Ezeket látta már?

Hangulatbefolyásoló baktériumok?

Betegségek
2015. február 15. 10:28
Módosítva: 2016. január 21. 14:31

Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a különféle baktériumok és paraziták megváltoztathatják a személyiségünket, okozhatnak depressziót, de akár boldoggá is tehetnek.

Ennek oka az lehet, hogy a baktériumok hatással vannak az agyunkban zajló vegyi folyamatok egyensúlyára, ezáltal változást okozhatnak viselkedésünkben. Az alábbiakban néhány baktériumot említünk meg, amelyek ily módon hatással lehetnek személyiségünkre.

ferfi-depressio-d00000DCF2fa66d4ff067

Forrás: Medipress


Az első a Toxoplasma gondii nevű parazita, amely a macskaürülékben található és legtöbbünkre ártalmatlan, azonban az arra hajlamos embereknél szembetűnő viselkedésbeli változásokat okozhat. Dr. Nicky Boulter, a Sydney Műszaki Egyetem fertőzéskutatója az alábbi tapasztalatokról számolt be: "A fertőzött férfiaknál azt vettük észre, hogy rövidebb ideig képesek figyelni, könnyebben szegnek meg szabályokat és vállalnak kockázatot. A nők viszont nyitottabbak, barátságosabbak lesznek."

A következő baktérium a Mycobacterium vaccae nevű talajbaktérium, amelyet a kutatók a prosztatarák kezelésével kapcsolatban vizsgáltak, de a kísérletek során azt tapasztalták, hogy a páciensek kedélyállapotára is kedvező hatással voltak. "Ezt a baktériumot bármelyikünk könnyen belélegezheti, vagy akár a kezünkre is kerülhet " – számolt be róla Dorothy Matthews, a Sage Kollégiumból, majd hozzátette: "egereken végzett kísérletekből kiderült, hogy a Mycobacterium vaccae antidepresszáns hatása mellett az agyműködést serkenti, hiszen a fertőzött egerek kétszer olyan gyorsan végigmentek a labirintuson, mint a többiek."

Végül meg kell említeni az E.coli nevű baktériumot is, amellyel Dr. Naomi Eisenberger, a California Egyetem pszichológusa harminckilenc önkéntest fertőzött meg egy kísérlet során, majd az alanyokkal kitöltetett egy kérdőívet. A válaszok alapján az derült ki, hogy a fertőzött személyek érdeklődése lankadt a számukra beígért pénzbeli jutalom iránt, illetve kevésbé vágytak a más emberekkel való érintkezésre. Kiderült, hogy az agynak azon részei, amelyre a baktérium kifejtette hatását, a kockázatvállalásra való hajlandóság szabályozásáért voltak felelősek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# bakteriális fertőzés # diagnózis # fertőző betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés