Ezeket látta már?

Két tanulmány homlokegyenest ellenkezőt állít a prosztatarák szűréséről

Betegségek
2009. március 28. 13:36
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Két friss tanulmány homlokegyenest ellenkezőt állít a prosztataspecifikus antigén (PSA) segítségével végzett prosztatarákszűrésről.

Egy vezető onkológus, Dr. Gerald Andriole, a St. Louis-i Washington Egyetem Siteman Onkológiai Központjának urológus-sebész főorvosa azt mondja, hogy egy terhelt családi anamnézissel egy fiatalabb férfinak hasznos, ha elvégezteti a vizsgálatot, míg egy idősebb, rizikófaktorok nélküli férfi lemondhat róla.

Az egyik tanulmányban közel 77 ezer amerikai férfit követtek nyomon, az egyik csoporton hat évig minden évbn elvégezték a PSA szűrést és négy évig a végbélen át történő vizsgálatot, míg a többiek a szokásos orvosi ellátást kapták. A PSA csoportban 22 százalékkal több daganatot diagnosztizáltak, ám a halálozás is magasabb volt, Andriole szerint valószínűleg a prosztatarák túlkezelése miatt.

Az európai vizsgálatban 182 ezer férfi vett részt, felerészben négyévente mentek PSA-szűrésre, felerészben semmilyen szűrésen nem voltak, itt kilenc év elteltével a PSA csoportban kétszer annyi daganatot diagnosztizáltak, ám a halálozás 20 százalékkal alacsonyabb volt.

Dr. Christine Berg, a Nemzeti Onkológiai Intézet kutatója szerint a PSA-vizsgálat segíthet a zömében lassan növekvő, nem túl veszélyes prosztatarák diagnózisában, ám nem tudja kiszűrni azokat az agresszív tumorokat, amelyek végül halálhoz vezetnek. Azok a férfiak, akiket lassan növekvő daganatukkal műtenek, olyan problémákkal kénytelenek szembenézni, mint az inkontinencia és az impotencia.

Az Egyesült Államokban a PSA-szűrés bevezetése óta, vagyis az 1990-es évektől kezdve folymatosan csökkent a prosztatarák miatti halálozások száma, ám azóta a kezelés is rengeteget fejlődött, így nem derül ki, mennyi a csökkenésben a PSA-szűrés szerepe.

A PSA-vizsgálat a prosztata által termelt egyik fehérje szintjét méri, így daganatspecifikus, és Andriole szerint „ha a vizsgálat eredményei megállják a helyüket, azt mondhatjuk, hogy a PSA-teszt nem jó jelzője a prosztataráknak.”

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés