Ezeket látta már?

Parkinson-kór és az immunrendszer

Betegségek
2010. augusztus 18. 10:28
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az immunrendszerhez kapcsolódó gének szerepet játszhatnak a Parkinson-kór kialakulásában - erre a következtetésre jutott egy nemzetközi kutatócsoport, amely vizsgálatairól a Nature Genetics című folyóiratban számoltak be.

A Parkinson-kór (reszkető bénulás, paralysis agitans) lassan előrehaladó, degeneratív idegrendszeri betegség, amely a 65 év felettiek 1-2 százalékát érinti. A folyamat következtében az agyban a finom mozgásokat irányító úgynevezett bazális ganglionok mennek tönkre, és csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelődése is. A kórnak három fő tünete van - a nyugalmi remegés (tremor), az izommerevség (rigiditás), valamint a mozgások lelassulása (bradikinézia). Csökken a betegek arcmimikája, a folyamat későbbi stádiumában egyensúlyzavar, vérnyomásesés is előfordulhat. A kór gyakran jár depresszióval és a gondolkodás lelassulásával.

agyrazkodas-280x200-d000005328e9b289e993d

Forrás: MTI


A NeuroGenetics kutatási konzorcium kutatói hosszú távú vizsgálat során 2000 Parkinson-kórban szenvedő beteg és ugyanennyi egészséges önkéntest vizsgáltak, a résztvevők némelyikének sorsát két évtizeden át követték nyomon. A tudósok elemezték mindazokat a klinikai, genetikai és környezeti tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a Parkinson-kór kialakulásához, a folyamat súlyosbodásához, valamint a szövődmények a megjelenéséhez.

"Szilárd bizonyítékot találtunk arra nézve, hogy az immunrendszerben alapvető szerepet játszó, a testazonos és testidegen sejtek azonosításában résztvevő HLA-géncsalád (humán leukocita antigének) összefüggésbe hozhatóak a Parkinson-kórral" - hangsúlyozta a kutatás egyik klinikai irányítója Cyrus Zabetian, a University of Washington neurológus docense.

Mint kifejtette, jelenleg nem ismeretes, hogy pontosan a HLA-géncsalád mely tagja a vétkes, ám a mostani kutatás az első, amely összefüggést talált az immunrendszer és a Parkinson-kór között. Ez viszont azt jelenti, hogy fertőzések, gyulladások vagy autoimmunválaszok is beindíthatják az idegrendszeri degeneratív folyamatot.

A felfedezés új és hatékony gyógymódok kifejlesztésével is kecsegtet. A jelenleg forgalomban lévő gyógyszerek ugyan enyhítik a Parkinson-kór tüneteit, ám nem képesek leállítani, vagy akár lelassítani a folyamatot.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diagnózis # idegrendszeri betegség # Parkinson-kór # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés