Ezeket látta már?

Korai halálozás és daganatok (nyugat-dunántúli adatok)

Betegségek
2011. január 17. 11:51
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A korai halálozás elsődleges okai a daganatos betegségek a Nyugat-Dunántúlon. A Nyugat-Dunántúl teljes lakossága körében a legtöbben a keringési rendszer betegségeiben halnak meg, azonban a korai, azaz a 65 éves kor előtti halálozás elsődleges okai a daganatos betegségek - állapította meg a régió lakosságának egészségi állapotáról képet adó népegészségügyi jelentés.

A korai halandóság összességében csökkent a régióban, mégis a nők 30 százalékkal, a férfiak 70 százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg 65 éves koruk előtt valamilyen rosszindulatú daganatos megbetegedés miatt, mint az Európai Unióban az átlagos adatokat tekintve a hasonló korúak - mondta Burkali Bernadett, a vizsgálat szociológus vezetője pénteken sajtótájékoztatón Győrben.

oszi-taj-d00000C52f4f55340789f

Forrás: Sajtóközlemény


A Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének munkatársa kifejtette: a légcső-, a hörgő- és a tüdőrák okozta halálozások száma a nők esetében olyan mértékben emelkedett, hogy elérte a korábban magasan vezető emlőrákkal összefüggő halálozási mértéket. Ezeknek a betegségeknek a 70-90 százaléka a dohányzás következtében alakul ki, tehát túlnyomó többségük megelőzhető lenne - mutatott rá a szociológus.

Hozzátette: a dohányzással összefüggő halálozás mértéke az országos szintnek megfelelő, az európai uniós értékekhez viszonyítva azonban a régióban csaknem kétszer annyian válnak a dohányzás áldozatává.

A Nyugat-Dunántúlon majdnem minden tizedik ember a túlzott alkoholfogyasztással kapcsolatba hozható megbetegedések miatt veszti életét. A férfiak halálozási aránya e tekintetben csökkent, így az országos szint alá került, de területenként különbségek mutatkoznak. A legveszélyeztetettebb e tekintetben Zala megye férfi lakossága.

Burkali Bernadett a szűrővizsgálatok fontossága mellett a lelki egészség fenntartását hangsúlyozta a népegészségügyi helyzet javítása érdekében, hozzátéve, hogy az esélyegyenlőtlenségek megszüntetésének is szerepe lenne a lakosság egészségi állapotának jobbításában.

Paller Judit országos tiszti főorvos ezúttal Győr megyei tiszti főorvosi minőségében szólt arról, hogy az anyag a döntéshozóknak készült. A helyi polgármestereknek elküldik azt, s egyúttal felajánlják szakmai segítségüket a helyzet javítására irányuló folyamatok megindításához. A szakember kiemelte a helyi döntéshozók felelősségét, mondván, a helyi problémák kezelésének a legjobb módját ők tudják megtalálni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # Daganatos betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés