Ezeket látta már?

Parázsló SM: csendes állapotromlás zajlik a háttérben akkor is, ha a beteg tünetmentes

szklerózis multiplex parázsló SM tünete állapotromlás kezelése terápia

Hazai szakemberek merész távlatokat nyitnak a szklerózis multiplex típusainak a csoportosításában.

Szklerózis multiplex – ígéretes kutatási eredmények, reménykeltő terápiák: a hazai szakemberek is jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy átfogó képpel rendelkezzünk a szklerózis multiplex kialakulását és kezelési lehetőségeit illetően.

A szklerózis multiplex napjainkban egy gyógyíthatatlan betegség

Jelenleg nem ismert, hogy pontosan mi váltja ki a szklerózis multiplex-et (SM), és csupán az állapotromlás lassítására kínálnak lehetőséget a rendelkezésre álló terápiák. Mindeközben intenzív kutatások folynak a betegség hátterében zajló molekuláris folyamatok mélyebb megértése és a jövőbeni, hatásos terápiák fejlesztése érdekében.

Nemzetközi és hazai sikerek

A nemzetközi és hazai tudományos porondon is folyamatosan számolnak be azokról az új eredményekről, amelyek hatásos terápiát adhatnak az orvosok kezébe, és reményt nyújthatnak az érintetteknek.

Nemrégiben a nemzetközi International Journal of Molecular Sciences hasábjain jelent meg neves hazai neurológusok, Dr. Pukoli Dániel az esztergomi kórház neurológus adjunktusa és Prof. Dr. Vécsei László Széchenyi-díjas orvos, neurológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja tudományos áttekintő közleménye a témában. A szerzők közel 200 korábbi nemzetközi tudományos közlemény áttekintésével nyújtottak aktuális képet arról, hogy milyen folyamatok vezethetnek az SM kialakulásához, és miként írható le az állapotromlás. Számos úttörő, a szklerózis multiplexhez kapcsolódó jövőbeli kutatások és vizsgálatok útját is kijelölő megállapítás szerepel a munkájukban.

Dióhéjban az SM-ről

Hazánkban 8-10 ezer embert érint a szklerózis multiplex, amely a központi idegrendszer immunfolyamatokat is érintő, gyulladásos megbetegedése. Az SM minden páciensnél más-más tünetekkel és eltérő lefolyással jelentkezhet.

Az SM egy úgynevezett demielinizációs kórkép, amely részeként az axonokat (idegeket) körülvevő – védő és a jeltovábbítást segítő – mielinhüvely elpusztul. A következmény az ingerületvezetés sebességének a lassulása, illetve elakadása.

  • A tünetek vonatkozásában mindez az érző és a mozgató pályák szintjén is felléphet, és az érintettek érzészavarról, zsibbadásról, bénulásos tünetekről, izomműködési zavarokról, látászavarról, homályos látásról számolhatnak be.
  • Emellett szédülés, kettőslátás, egyensúlyprobléma is felléphet, és jellemző lehet a fizikai és szellemi fáradékonyság (fatigue), kognitív zavarok.

Az SM lefolyása általában relapszáló-remittáló (RRSM); ebben az esetben szakaszosan váltakoznak a tünetes és a tünetmentes periódusok. Megállapítható azonban, hogy az idő múlásával a visszaesések (relapszusok) egyre több maradványtünetekkel járnak, vagyis a beteg állapota egyre romlik. A későbbiekben ún. szekunder progresszív formát ölthet az SM, azaz egy folyamatosan romló állapottal fog szembesülni a beteg, és ritkulnak, majd elmaradnak a tünetmentes periódusok. Ritkábban előfordul az, hogy már az első tünetektől kezdve folyamatos az állapotromlás, nincsenek hullámhegyek és hullámvölgyek az állapotot illetően, ez az SM ún. primer progresszív (PPSM) formája.

Az SM terápiájának a jövője

Pukoli Dániel és Vécsei László közleménye rámutat arra, hogy az SM kialakulásában és állapotromlásában neurodegeneratív és gyulladásos folyamatok egyaránt szerepet kapnak, egymással párhuzamosan. Kiemelendő, hogy az állapotromlás – a háttérben, csendesen – akkor is zajlik, amikor a beteg tünetmentes. Vagyis az RRMS nyugalmi szakaszai alatt is folyamatosan romolhat a beteg állapota, szemmel nem látható módon.

Mivel immunológiai, gyulladásos és neurodenegeratív folyamatok egyaránt szerepet kapnak a kórképben, mindez szélesítheti a rendelkezésre álló terápiás eszközök, gyógyszerek palettáját. Már ismert, de egyéb területeken alkalmazott hatóanyagok (pl. antioxidánsok, koleszterinszint csökkentők stb.) is szerepet kaphatnak a jövőben az SM kezelésében.

A hazai szakemberek merész távlatokat nyitnak az SM típusainak a csoportosításában is, hiszen rávilágítanak arra, hogy az állapotromlás nem csak akkor következik be, amikor a betegek tünetei tapasztalhatóan, szemmel láthatóan romlanak, hanem az folyamatosan történik:

noha égésről nincs szó, de a parázslás folyamatos, és a következmények súlyosak lehetnek.

A szerzők tudományos közleményükben kiemelik továbbá, hogy az SM valójában a kezdetektől fogva egy progresszív (folyamatosan rosszabbodó) idegrendszeri kórképnek tekinthető és a jövőben ennek fényében szükséges megtervezni az SM-re irányuló klinikai gyógyszervizsgálatokat is.

A betegek számára levonható következtetés az, hogy már az első, esetlegesen SM-re utaló tünetek esetén is javasolt SM kezelésében jártas neurológus szakorvoshoz fordulni. Tudni kell, hogy a minél korábbi diagnózis és az időben megkezdett terápia hozzájárulhat az állapotromlás jelentősebb mértékű kivédéséhez.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

Pukoli, D.; Vécsei, L. Smouldering Lesion in MS: Microglia, Lymphocytes and Pathobiochemical Mechanisms. Int. J. Mol. Sci. 2023, 24, 12631.

https://www.mdpi.com/1422-0067/24/16/12631

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fáradékony, alig bír mozogni? Van, amikor szklerózis multiplex áll a háttérben

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához