Ezeket látta már?

Hevített dohánytermékek és e-cigi: vigyázzon, mert ezek is károsak az egészségre!

Betegségek
2021. november 18. 08:36
e-cigaretta, dohányzás, koronavírus

Attól, hogy a dohánygyárak egészségesebbnek állítják be a termékeiket, még nagyon is károsak az egészségre! Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet többek között erre is felhívja a figyelmet a Ne gyújts rá! világnap alkalmából.

2006 óta Európa-szerte csökken a dohányzók száma, beleértve hazánkat is. Ezt az eredményt veszélyeztetik az új típusú füstmentes dohánytermékek, amelyek a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem támogatják a leszokást, sőt a cigarettával való gyakori együttes használatnak köszönhetően még veszélyesebbek is lehetnek.

A hevített dohánytermékek is fenntartják a függőséget és károsak az egészségre

Azt, hogy a dohányzás káros az egészségre, ma már senki nem vitatja. Az egészségtudatosság terjedése és a dohányzás visszaszorítására tett intézkedések az elmúlt időszakban megtették hatásukat, hiszen a dohányzók száma az EU-ban[i] 9, Magyarországon pedig 8 százalékponttal (36%-ról 28%-ra) csökkent az elmúlt 15 év során[ii],[iii]. Ezzel az eredménnyel a 21. helyen állunk az Európai Unióban, ahol jelenleg az emberek kevesebb mint negyede dohányzik (23%)iii.

A csökkenő tendencia kihívás elé állította a dohányipar szereplőit, akik ezért olyan új típusú eszközök kifejlesztésébe kezdtek, amellyel fenntartható a nikotinfüggőség. Ráadásul az új dohánytermékeket a hagyományos cigaretta kevésbé ártalmas verziójának állítják be, mellyel az alternatívát kereső dohányzókat célozzák. A dohányzás okozta ártalom csökkentésével foglalkozó szakértők folyamatos nyomást gyakorolnak az Egészségügyi Világszervezetre (WHO) az új típusú dohánytermékekkel – e-cigaretta, hevített dohánytermékek és nikotinos tasakok – szembeni határozott álláspontjának enyhítése érdekében.

„A dohányipar az új típusú dohánytermékeket a dohányzás visszaszorítása érdekében megalkotott stratégia részeként, ártalomcsökkentő termékekként szeretné pozícionálni. Ez azonban szemben áll minden eddigi népegészségügyi törekvéssel, amelynek kiemelt célja, hogy az egészségre ártalmas szereket és eszközöket korlátozza, a betegségeket megelőzze, illetve szűrővizsgálatokkal idejében felismerje, valamint az egészséges életmódot népszerűsítse”

– hangsúlyozzák a Korányi Intézet szakemberei.

A nikotin is nagyon káros, nem csak a kátrány

Mindezek mellett az új típusú dohánytermékek nikotintartalmáról sem szabad megfeledkezni. Több kutatás alátámasztja, hogy a nikotin nem csak függőséget okoz, hanem számos más egészségkárosító következménye ismert[iv],[v]: szerepet játszik az érelmeszesedés, az inzulinrezisztencia, illetve a daganatos betegségek kialakulásában, növeli a szívfrekvenciát, rontja a vérkeringést és emeli a vérnyomást. Továbbá káros hatással van a termékenységre és a magzati fejlődésre, gyermekkorban pedig hozzájárulhat a fiatalkori viselkedészavarok, hangulatzavarok és függőségek kialakulásához.

Az e-cigaretta ugyanolyan nikotinfüggőséget képes kialakítani, mint a hagyományos cigarettaiv,[vi]. Veszélyes, mert a rendszeres használata bizonyítottan növeli a cigarettára való rászokás esélyét[vii],[viii], valamint fogékonnyá tesz a többféle dohánytermék együttes használatára isvi. Ez különösen kockázatos a fiatalok esetében, akik körében újabb ismeretek szerint egyre népszerűbbek az új típusú nikotintartalmú és dohánytermékek[ix]

Magyarországon kiemelkedően magas a dohányzás a fiatalok körében – míg az európai átlag szerint minden 5. fiatal dohányzik (20%), addig Magyarországon minden 3. 15-24 év közötti fogyaszt valamilyen dohányterméket (34%)iii. További aggodalomra ad okot, hogy a serdülők és fiatal felnőttek kifejezetten fogékonyak az olyan modern, csúcstechnológiás eszközökre, mint amilyennek az e-cigarettát szeretik beállítanixiii” – emelték ki a szakemberek, akiknek számos felmérés is rendelkezésükre áll e témában. „Mindezek fényében rendkívül fontos, hogy mindent megtegyünk annak érekében, hogy a fiatalok ne kezdjék el használni a füstmentes dohánytermékeket, vagy ha már használják, akkor segítsük őket a mielőbbi leszokásban.”

Kifejezetten a leszokás támogatására fejlesztették ki az intézet szakemberei a Gond egy szál se! applikációt, amely amellett, hogy segít a leszokás folyamatának megtervezésében, hozzájárul a motiváció fenntartásához. Számos más helyen is kaphat segítséget az, aki szeretne leszokni: leszokást támogató csoportos vagy egyéni foglalkozásokon vehet részt a területileg illetékes tüdőgondozókban, illetve egészségfejlesztési irodákban, de létezik ingyenes, országosan elérhető telefonos leszokást támogató program is (06-80-44-20-44).

További információ a leszokással kapcsolatban www.eljtisztatudovel.hu weboldalon található.

[i] EU27 + Egyesült Királyság

[ii] https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/1496

[iii] https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2240

[iv] Grana R, Benowitz N, Glantz SA.: E-cigarettes; A scientific review. Circulation, 2014, 129, 1972–1986.

[v] U.S. Department of Health and Human Services: How tobacco smoke causes disease: the biology and

behavioral basis for smoking-attributable disease: A report of the Surgeon General. Atlanta, GA: U.S.

Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for

Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2010. Available from:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53017/

[vi] Ferkol TW, Farber HJ, La Grutta S, et al.: Electronic cigarette use in youths: a position statement of the Forum

of International Respiratory Societies. European Respiratory Journal 2018 51: 1800278; DOI:

10.1183/13993003.00278-2018

[vii] WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2019. Geneva: World Health Organization; 2019.

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/326043/9789241516204-eng.pdf?ua=1

[viii] National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine: Public health consequences of e-cigarettes.

Washington, DC, 2018.: The National Academies Press. doi: https://doi.org/10.17226/24952.

[ix] WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2021. Geneva: World Health Organization; 2021. https://www.who.int/publications/i/item/9789240032095

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# dohányzás # cigaretta # dohányzásról leszokás # tüdőrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés