Ezeket látta már?

Hogyan működik az uniós Covid igazolvány?

Betegségek
2021. június 30. 06:27
uniós oltási igazolvány, védettségi igazolvány, digitális igazolás, oltás, vakcina, EU

Hol, és hogyan kell igényelni, ki jogosult az uniós Covid-igazolványra, hova lehet vele utazni? Válaszok a cikkben.

A hvg foglalta össze az uniós covid igazolvánnyal kapcsolatos tudnivalókat.

Mit igazol és ki jogosult az uniós Covid-igazolványra?

Az uniós digitális Covid-igazolvány azt igazolja, hogy az okmány jogosultja

  • kapott Covid–19 elleni védőoltást,
  • negatív teszteredménnyel rendelkezik, vagy
  • felgyógyult a Covid–19-ből.

Az igazolványt az kaphatja meg, aki valamely uniós tagállamban Covid–19 elleni oltást kapott - már az első oltás után is jár az igazolás, azonban azt, hogy megkaptuk-e a 2. dózist, tartalmazni fogja az igazolvány, továbbá tartalmazza még:

  • az oltási igazolványok esetében: az oltóanyag típusa és gyártója, a beadott adagok száma, az oltás(ok) beadásának napja;
  • a tesztigazolványok esetében: a teszt típusa, a tesztelés napja és ideje, helye és eredménye - Ha teszthez köti az adott ország a belépést, itt tudja ellenőrizni, milyet fogadnak el. A tesztek pénzbe kerülnek, amiket az utazónak kell fizetnie. Az érvényességi idő a PCR-tesztek esetében 72 óra, az antigénteszteknél pedig 48 óra.
  • a gyógyultsági igazolványok esetében: a pozitív teszteredmény dátuma és az érvényességi idő. A gyógyultsági igazolvány maximális érvényességi idejét 180 napban határozták meg, azaz a betegség után fél évig utazhatunk szabadon - ez később változhat, hosszabbodhat.

Az igazolvány birtokosait nem lehet az utazások során, a határok átlépésekor további tesztre, vagy karanténra kötelezni - maximum 14 nappal a 2. dózis beadását követően.

Az igazolványt valamennyi uniós tagállamban, valamint Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában is lehet majd használni, az USA-val is folynak tárgyalások.

Hol érvényes és meddig érvényes az uniós oltási igazolvány?

Az oltások között nincs kivétel, vagyis aki megkapta bármelyik vakcinát, az igazolványt is megkaphatja, de a tagállamok csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinákat kötelesek elfogadni: Pfizer, a Moderna, az Astrazeneca, a Janssen. Vagyis, akiket Sinopharm vagy Szputnyik vakcinákkal oltottak, hátrányba kerülhetnek, de fontos, hogy a tagállamok dönthetnek úgy, hogy saját hatáskörben engedélyezik az EMA-n kívüli oltóanyagokat is.

A magyar kormány is több országgal kötött kétoldalú megállapodást (Albániával, Bahreinnel, Ciprussal, Csehországgal, az Észak-Macedóniával, Grúziával, Horvátországgal, Kazahsztánnal, Marokkóval, Moldovával, Mongóliával, Montenegróval, Szerbiával, Szlovákiával, Szlovéniával, Törökországgal és Ukrajnával) arról, hogy az adott államok állampolgárai korlátozásmentesen látogathatják egymás országait. Vagyis, utazás előtt érdemes az adott ország feltételeiről tájékozódni a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálatánál, valamint a Re-Open EU alkalmazásban.

Előfordulhat hogy az uniós oltási igazolvánnyal nem utazhatunk be egy országba, de csak akkor, ha ezt a járványhelyzet indokolja, és az adott állam 48 órával a szigorítások bevezetése előtt ezt bejelentette.

Az érvényességről egyelőre annyit tudni, hogy 12 hónapra szól, de ez változhat, hiszen most még azt sem lehet tudni, hogy egy-egy vakcina mennyi ideig ad védelmet.

Hogyan kell igényelni az uniós Covid-igazolványt?

Az igazolvány kiállításával kapcsolatos döntéseket minden ország maga hozza meg: kiállíthatják az okmányt például tesztközpontok vagy egészségügyi hatóságok, de akár közvetlenül, e-egészségügyi portálon keresztül is kiváltható lehet. Lesz digitális és nyomtatott formátumban is.

Itthon a tervek szerint a papíralapú igazolványt a kormányablakoknál lehet igényelni, az elektromos verziót pedig az ügyfélkapu segítségével az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér Lakossági Portálján (EESZT) keresztül.

Hogyan utazhatnak a gyerekek?

Oltási igazolványt a 12-15 éves oltott gyerekek is kaphatnak. Ha valaki ennél fiatalabb, de a szüleinek van igazolványa, úgy a Bizottság ajánlása szerint ők is szabadon utazhatnak, a 6 év alattiakat pedig az utazással kapcsolatos vizsgálatok alól is mentesíteni kell. Ez azonban egyelőre csak ajánlás: az Euronews írt arról pár napja, hogy Olaszországban és Portugáliában például már a kétéves gyermekeknek is kell negatív teszteredmény, Svédországban viszont csak 18 év felett.

Olvassa el ezt is!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# uniós covid igazolvány # Covid igazolvány # utazás # nyaralás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés