez kötelessége - jelentette ki az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja, hozzátéve, szerinte ez az "időhúzás" felvetheti akár a kormányzat büntetőjogi felelősségét is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegség # influenza

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés