Ezeket látta már?

Túl veszélyes az immunrendszer ahhoz, hogy ugyanúgy működjön az agyunkban, mint testünk más részén

Hírek
2024. július 15. 13:04
immunrendszer mikrogliasejt kutatás

Ezzel a magyar felfedezéssel most még közelebb kerülhetünk agyunk megértéséhez.

A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói egér agyszelet-preparátumokat használva vizsgálták, hogyan aktiválódnak az agyi sérülések esetén a védekező mikrogliasejtek. Az azonosított mechanizmusok új perspektívát nyithatnak a gyakori idegrendszeri betegségek megértésében.

A HUN-REN KOKI Dénes Ádám vezette Neuroimmunológia kutatócsoportja évekkel ezelőtt elsőként írta le a mikrogliasejtek és az idegsejtek közötti közvetlen kommunikációs kapcsolatot, ahogy erről korábban mi is beszámoltunk. A Berki Péter, Cserép Csaba és Környei Zsuzsanna által közösen vezetett, és a Nature Communications tudományos folyóiratban publikált legújabb kutatásukban a magyar kutatók, kínai, amerikai és német kollégák közreműködésével, a mikroglia fenotípusváltozásainak hatásait vizsgálták az idegi hálózatokra.

A központi idegrendszerben a mikrogliasejtek látják el a védekezési szerepkört

A mikrogliasejtek különleges módon védekeznek a központi idegrendszer sérülései ellen, megakadályozva a maradandó funkcióvesztést. Nem úgy működnek, mint ahogyan például az egyik ujjunkat érő komolyabb sérülés esetén reagál az immunrendszer, amikor gyulladás alakul ki, később a seb elhegesedik, vagy netalán elgennyesedik. Az agyban ez maradandó funkcióvesztést okozhatna. Túl veszélyes az immunrendszer ahhoz, hogy szabadjára lehessen engedni a központi idegrendszer területén, helyettük a mikrogliasejtek látják el a védekezési szerepkört. A KOKI kutatói sokoldalú módszertani megközelítést alkalmazva igazolták, hogy az agyszelet-preparátumokban a mikroglia gyors és erőteljes állapotváltozáson megy keresztül, mely a szeletkészítés – azaz a sérülés során – során azonnal megindul. A mikrogliasejtek nyúlványaikat visszahúzzák, miközben a szelet felszíne felé vándorolnak, s ezalatt megváltoznak az idegsejtekkel és a szinapszisokkal kialakított kapcsolataik, és sejtfelszíni receptorkészletük is átalakul. A munka kínai társszerzői által fejlesztett fluoreszcens ATP-szenzor használatával sikerült kimutatni a szeletvágást követő azonnali ATP-felszabadulást és az azt követő gyors, fokális, „villanásszerű” ATP események létrejöttét.

A sérülésmentes agyban is szerepet játszanak

Meglepő módon ezek az ATP események órákkal a kezdeti „ATP-vihar” után is jelen voltak, és ezek a dinamikus ATP felszabadulások vezérlik a mikroglia sérülésre adott válaszát. Az azonosított jelátviteli útvonalak befolyásolják az idegsejtek kapcsolatrendszerének átépülését, amely a komplex idegi hálózatok működéséhez szükséges. A kutatók azt is igazolták, hogy a mikrogliasejtek az ép agyban is szerepet játszanak az idegsejtek speciális aktivitásmintázatainak kialakításában, amelyek kulcsfontosságúak a tanulás és memória folyamataiban. Ezek a mechanizmusok segíthetnek megérteni a traumatikus agyi sérülések (mint a stroke és iszkémia) és a krónikus neurológiai betegségek (mint az Alzheimer- és Parkinson-kór, demencia, epilepszia) kialakulását.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Melyik a tökéletes zene az agynak? 3 tipp arra, hogy megtalálja a legjobbat



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: HUN-REN KOKI
# agykutatás # Kutatás # immunrendszer # idegrendszeri betegség # Alzheimer-kór # demencia # agyműködés # Stroke

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés